Oyuncusu ile Özdeşleşen Formalar

415
Oyuncusu ile Özdeşleşen Formalar
Oyuncusu ile Özdeşleşen Formalar

Takımlar vardır oyuncuları hatırlatan. Oyuncular vardır formaları hafızaya kazıyan. Giyim endüstrisinin gelişip değişimi ile firmalar çok sayıda farklı tasarımda forma üretiminde bulundular. Bu formaları görünce ise aklınızda daima bu isimler yer aldı.

USA Team Fans
USA Team Fans

Giyim endüstrisi, değişen ve gelişen otomasyon teknolojileri, tekstil sanayisi ile paralel olarak değişim, gelişim gösterdi.

Küresel çapta faaliyet gösteren firmalar aracılığıyla, markaların tanıtım alanları spor, sporculara aktarıldı.

Firmanın gelir kalemini arttırmak adına takım sponsorlukları, marka yüzünün gelişimi adına sporcular ile birliktelikler endüstrinin gittikçe gelişimine tanık oldu.

Firmalar ürettikçe, oyuncular giydikçe, biz sevdikçe takım formaları farklılaştı.

İnsanın tuhaf bir algısı vardır. Objeler, nesneler bazen pek çok şeyi anımsatabildiği gibi bazen sadece birşeyi akıllarda canlandırır.

Bu paralelde bizler de markaların ürettikleri ve giydirdikleri kimi formaları sadece biri ile bir oyuncu ile özdeşleştirdik. Şöyle ki;

Miami Heat-Dwyane Wade

Gitti geldi, toplamda 14 yıl bu formayı terletti. 2006 NBA Şampiyonluğu zamanlarında kuvvetle muhtemel gece yatarken dahi bu formayı giyiyordu. Kendisi ile özdeşleşen ayakkabı ve forma. Dwyane Wade mevzu bahis olunca anında bu görüntü akla geliyor.

Ä°lgili resim

Philadelphia 76ers-Allen Iverson

Çocukluk dönemine gelenler, okulların açılmasına kısa bir süre marketlere gittiğinde, defter-kitap kaplaması olarak en çok Iverson’un bu formadaki bir pozuna odaklanırlardı. Biraz pahalıydı; ama yapılan küçük bir baskı ebeveyni Iverson’ın poster tadında görüntüsünü almaya yeterdi. Büyüdük; lakin bu forma ve bu adam hala akıllarımızda.

iverson ile ilgili görsel sonucu

Boston Celtics-Paul Pierce

Kariyerinin son birkaç yılını hariç tutarsak “asıl kariyerini” tek bir takımda geçirdiği düşünüldüğünde, Paul Pierce ve yeşili farklı bir cümlede dahi düşünemez oluyoruz. 2008 Şampiyonluğu’nun kare aslarında Pierce, bu formayı anımsatmaya devam ediyor.

paul pierce ile ilgili görsel sonucu

Chicago Bulls-Michael Jordan

Fazla söze gerek olduğunu düşünmediğimiz bir ortamda, görsel ifade edilmek istenenleri aktaracaktır.

michael jordan ile ilgili görsel sonucu

Los Angeles Lakers-Kobe Bryant

Çok oyuncu terletti bu formayı. Çok efsane çıktı bu forma üzerinden. Çok forma emekli edildi sarı-mor ile. Ama Mamba bu forma için çok başka oldu. Hem 8, hem de 24 numaralı formayı emekli ettiren adam ve forması…

kobe bryant ile ilgili görsel sonucu

Houston Rockets-Tracy McGrady-Yao Ming

Houston’ın 2018 yılı itibariyle konumunu bir kenara bırakırsak, Hakeem Olajuwon’a sonsuz saygılarımızı iletip Sam Cassell’li kadroya göz kırparsak bu ikili bu forma altında canlandırmak güç değil. Geleceklerinin daha büyük olmasını kim istemezdi?

t mac yao ming ile ilgili görsel sonucu

San Antonio Spurs-Tim Duncan

Vefa denince hemen onun adı gelir. Duncan Duncan Duncan. O şaşkın yüzü, yanında sinirli adam ve bu forma. Voltranı oluşturdular bile.

tim duncan ile ilgili görsel sonucu

Phoenix Suns-Steve Nash-Amare Stoudemire

Phoenix’in 2009-2010 kadrosu özeldir. Bir çırpıda Steve Nash, Amare Stoudemire, Leandro Barbosa, Goran Dragic, Jerad Dudley, Channihg Frye… Kobe eşliğinde “uçan” Lakers’a meydan okuyan kadro. Smaç yarışmasında yaptıkları da düşünüldüğünde bu forma en çok bu ikiliye yakıştı.

Steve Nash-Amare Stoudemire ile ilgili görsel sonucu

Cleveland Cavaliers-LeBron James

Oraya ev diyor. Evden ayrıldı, kazanmak için geri döndü. Kazandı tekrar evden ayrıldı. 33 yaşındaki bu tank henüz bu yılları dillendirecek şekilde konuşmamıza izin vermese de kariyerinin sonunda belki de en başa döner. Bu formayı giymek üzere.

lebron james cavs ile ilgili görsel sonucu

Utah Jazz-Mehmet Okur

NBA Şampiyonluğu bulunan tek Türk, gururumuz. 2004 yılında Detroit formasıyla bu başarıyı elde etse de 7 yıl boyunca giydiği Utah forması aklımıza kazındı. Kariyerinin başında elde ettiği başarı skalasını Utah ile elde edemedi; ama o bizim Memo’muz olarak kaldı.

Ä°lgili resim

Dallas Mavericks-Dirk Nowitzki

NBA’ye geldi geleli, şut kavramını ve paralelinde Avrupalı oyuncu tanımını tamamen değiştirdi. Yaptıkları her zaman özel ve 2018-2019 yılında hala bu formayı kendisinin üzerinde göreceğimiz düşünüldüğünde teşekkür etmekten başka bir çare kalmıyor. Müteşekkiriz bize yaşattıkların ve yaşatacakların için.

nowitzki ile ilgili görsel sonucu

ATA ATEŞ

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here