Kıran Kırana Bir Çekişme: Yılın Savunmacısı Ödülü

480
Kıran Kırana Bir Çekişme: Yılın Savunmacısı Ödülü

NBA’de bu sezon hemen hemen her alanda çekişmenin hakim olduğunu görüyoruz. Play-off potasına girmeye çalışan takımlar, zirve için mücadeleler ve normal sezon ödülleri her gün farklı gündemler veriyor bize. Ödüllerde ise parametrelerin insanları zorladığı, farklı kulvarlardan olan oyuncuların mücadele içine girdiği yılın savunmacısı ödülü herkeste merak uyandırıyor.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Bir tarafta pota altı savunmacıları tabiri caiz ise kaleciler, bir tarafta ise lockdown defender dedikleri kilitleyen ve daha önde savunabilen oyuncular arasında kalmak gayet normal bir durum. Bu oyuncular arasında nasıl bir tercih yapabileceğine değinelim.

Savunma anlayışının her yıl değiştiği, farklı savunma özelliklerinin ön plana çıktığı NBA’de şu an hakim olan şeylere değinelim. Öncelikle basketbolun anlayışı doğru şutu bulmak olduğu kadar, savunma cephesinde de en önemli anlayış, yanlış ve zorlama olacak şuta, rakip takımı yönlendirmek. Kolay basket vermemek üstünlüğü almanın temel özelliklerinden biri.

Bunu yaparken ana unsurların başında Switch savunması denilen, çokça oynanan ikili oyun hücumlarında birden çok pozisyonu değişerek savunmak geliyor. Olası bir uzun-kısa eşleşmesinde güçlü durmak gerek. Bunu da unsized diye tabir edilen, asıl pozisyonu belirsiz, 2-3 pozisyonu oynayıp savunabilecek oyuncuların etkisiyle kolaylaştırarak yapmak mümkün. Tabii bunu her takımın iyi seviyede uygulaması imkansız.

Bu sebeple, yapılan küçük dokunuşlar savunma verimliliğini arttırabiliyor. Burada pota altlarının görevi de fazlasıyla değişti ve kısmi olarak arttı. Artık gömülü bir savunma yapmak mümkün olmuyor. Bu genel olarak takım savunmasını etkilediği gibi, boyalı alanda da ciddi bir dezavantaj sağlıyor. Artık lateral olarak hamle yapabilen uzunlar, daha önem kazanmış durumda.

Bu kadar uzun uzun konuştuktan sonra asıl konumuza gelelim. Bir tarafta Myles Turner, Gobert, Embiid, gibi blok krallığında bulunan pota altı savunucuları, diğer tarafta ise Kawhi, Paul George gibi daha önde savunma yapan oyuncular mevcut. Giannis Antetokonmpo’yu diğer oyunculardan biraz ayrı tutmak gerekebilir lakin genel olarak çember savunucu modunda oynuyor savunmada. İlk olarak pota altı savunucularına gelelim. Turner, Gobert ve Giannis kendi savunmalarının temelini oluşturuyor. Eğer iyi bir kaleciniz varsa, kazanılan alışkanlıklar sayesinde orta direk bir savunma yapmanız mümkün.

Rudy Gobert

Gobert geçen yıl bu ödülü kazanan oyuncuydu. Sezona kendi standartlarının altında bir giriş yaptı ve bütün takım savunması bu sebeple çok dağınık bir görüntü çizdi. Kaybedilen maçlardan sonra Gobert’in yükselişi takımın savunmasını kendine getirdi ve sezon sonuna kadar yine eski elit seviyesinde oynamaya devam etti. Bu sezonu 9.1 savunma ribaundu ve 2.3 blok ortalamasıyla tamamlamaya yakın Gobert.

Myles Turner

Lige yeni dönem şutör uzun furyasının potansiyelli oyuncusu olarak gelen Myles Turner ise oyununda büyük bir değişim geçirenlerden. Geçen sezon kadrosuna hücum lideri olarak Oladipo’yu katan Pacers, Myles Turner’a ” sen aslen savunma adamısın abi, ne gerek var bu kadar hücuma ağırlık vermene” demiş olacak ki, Turner takımın omurga savunmacısı oldu çıktı. Kendisinden beklenen hücum patlamasını bir türlü yapamasa da, şu an evrildiği oyuncudan herkes çok memnun. Özellikle de kendisi. Turner bu sezonu blok kralı olarak tamamlayacak. Maç başına 5.8 savunma ribaundu ve 2.7 blok ortalamasıyla sezonu bitiriyor.

Paul George

Tek kelimeyle MUHTEŞEM bir sezon geçiren Paul George, OKC’nin savunma anlayışında önemli bir yere sahip. Topu tiplemeye ve baskı yapmaya yönelik bu savunma anlayışı tam da Paul George’a göre. Lige geldiğinden beri elit bir savunmacı olan George bu sistemde adeta kendini bulmuş gibi. Hücumda da savunmadan güç alan bir anlayışı olan OKC’de en iyi iki yönlü oyuncu. Hem bu kadar iyi savunma yapıp, hem hücumu sürüklemesi inanılması güç türden. Kendisi bu sezon 6.8 savunma ribaundu, 0.5 blok ve 2.2 top çalmayla oynuyor. Kendisinin oyun stiline göre, savunma ribaundu katkısı gayet yüksek. Ayrıca top çalma krallığında da başı çekiyor George.

Kawhi Leonard

Bu senenin flaş takasının en önemli oyuncusu Kawhi Leonard, kendini tekrardan buldu ve her iki yönü domine etmeye devam ediyor. Hücumda takımdan ayrık gibi gözükse de, genelde birebir oynaması sorun çözümünün önemli bir faktörü. Savunmaya geldiğimizde ise takım savunmasında verdiği en önemli katkı, tıpkı PG gibi rakibin en önemli skorerini adeta kilitlemesi. Bunun dışında switchlerden sonraki güçlü duruşu uzunları da bezdirecek cinsten. Kendisi her ne kadar PG’nin bu sezon bir tık gerisinde de olsa Yılın Savunmacısı ödülünün adaylarından. 6.8 savunma ribaundu, 1.8 top çalma ve 0.5 blok ile oynayan Leonard, blok ortalamasını biraz düşürse de, savunma katkısı yatsınamaz derecede yüksek.

Giannis Antetokounmpo

Gelelim bu sezonun MVP adaylarından birine. Giannis Antetokonmpo, gelişimini tamamlayıp adeta bir predatöre dönüştü bu sezon. Hücum anlamında dominantlığı onu NBA’in en durdurulmaz oyuncusu haline getirdi. Peki bu canavar savunmada neler yaptı? Pota altında çok büyük bir caydırıcı olmasının yanında, ikili oyunlardaki switch durumlarında da gayet başarılı. Uzun kısa demeden herkesi, yüksek konsantrasyon ve inanılmaz atletizmi ile adeta basketbol oynamaktan soğutuyor. MVP ödülüne ve DPOY’a aday olan diğer bir oyuncu Paul George gibi, bu sezonki zevkli NBA’in mihenk taşları bu ikisi desek yanlış olmaz sanırım. Bu sezonki istatistikleri 10.2 savunma ribaundu, 1.3 top çalma ve 1.5 blok ortalamasıyla oynuyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here