NBA ile NCAA Arasındaki En Büyük Farklar

3059
NBA ile NCAA Arasındaki En Büyük Farklar
NBA ile NCAA Arasındaki En Büyük Farklar

Bildiğiniz gibi sabaha karşı NCAA Final Four ayağının ilk maçları oynadı ve Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece oynanacak finali beklemeye başladık. bakalım NCAA Şampiyonları Listesine hangi takım eklenecek!

Öncellikle aynı olan birkaç kuraldan bahsedelim. İkisinde de potanın yüksekliği 3.05 metre (3.15 falan değil) ve faul çizgisinin potaya uzaklığı da 4.57 metre. Bu iki lig birbirine çok yakın ama bir o kadar da uzak.

NBA ile NCAA Arasındaki Farklar

1 – Para

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

NCAA’de olan takımlar her ne kadar çok para kazansa da oyuncular para kazanamaz. En fazla okullarından burs alarak okul, yemek vs. ücretleri ödemezler. NBA’de durum çok farklı. Bir oyuncu minimum 1.5 milyon kazanır maksimum ise 42 milyon kazanabilir (istisnalar vardır).

2 – Maç Süresi

NBA her biri 12 dakika olan 4 çeyrekten oluşur. Toplam maç süresi 48 dakikadır. NCAA ise 2 yarıdan oluşur ve her bir yarı 20 dakikadır. İkisinde de uzatma beşer dakikadır.

3 – Hücum

NBA’de hücumlar 24 saniyedir ve oyuncuların topu yarı sahaya 8 saniyede içinde geçirmeleri gerekir. NCAA’de ise hücum 35 saniyedir ve oyuncuların topu yarı sahaya geçirmeleri için 10 saniyeleri vardır.

4 – Saha Ölçüleri

NBA’de 3’lük çizgisinin potaya uzaklığı 7.24 metredir. NCAA’de ise 6.32 metredir. Boyalı alanın potaya uzaklığı NCAA’de 3.65 metreyken NBA’de ise 4.87 metredir.

5 – Fauller

NBA’de bir oyuncunun kişisel faul hakkı 6’dır NCAA’de ise 5. NBA’de bir çeyrekte bir takımın 4 faul yapma hakkı vardır sonrasında rakip serbest atış hakkı kazanır.  NCAA’de ise bir takımın bir yarıda 7 faul yapma hakkı vardır sonrasında karşı takım 1+1 serbest atış hakkı kazanır. Bir takım 10 faul yaptığında ise rakip 2 serbest atış hakkı kazanır.

6 – Hava Atışı

NCAA’de maç başladıktan sonra paylaşılamayan top kararı çıkarsa masa hakemleri karar verir topun kimde olacağına, hava atışı olmaz. NBA’de paylaşılamayan top kararı çıktığında hava atışı olur.

7 – Sezon

NCAA’de bir sezonda bir takım ortalama 32-34 maç oynar ve bu da 4 ay sürerken, NBA’de ise takımlar bir sezonda 82 maç oynar ve bu da 6 ay sürer

8- Play-off’lar ve Final

NCAA’i bu kadar heyecanlı kılan unsurlardan biri de play-off’ların ve finalin tek maç olmasıdır. Final Four maçları daha önce belirlenen bir salonda oynanır ve şampiyon tek maçı sonunda belirlenir. NBA’de ise play-off ve final serileri 7 maçlık seriler üzerinden oynanır.

Ceren Engin

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here