Kevin Garnett ve Tim Duncan’ı Dolandıran Adam: Charles Bank

176
Kevin Garnett ve Tim Duncan'ı Dolandıran Adam: Charles Bank

Bir adam Kevin Garnett ve Tim Duncan’ı 100 milyon dolandırdı. İki NBA efsanesi aynı yozlaşmış mali danışman tarafından ayrıntılı bir dolandırıcılık planının kurbanlarıydı. Bu çılgın dolandırıcılığın perde arkası ise boşanma davalarıyla ortaya çıktı.  

Basketbol her ne kadar spor olsa da bir nevi iştir ve basketbolcularda yaptıkları iş karşılığı para kazanırlar. Tim Duncan’da SAS’taki çaylak yılında Charles Bank ile tanıştı ve finans danışmanı olarak işe aldı.  Duncan bu kararı verdi çünkü Banks, CSI Capital Management grubundaki diğer profesyonel sporculara verdiği finansal danışmanlık hizmetinde başarılı bir insandı. 

Banks daha sonrasında çalıştığı şirket olan CSI’dan ayrıldı ve Gameday Entertainment adlı yeni bir spor pazarlama ve giyim şirketi için çalışmaya başladı. 

2012 yılında Duncan, Gameday Entertainment’a yatırım olarak 7.5 milyon dolarlık bir kredi vermeye ikna edildi. Kredi, beş yılda %12 faizle geri denecekti ama farkında olmadan, Duncan şirkete yatırım yapmıyordu şirketi finanse ediyordu! Bu yatırımı yaptıktan kısa bir süre sonra Duncan bu olaylardan bağımsız olarak eşinden ayrılmak istedi ve belki de boşanma davası olmasa dolandırıldığını asla bilemeyebilirdi. Duncan’ın muhasebecileri Gameday Ent ile ilgili birkaç usülsüzlük fark ettiler. Banks’ın şirkete yapılan bu ödemelerden %20 komisyon ve 7.1 milyon değerinde iki kredi daha aldığı ortaya çıktı. Bu krediler ve aldığı ücretlerle birlikte Banks’ın yaklaşık 20 milyon doları kendi banka hesabına aktardığı tespit edildi. Duncan, karşı tarafa dava açtı ve dava 2017’de sonuçlandığında kazanan Duncan oldu. Banks dört yıl hapis cezasına çarptırıldı ve Duncan’a ilk etapta 7.5 milyon dolarlık yatırımını geri ödemesi emredildi. 

Tim Duncan, Banks’a karşı açtığı davayı kazandıktan bir yıl sonra, Kevin Garnett kendisinin de Banks tarafından dolandırıldığını fark etti. Muhasebeciler, Duncan gibi Garnett’ın hesaplarından yatırım yaptığı şirket hesabına usülsüz bir şekilde para aktarıldığını keşfetti. İşletmeler farklı olsa da senaryo aynıydı. Duncan için Gameday Entertainment’dı ama Garnett için bir şarap üretim fabrikasıydı. 

Banks yine aynı taktikle bu sefer hesabına 77 milyon dolar aktardı. Garnett olayı fark ettikten sonra mahkemeye başvurdu ancak Banks hapishanede olduğu için sanık olarak duruşmaya çıkamadı. Bunun üzerine Garnett, muhasebecileri Welenken ve ortağı Michael A. Wertheim’i, Banks’ın kendisini dolandırmasına yardım ettiği için dava etti. Yaklaşık bir yıl sonra iki taraf davayı sona erdirmek için bir anlaşmaya vardı. Anlaşmanın detayları tam olarak bilinmese de dava sonsuza dek kapandı. 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz