Modern NBA’in Yüzük Kazanmış En İyi İkilileri

910
NBA
Modern NBA'in Yüzük Kazanmış En İyi İkilileri

NBA’de 30 takımın da temelde tek bir amacı var. O da kendilerine ve şehirlerine kazandırabilecekleri şampiyonluk ünvanı. Bunun için çeşitli hamleler yapıyor, yıllar süren planlar kuruyor ve hatta kaybediyorlar. Bazı takımlar bu hamleler sonucu bir süper takıma dönüşüyorlar ve bu şekilde mutlu sona ulaşıyorlar. Bazen de 2 kişi bütün sezon 29 takıma kafa tutuyor ve ünvanı evlerine götürüyor. İşte bu ikinci kısım bizim asıl konumuz. 1980 sonrası modern NBA diye tabir edilen dönemdeki yüzük kazanmış en iyi ikilileri sırasız olarak değerlendireceğiz.

USA Team Fans
USA Team Fans

David Robinson – Tim Duncan

1973 yılında Mannathan ‘da Dünya Ticaret Merkezi adı altında yapılan en büyük ikiz kuleler, şu anki ihtişama ve popülerliğe sahip olan New York’un bu günlere gelmesinde önemli pay sahibi. Tıpkı bunun gibi 1997’de Duncan ile tamamlanan Texas’ın ikiz kuleleri Duncan ve Amiral Robinson, Spurs’un bu denli olmasında, 1999 ve 2003 şampiyonluklarında en büyük pay sahipleri. Uzun temelli oynanan basketbolda 2 adet akıllı ve yüksek fundemental sahibi 2 uzununuz olunca, oyunu domine etmek kaçınılmaz bir son. 1999 a kadar Spurs’un hiç şampiyonluğu olmadığını da hatırlatalım.

Clyde Drexler – Hakeem Olajuwon

Kolejden gelen arkadaşlığa ve yine aynı şehirde olmanın bağlılığı ile Jordan’ın bıraktığı yerde sıra bizde diyip 2 şampiyonluğu yıllarını verdikleri şehire getirdi bu ikili. Phi Slama Jama lakaplı kolej Houston takımında yaşadıkları başarı ile heyecanlandırdıkları şehre, tarihlerinin en önemli spor başarısını da bu denli heyecanla verdiler.Hakeem içeride, Drexler dışarıda cilala parlat misali o sezon gelen her engelleri usta bir şekilde aşmayı başardılar. O dönem Jordan’dan sonraki en büyük başarıyı bu ikili sayabiliriz.

Kareem Abdul Jabbar – Magic Johnson

Bir tarafta leblebi gibi sayı bulan, diğer tarafta da neredeyse attığı her pas asist olma niteliği taşıyan bir birleşim. Bu kadar tatlı bir şeyi en iyi tatlıcıda ble göremezsiniz. Zamanın Boston’ı ile girdikleri rekabette, Prime Time Lakers diye bahsedilen bu takım, bu oyuncularla bir sistemi genel olarak mağlup etmeyi başarıp hanedanlığa yeni şampiyonluklar eklemişlerdir. Şu an modern NBA diye bahsettiğimiz dönemi bu hale ve bu izlenmeye getiren de bu ikiliden başkası da değildir aslında. Celtics rekabeti, göze hoş gelen basketbol ve kazanma ruhu Prime Time Lakers’ı tanımlayan şeyler. Ha tabii ki James Worthy’i de unutmamız doğru olmaz. Bu ikilinin en iyi ekürisidir kendileri.

Shaquille O’neal – Kobe Bryant

2000’lere aylar kala yeni milenyuma en iyi böyle girilir diyen Lakers’ın Shaq hamlesi, Los Angeles tarafında heyecan etkisi yaratırken, diğer takımlar için bir kalp krizi niteliğinde olduğuna hiç şüphe yok. Nitekim siz ne derseniz bir fazlası dercesine oynadıkları basketbol, onları 3 sezon üst üste ligin açık ara en iyi takımı yaptı. O yıllar biraz da güç kaybeden bir yapı çizen NBA, o dönemki Shaq gbi bir dominasyon

tarihinde görmedi. Bunun yanına kazanmak için her şeyi yapabilecek bir Kobe Bryant ve mentalitesi eklenince, diğer takımlara topu bırakıp gitmek dışında pek de bir şey kalmadı. 2003-2004 sezonunda bu takım kendi içinde olaylar yaşamasaydı, acaba ne acayip olurdu diye düşünmeden edemiyoruz. Bu ikili zaman zaman birbirlerinden nefret etse şu anda güzel bir arkadaşlıkları var. 3 şampiyonluk da zaten böyle gelmedi mi?

Michael Jordan – Scottie Pippen

NBA tarihinin en iyi oyuncusu olarak kabul edilen majestelerinin yanına kimi koysak bir şeyler ortaya koyar derler. Hatta ESPN anketlerinin birinde gelmiş geçmiş en iyi ikili kimdir sorusuna insanların genel cevabı Jordan ve herhangi biri olmuştur. Ama tabii işin rengi bu kadar da beyaz değil. Jordan her şeyi yapabilen ve rekabetçilikte adeta bir sosyopat olsa da, Bulls’un kazandığı şampiyonluklarda en önemli 2. pay Pippen’ın olurdu. Bu öyle ikincileri unutabileceğimiz bir ikincilik değil. Pippen tarihin en iyi 2. adamı konumuna inanılmaz şeyler yaparak geldi. 90’ların Akademi ödüllerinde inanılmaz iyi filmler ve oyuncular olsa da, az kalsın basketbol gibi bir branştan “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü” ne aday olacak seviyede bir yardımcılık. Böyle bir destek de dünyanın en iyi oyuncusuna gelince tamı tamına 6 tane şampiyonluk hiç de imkansız olmuyor.

Bonus: LeBron James – Dwyane Wade

Buraya Frodo ve Sam de yazılabilirdi aslında. Sonuçta kült ikililer ama bir tane yüzükleri vardı. Onun yerine başka bir kült ikilide karar kıldım. Yardımcı parçaları çok güçlü ve Bosh gibi bir insana sahip oldukları için bonustan giriş yaptılar. 2010 yazında basketbol tarihinin en büyük hamlelerinden birini yaparak LeBron’u ve Bosh’ı kadrosuna katan Miami, mevcut lider Wade ile birlikte ligi domine etmek için gerekli olan şeyleri yaptılar. İlk senelerinde bir Dallas şoku yaşasalar da sonraki 2 sene kazanmayı bildiler. Gerçek hayatta çok iyi arkadaş olan bu ikili birbirleri sayesinde, olgunluk seviyelerinde de tavana ulaştılar.

Hakan Işık

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here