Ortaya Karışık Ama Bu Kez Çok Karışık

2497
İsmet Badem
Ortaya Karışık Ama Bu Kez Çok Karışık!

GECELERİN ÖTESİNDEN BASKETBOL ÖYKÜLERİ

İSVEÇ 59-58 TÜRKİYE

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Gönül adımları ile arşınladığım basketbol aşkımın kış gecelerinde şöminenin önünde bağdaş kurup ekrana kilitlendim. İçimi ısıtan sayılar rakip potalara taşınırken “sırtımdan montu, elimden eldiveni savurup!” tek tesellim, bitiş düdüğü ile yüreğimin içindeki zafer çanlarını “ Victor Hogo’nun meşhur zangoçu Qusimodo” doyasıya çalsın. Ama Hayallerin önemli bir bölümü kursağıma takıldı.

İki güne üç maçı tıka basa doldurup, kanallar arasında kış olimpiyatları gibi slolom yaparken, hüzünle, umutsuzluk kol kola girdi! Milli Takımlar ve Euroleague maçlarının karmaşası resmen rezalet! Oyuncular kafayı yiyecek! Bir gece ara ile seyehat ve sürünürcesine maçlar! Yuh be! FIBA’ya sanki, “ateş etrafında intikam dansı yapıyor!” Hatta skandal! Futbolda böyle bir şey olsa ortalık yıkılır! FIBA İLE EUROLEAGUE arasındaki soğuk savaşı kimin kazanacağını hala kimsenin bildiğini sanmıyorum! Çünkü bu öyle bir savaş ki, ne yazık ki, altında Türkiye Basketbol Federasyonu koltuğunun sahiplenmesi yatıyor! Hidayet Türkoğlu ve ekibi bu savaşın neden? Niçin? Yapıldığını çok iyi biliyor! Eskiden “basketbolda kol kırılır yen içinde kalırdı!” Nerede? Artık kılıçlar çoktan çekildi de! Kimin ne kadar zarar göreceğini kimse bilmiyor! Eski dağıtılan nemaların hesaplara, dönük başlaması için düğmeye basıldı! Bakalım ilk zaiyatlar ve hasar sesleri kimlerden gelecek? Bir yerden patlayınca, kimse önünü alamayacak! Ve basketbol dünyası “ahlar! Vahlar arasında toz duman olacak!” Ana haber programlarına konu olacak basketol maddi savaşları! Çünkü geçmişe dönük hesaplaşmalarda oldukça yüksek meblağlar konuşuluyor! Taraflar arasında ellerde bulunan kozları kimler ne kadar saklayacak veya ortaya serecek?

İşte böyle bir ortamda İsveç’te Milli Maç oynadık. Yabancıların sayısı azaltılsın, falan diye resmen traş yaparken, seneler geçiyor. Milli takımı oluşturacak oyuncular konusunda bir çok tereddütler var. İsveş karşısında 59 sayı atmak hiçte marifet sayılmamalı! Peki yarın yabancıları kovsak! Türk Oyuncuları kalitesi ve adeti çoğalacak mı? Yıldız oyuncuları kim yetiştirecek? Takımlarımız Avrupa’da nasıl başarılı olacak! Şu anda rezil basketbol oynayan Milli Takımımız hiç ümit, şevk ve istek bırakmıyor insanın içinde! Televizyonda izlerken yorumcu İhsan Bayülken kardeşim, takımımızı korumak için kelimelere onlarca takla attırırken, içinden! “Milli takım oyuncusu arkadaşlarım sizi korumaya çalışırken, Pinokyo gibi burnum uzayacaktı.” Demiştir, mutlaka! 58-46 dan gelip, 59-58 maçı kaybetmek önemli marifet! Bu savaşta tek suçu olmayan komutan ortalıktan kaçmayan kocaman yürekli Ufuk Sarıca. Görev aşkı ile neler çekiyor!Minik takım oyuncuları kadar basket atmak yakışmadı! Eyvah ki eyvah! Bu Milli takım artık hiç bir oyuncu ve teknik adam emeği ile evrilemez! Daha kötü olmasın da!

FENARBAHÇE DOĞUŞ 89 – 70 AXA ARMANI OLIMPIA MILAN

“Abime ne vereyim? Ortaya karışık!” Eh bu akşam ortaya karışık! Servis yaptık. Üç maç üst üste oynanan baskete göre minik yorumlar! Boş verin istatistikleri o rakamları isteyen bin yerden bulur! Bakalım bunları kim yazabilir! Yolda, havada karada, yemek yediğim her yerde soruyorlar! Fenerbahçe Basketbol Takımı bu sene Avrupa Şampiyonu olabilir mi? Evet aynen böyle! Hani ben “müneccim artığı yedim ya!” Dilimin döndüğünce anlatıyorum! Şimdi sizlere ben soruyorum, Yabancı sayısına sınırlandırma getirilir ve takımlar beşlerinde üç veya iki yabancı ile oynarlarsa! Obrodovic Fenerbahçe ve Türkiye’de kalır mı? Fenerbahçe camiası yabancı kısıtlaması olursa! Basketbolda Avrupa Şampiyonluğuna ulaşmayı, bırakın hayal bile edebilir mi? O salon öyle elit seyirci ile dolar mı? Bu eksik gördüğümüz, Udah ve Bogdonovic’leri hayal ederken, Thompsonlara talim ediyoruz! Yabancı kısıtlanırsa Armanı’yi evirip çevirip yenebilir miyiz? Hala ben “sakatlar iyileşirse Fenerbahçe Doğuş Avrupa’da final oynar.” Tek korkum CSKA, inanın gerideki hiç bir takımdan korkmuyorum.

ANADOLU EFES 70-86 ZALGIRIS KAUNAS

Ergin Ataman öyle yaptı, böyle yaptı, oyuncularını havaya sokarak, Türkiye kupasını kazandı. İşte o kadar! Ataman’da çok iyi biliyor ki, bu kadro ile “köy olur ama; kasaba asla!” O zaman şimdi hedef; Türkiye Liginde gidebildiği yere kadar mücadele, artık seneye oluşacak kadro üzerinde çalışmalara da, başlamalı. Jasikevicius çok beğendiğim oyun kurucuydu. Şimdi ile harika bir Coach olma yolunda hızla ilerliyor. Bakalım ilerde Türk Takımları ile yolu kesişece mi? Anadolu Efes için kritik günler yollara çıktı!

İSMET BADEM

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here