L.A. Times’a Göre Lakers Tarihinin En İyi 10 Oyuncusu

712
L.A. Times'a Göre Lakers Tarihinin En İyi 10 Oyuncusu

L.A. Times, 75 yılı deviren Los Angeles Lakers tarihinin en iyi 75 oyuncusunu belirledi. Bu liste güncel ve geçmiş L.A. Times ekibi tarafından Lakers formasıyla en az 100 maça çıkmış oyuncuların yalnızca Lakers kariyerlerini baz alarak hazırlandı. Biz ise yazımızda listenin ilk 10 oyuncusuna yer verdik.

1- Magic Johnson

NBA’e girer girmez ortalığı kasıp kavuran Magic, 1980 final serisinin altıncı maçında Kareem’in yerine 5 numarada oynadı. Buna rağmen 42 sayı, 15 ribaund ve 7 asistle oynayarak çaylak sezonunda Finaller MVP’si seçilen ilk ve tek oyuncu oldu. Magic Johnson, 80’lerde Larry Bird ile birlikte NBA’in günümüzdeki seviyeye ulaşmasının fitilini ateşleyen ve adeta NBA’i kurtaran isim oldu. Kariyerini 5 defa NBA Şampiyonu, 3x Finaller MVP’si, 3x Normal Sezon MVP’si olarak tamamladı. Özgeçmişine baktığımızda bu seçime itiraz etmek çok zor olsa da 1996’da Los Angeles’a ayak basan 18 yaşında bir genç bunu gerçek bir tartışma haline getirdi.

2- Kobe Bryant

Magic Johnson’ın Lakers camiasında bıraktığı mirasa kafa tutabilecek o isim Kobe’den başkası olamazdı. Kobe, veda konuşmasında çocukluğunda ölümüne bir Lakers taraftarı olarak yetiştiğini ve 20 yıl Lakers forması giymesinin “daha iyisi yazılamayacak bir hikaye” olduğunu söylemişti. Trajik bir kazayla çok erken kaybettiğimiz Kobe Bryant’ın hayatını Lakers’a adadığını söylemek çok da yanlış olmaz. Kobe, 5 NBA Şampiyonluğu, 2 Finaller MVP’si ve bir de Normal Sezon MVP’si kazandı. Aynı takımda iki farklı forma numarasıyla iki farklı Hall of Fame seviyesinde kariyer geçiren Kobe, tek takımda iki forması birden emekli edilen ilk oyuncu olarak tarih yazdı. Çoğu insanın tarihin en iyi Laker’ı olarak kabul ettiği Magic Johnson’a göre de Kobe Bryant’ın bir numara olması bu tartışmanın en hoş tarafı.

3- Kareem Abdul-Jabbar

NBA tarihinin en iyi oyuncuları listesinde genel kanıya göre Magic ve Kobe’nin önünde olan Kareem, “prime” dönemini ve ilk 6 sezonunu Milwaukee’de geçirdiği için 3 numarada olması gayet normal. Kareem; 14 yıllık Lakers kariyerine 5 NBA Şampiyonluğu, 1 Finaller MVP’si ve 3 Normal Sezon MVP’si sığdırdı. 1983-1984 sezonundan beri NBA’in tüm zamanlar sayı lideri olan Kareem, neredeyse 40 yıldır oturduğu sayı krallığı koltuğunu LeBron James’e devretmek için artık gün sayıyor.

4- Jerry West

Jerry “the Logo” West, lige girdiği 1960 yılından günümüze kadar geçen her döneme gerek sporcu gerekse yönetici olarak büyük dokunuşlarda bulunmuştur ve Amerikan Basketbolu için çok büyük bir figürdür. Sporculuğu içinse maalesef kazandıklarından çok kaybettikleriyle anılmıştır. 9 Final oynayan West, bunların sekizini kaybetmiş ve birinde şampiyon olmuştur. 1 kez Finaller MVP’si seçilen West; bu ödülü şampiyon olduğu 1972’de değil, şampiyonluğu kaybettiği 1969 NBA Finallerinde kazanmıştır. Jerry West, kaybeden takımdan Finaller MVP’si seçilen ilk ve tek oyuncudur.

5- Elgin Baylor

Elgin Baylor zamanının ilerisinde bir basketbol oynamış ve hareketleriyle sonraki nesle ilham kaynağı olmuştur. “Prime” döneminde video oyunu numaralarıyla oynayarak ligi domine etmiştir. Lakers formasıyla şampiyonluk yaşayamamış tek süperyıldızdır. Lakers, Baylor emekli olduktan hemen sonraki 1971-1972 sezonunda şampiyon olmuştur.

6- Shaquille O’Neal

Listede net olarak haksızlığa uğrayan kişinin Shaq olduğunu söyleyebiliriz. NBA tarihinin en dominant oyuncusu olmasıyla birlikte Lakers döneminde tartışmasız ligin en iyi oyuncusuydu. Modern NBA döneminde artık yapılması imkansıza yakın olan ve 20 yılı aşkın süredir gerçekleşmemiş “Three-peat”i başarmış Lakers’ın en değerli oyuncusuydu. 8 yıllık Lakers kariyerinde 3 NBA Şampiyonluğu, 3 Finaller MVP’si ve 1 de Normal Sezon MVP’si kazanmıştır. Shaq, Elgin Baylor’ın apaçık şekilde önünde. Jerry West’in önüne yazılması Baylor’a göre çok daha zor bir karar olsa da Shaq, Lakers’a kazandırdıklarıyla 4. sırada olmayı hak ediyor.

7-(eşit) LeBron James

Lakers ile beşinci sezonuna giriş yapan LeBron listede 7.sırada kendine yer buldu. Tarihi yıldızlarla dolu olan Lakers’ta kısa sürede bu sıraya yükselmesinin ana nedeniyse 2013’te Kobe’nin aşil sakatlığından sonra ligin dibine demir atmış olan Lakers‘ı küllerinden doğdurması. 6 yıl boyunca tamamen gündem dışı kalmış Lakers’ı takıma katıldıktan sonra ikinci sezonunda NBA Şampiyonu yapmış ve Finaller MVP’si ödülünü almıştır. Kobe’yi kaybettiğimiz ve pandeminin NBA’i vurduğu 2020’de sezonu Kobe’ye adayıp Lakers’ı şampiyon yapmasıyla tüm Los Angeles’ı gururlandırmıştır. Bununla beraber Lakers efsanelerinin rekorlarını bu forma altında kırıyor olması da çok özel.

7-(eşit) George Mikan

Kariyeri yalnızca yedi sezon süren ve NBA’in ilk süperyıldızı olarak kabul edilen Mikan o dönem Minneapolis’de olan Lakers ile 5 şampiyonluk yaşadı.

9- James Worthy

Lakabı “Big Game James” olan Worthy, “Showtime Lakers”ın yıldızlarındandı. 12 yıl formasını giydiği Lakers’ta 3 NBA Şampiyonluğu yaşamış ve 1 kez de Finaller MVP’si seçilmiştir. Magic ve Kareem’li Lakers’ta bu ödülü kazanması da ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu çok net açıklıyor.

10- Wilt Chamberlain

“Prime” döneminde istatistikleri alt üst etmiş Wilt Chamberlain, 5 yıllık Lakers kariyerinde o şaşaalı günlerinden çok uzaktaydı. Buna rağmen 1972’de NBA Şampiyonu olup Finaller MVP’si ödülünü kazanmıştır.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz