“The Flash”e Mektup! Sen de Başını Alıp Çin’e Gitme Ne Olur…

486
Wade
"The Flash"e Mektup! Sen de Başını Alıp Çin'e Gitme Ne Olur...

Miami Heat efsanesi Dwyane Wade’in Çin’e gideceğine dair yoğun söylentiler mevcut. Bu durumla ilgili bir yazı kaleme almak istedim.

USA Team Fans
USA Team Fans

Dwyane Wade, lige geldiği ilk günden bu yana basketbol oynamayı seven milyonlarca çocuğun kahramanı olmuş bir isim. Hepimizin bildiği üzere 3 numara Allen Iverson’la özdeşleşti ve hatta Wade yaptığı açıklamada 3 numarayı Iverson sevgisinden dolayı seçtiğini söyledi. Özellikle 2006 yılından sonra 3 numaralı formayla basketbol oynayan insanların sayısı bir anda artış gösterdi. Bunun sebebi Dwyane Wade’in muhteşem performansı ve Shaq’ın da desteğiyle gelen Miami Heat şampiyonluğudur. O yılları dün gibi hatırlıyorum. NBA öyle bir arena ki tıpkı son dönemde oluşan GSW sempatisi gibi o yıllarda da Heat’e büyük bir sempati vardı. Shaq’ın ayrılması sonrası yalnız kalan bir Wade izledik ama o performansından hiç ödün vermedi. Çünkü kendisi gerçek bir süperstar olduğunun farkındaydı, bunun baskısı altında değildi belki ama takımının kazanması için elinden gelenin fazlasını yapması gerektiğini ve her gece parkeye karakter koyması gerektiğini biliyordu. Tüm bunlarla doğru orantılı olarak 2008-2009 sezonunda 30.2 sayı ortalamasıyla NBA’in normal sezon sayı krallığına ulaştı.

Yine o çok istediği şampiyonluk yüzüğüne ulaşmanın tek yolunun güçlü bir kadro kurmaktan geçtiğini fark etti. 2009-2010 sezonunda LeBron’la lise yıllarından bu yana muhteşem olan arkadaşlığını artık iş bazında gözler önüne sermekten kaçınmadı. Partiler, eşli buluşmalar, maç öncesi yemekler, maç sonrası eğlence vs derken herkes sonraki sezon bir şeylerin olacağını sezmişti. LeBron yine Cavs ile bir sezon boyunca savaştı fakat olmadı. Belki de bu sezon hissettiklerini o dönemde de hissetti ve Miami’ye taşınıp en yakın arkadaşı Wade ile oynamaya karar verdi. Bosh’ın da onlara katılması olayı bambaşka bir boyuta taşıdı. Size dürüst olacağım; o yıllarda lisedeydim ve basketbol hayatımdaki tek gaye olmakla birlikte tam da merkeziydi. En yakın arkadaşım Gürkan Özbulak ile -o dönemlerde kendisi Beşiktaş’ta basketbol oynamaktaydı- sabah okula giderken, sınıfta, ders arasında, öğle yemeğinde, okul çıkışında hatta eve geldiğimizde kısacası her saniyemizde basketbol ve Miami Heat vardı. Eve gelip üzerimizi değiştirip yemek bile yemeden sahaya gittiğimiz günleri hatırlıyorum. Doğal olarak herkes ilk sene Heat’in şampiyon olacağını düşünüyordu fakat ben hep korkarak bakmıştım, birbiriyle hiç oynamamış üç isim ve topu kullanmayı seven iki isim. Nasıl olacak diyordum ki yanılmadım, Mavs tecrübeli kadrosuyla şampiyonluğa uzandı. Ama sonraki 2 sene muhteşem geçti. LeBron ve kankası Wade istediklerini elde ettiler.

LeBron’un eve dönüşü ve Bosh’ın hastalığından dolayı basketboldan uzak kalması Wade’i yine yalnız bıraktı. İki sezon daha direndi, yine muhteşem performanslar sergiledi fakat ayrılık vaktinin geldiğini düşündü. 2016-2017 sezonunda bu kez Wade evine döndü, Chicago’nun onun için her zaman çok farklı bir yerde olduğunu söyler. Nasıl olmasın sonuçta doğup büyüdüğü ve bu oyunu oynamaya başladığı ilk yer. Jordan’ı görebilme adına 1 gün önceden gidip bilet sırası beklediği United Center’a, Jordan’ın giydiği Chicago formasını giyip basketbol oynamak için döndü. Üçlük performansını 2008-2009 sezonu sonrası ilk kez bu kadar yukarı çekti. Çünkü rahatlamıştı, rahat bir Wade izleyeceksiniz demişti. 1 sezon izletti ve yine kanka faktörü devreye girdi, Cavs ile anlaştı. Başta en büyük hayranı sevgili kardeşim Ataol Sarıçiçek olmak üzere herkesi üzdü ve ne yazık ki bench player oldu. Sorun etmiyorum dedi ama sorun oldu, hem de büyük bir sorun oldu ve sonunda da ayrılık kaçınılmaz oldu. Ona yine kapısını Miami Heat açtı, ayrılırken kapatmamışlardı zaten. Heat taraftarı gitti ve yeni formalara koştu, yeni dizayn edilen formalarına tekrardan Wade yazdırdılar. Billboard’lar yeniden Wade ile süslendi. Miami Sahilleri’ne bir kez daha Wade Güneşi doğdu desem yanlış olmaz.

Dwyane Wade şuan Çinli bir firmanın ona özel ürettiği ayakkabı serisi sayesinde Çin transfer piyasasında konuşuluyor, Çin klasik taktikle ilerliyor, yani büyük paralar teklif ediyor. (3 yıllık 25 milyon dolar) Wade’in buna elbette ihtiyacı yok, NBA’de kalırsa alabileceği max ücret 5.5 milyon dolar. Bu transfer gerçekleşirse Çinliler, sevilen ve yaşlanan NBA yıldızlarını bünyesine katmak için bir kapı açmış olacak. Bu kapı açılırsa eminim çok zor kapanır ve hiç beklemediğimiz, “yahu çok erken değil mi?” diyebileceğimiz isimler bile o kapıdan içeri girebilir. Umarım Wade bu teklifi kabul etmez ve Miami Heat formasıyla basketbola veda eder…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here