Komşuda Euroleague Derbisi

141
Komşuda Euroleague Derbisi
Komşuda Euroleague Derbisi

Euroleague’in 2. yarısının ilk haftasında bir Yunan derbisi vardı. Euroleague derbisinin başında Panathinaikos defansta aktif başladı. İki pozisyon üst üste iyi müdafa yapan yeşil beyazlılar fast break hücumları sayıya çevirdi. İlk çeyreğin yarısına geldiğimizde 5-5’lik eşitlik vardı, çeyreğin son kısmında savunmayı sertleştiren Olympiacos Khem Birch’ü de pota altında devreye sokunca ilk çeyreği 17-11 önde kapattı.

İkinci çeyrekte kenardan gelen K.C Rivers ile üst üste sayıları bulan Panathinaikos hücumda eşitliği sağladı. İlk yarının son çeyreğinde iki takımın karşılıklı basketleriyle geçildi ve ilk yarı 38-37 Olympiakos’un üstünlüğüyle kapandı.

İlk yarıda Olympiakos tarafına bakarsak maçın başındaki o hataları çabuk fark edip geri kalan 15 dakikada daha sert savunma yapmaları ve Khem Birch’ü ikili oyunlarda ve tepe oyunlarında doğru şekilde kullanmaları Olympiakos’u ayakta tuttu. Kötü tarafına bakacak olursak, boyalı alandan %36 üç sayı çizgisinin gerisinden ise %14 ile hücum etti. Olympiakos’ta öne çıkan isim Khem Birch 5/5 saha içi isabeti ile 11 sayı ve 7 ribaund ile ilk yarıyı tamamlamladı.

Panathinaikos ise çeyreğe iyi başlayıp Olympiakos’un sert savunmasına boyun eğdi diyebiliriz. ikinci çeyrekte Mike James ve K.C Rivers yeşil beyazlıların hücum yükünü sırtladı. Onlarında boyalı alan yüzdesi %35 üç sayı yüzdesi ise %40 ribaundlarda 15-11 Olympiakos üstünlüğü var, asistlerde ise iki takımda topu paylaşmakta zorlandığını görüyoruz; Olympiakos 5 asist yaptı, Panathinaikos ise 3 asist‘te kaldı

Üçüncü çeyrek karşılıklı basketlerle geçti ve 55-50 Olympiakos’un üstünlüğüyle bitti. Son çeyrekte hücumda sayı bulmakta zorlanan Panathinaikos’ta bir de K.C Rivers dört faulle kenara geldi. Çeyreğin ilk üç dakikasında Eric Green’in hızlı hücumlarında sayıyı bulan Olympiakos skoru 61-53’e taşıdı. Son beş dakika kala oyunun içinde kalabilmek adına K.C Rivers’ı oyuna süren Xavi Pascual rüzgarı arkasına aldı ve 7-0’lık seri yakaladılar. Bu seriye karşılık kırmızı beyazlılar Papapetrou’nun sayıları ile 6-0’lık seriyle karşılık verdi ve son üç dakikaya dokuz sayı farkla girdiler ve Panathinaikos’un defansif direncini düşürdüler. Son dakikalarda maça ortak olmalarına izin vermeyen Olympiakos maçı 77-69 yendi. Maçın adamı ise 13 sayı, 4 ribaund 3 asist ile oynayan Papapetrou oldu.

Olympiacos bu galibiyetle Euroelague’in iddialı takımlarından biri olduğu bir kez daha gösterdi ve galibiyet derecesini 11-5’e çıkardı. Panathinaikos ise 9-7 ile 6. sırada kaldı.

Samet Egri

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here