Değişen Oyun: Pivotlar

357
Değişen Oyun: Pivotlar
Değişen Oyun: Pivotlar

Son 10 yıl içerisinde NBA’de birçok şey değişti. Oyun hızlandı,buna bağlı olarak atletizm ön plana çıktı. Dış şutlar inanılmaz önemli olmaya başladı,üçlük atamayan takım kalmadı.

USA Team Fans
USA Team Fans

2000’li yılların başındaki takım oyunu yerini daha çok bireyselliğe itmeye başladı. Bu sebeple de oyuncular sadece kendi mevkiisinin değil,pek çok mevkiinin de özelliklerini kendi repertuarlarına eklemeye başladılar.

Golden State Warriors’ın başını çektiği,üç sayı çizgisinin gerisinden atılan atışların arttığı bir oyunda,eski tip 5 numaraların devrinin geçtiği göze çarpan detaylardan biriydi. Shaq O’Neill tarzı çok güçlü,ama diğer oyunculara nazaran hantal kalan pivotlar,(örnek vermek gerekirse; Timofev Mozgov,Anderson Varejao gibi) daha atletik,size’ı biraz daha ufak ama repertuarlarında topla oynama,orta mesafe ve hatta üç sayı mesafesinden şut sokabilen oyunculara evrildi.

Yeni nesil pivotlar olarak isimlendirdiğimiz bu isimlere örnek olarak;Joel Embiid,Al Horford,DeMarcus Cousins veya Brook Lopez’i verebiliriz. Bu oyuncular lige ilk girdiklerinde oyun yeni yeni değişiyordu ve farklarını göstermeye başlamışlardı. Ancak tam olarak değişim son 2 sezon önce başladı. Örneğin Brook Lopez’i ele alalım. NBA kariyerinin ilk 8 sezonunda lük çizgisinin gerisinden 31 denemede bulunan Lopez,yalnızca 3 tane isabet bulabilmişti. Aynı Lopez sadece bu sezon son 4 maçta 20 üçlük isabetiyle oynadı. Tüm sezon genelinde ise 12 maçta kullandığı 108 şutun 80’i üçlük ve %38.8 ortalamayla,ligin en keskin şutörlerinden olan Klay Thompson’dan daha yüksek yüzdeyle üçlük isabeti buluyor. Geçtiğimiz hafta oynanan Denver Nuggets maçında 13 denemede 8 üçlük isabetiyle kariyer rekorunu kırdı.

Bu değişimi artık takımların draftlarında da görebiliyoruz. Son 2018 draftlarında Deandre Ayton ve Mo Bamba en gözde pivotlardandı ve onları diğerlerinden ayıran en önemli özellikleri şut sokabiliyor olmalarıydı. Ancak şuan için o yönlerini pel gösterdikleri söylenemez.

Değişen oyunla birlikte 5 kısayla oynamayı düşünen takımların olması bile pivotlarda ki bu değişikliğe bir sebep. Bundan sonra neler olur bilmiyoruz ancak bu değişim devam edecek gibi gözüküyor.

Berkay Filizoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here