Kawhi Ayrılmak İstiyor!

460
NBA
Kawhi Ayrılmak İstiyor!

Kawhi Leonard’ın geçtiğimiz sezon talihsiz bir pozisyonda yaşadığı sakatlık sonrası parkelerden bir süre uzak kalacağını tahmin etmek pek zor değildi.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Batı konferansı final serisi ilk maçına fırtına gibi bir başlangıç yapan Leonard’ın hızını o şanssız sakatlık kesmişti. Sakatlandığı ana kadar 23 dakika sahada kalan Leonard 26 sayılık bir performans sergilemişti. Aynı zamanda Leonard’ın oyunda olduğu dakikalarda Spurs, Warriors’a karşı 21 sayılık bir üstünlük sağlamıştı! Evet, 21! Spurs takım olarak harika bir oyun sergilerken Leonard’ın sakatlığıyla onlar da mental olarak çöküşe uğradı. Hikayenin devamını az çok hepimiz biliyoruz zaten, üstüste 3.kez Golden State Warriors-Cleveland Cavaliers finali. İnsan düşünmeden edemiyor “Ya sakatlanmasaydı, o zaman ne olurdu?” diye… Tabi öyle olmasaydı, böyle olsaydı… diye merak ettiğimiz o kadar çok şey var ki. Bu da sadece onlardan biri ve muhtemelen hiçbir zaman cevabını öğrenemeyeceğimiz bir merak konusu…

Sene başından beri merak konusuydu Kawhi’ın dönüşü… Döndü, dönecek derken koca bir sezonu geride bıraktık. Kawhi bu sene yalnızca 9 maç oynayabildi, oynadığı maçlarda 16.3 sayı ortalaması tutturdu. Neredeyse her basın toplantısında tüm basın mensupları Coach Pop’u aynı soruyla meşgul ediyorlardı:”Ne zaman?” Coach Pop ise sene sonuna doğru “Bu sene dönerse şaşırırım.” Demişti, haklı da çıktı. Hal böyle olunca da takas dedikoduları sene ortasından itibaren start almıştı. Takım arkadaşlarından Danny Green ise Kawhi’ın Spurs’de kalacağını ve bu konuda ona güvendiğini belirten açıklamalarda bulunmuştu. Fakat ESPN’den Chris Haynes’in 15 Haziran 2018 tarihinde attığı tweet bir çok yeni dedikodunun çıkmasını ve medyayı meşgul edecek yeni bir takas durumunun doğmasına neden oldu. Chris Haynes, Leonard’ın San Antonio’dan ayrılmak istediğini belirtti ve bunun hemen arkasından sayısız takas senaryoları ve dedikoduları gündeme geldi. Kadrosuna bir süperstar katmak için bu yaz elinden geleni yapacak olan Lakers, bu sene bir çok sakatlıkla boğuşmasına rağmen NBA Finallerini yalnızca 1 galibiyetle kaçıran Celtics… ESPN’den Adrian Wojnarowski’nin haberine göre Leonard’ın takas için öncelikli durağı Los Angeles şehri, çok büyük ihtimalle Lakers takımı. Leonard şuan için Lakers’ı takas senaryolarının merkezine koymuş durumda. Sözleşmesinin bitmesine 1 yıl kalmış olan bir süperstar için nasıl bir takas teklifi sunulabilir? Lakers mutlaka genç kadrosundan gelecek vadeden 1-2 genci bu takasta kullanacaktır. Geçen dedikodularda Ingram-Ball, Ingram-Kuzma, Ball-Kuzma gibi çeşitli kombinasyonlar mevcut. Lakers gerçekten gelecek vadeden bir geleceğe sahip ve bu çekirdekle iyi yerlere gelebilirler. Ancak kadronuza süperstar katmak istiyorsanız bazı şeylerden vazgeçmek, feragat etmek zorundasınız. Değil mi? Lakers yıldız adaylarından birkaçını bu takas dolayısıyla Spurs’e göndermek zorunda kalabilir. Peki diğer opsiyonlar neler?

Kawhi Lakers seçeneğini başa koymuş olsa da böyle bir süperstara ilgi duymamak mümkün değil. Lakers’ın ardından ilgi duyan takımların başında Boston Celtics geliyor. Bu sene talihsiz sakatlıklara rağmen sezonu belki de kimsenin beklemediği bir şekilde, finallere sadece 1 galibiyet ötede bitiren Celtics’in de Kawhi için teklifte bulunacağı söyleniyor. Son zamanlarda çıkan haberlere göre Boston zaten sene ortasında Kawhi için takas teklifinde bulunmuş ancak bu teklif Spurs cephesi tarafından reddedilmiş. Şuanki söylentilere göre Jaylen Brown, Terry Rozier, 27.sıra draft hakkı ve 2019 1.tur draft hakkının(Sacramento) içinde bulunduğu bir takas teklifi sunulacak gibi. Bu durumda hem Kyrie Irving, Gordon Hayward gibi yıldızlarını koruyacak olan Celtics, takımına 3.bir süperstarı ekleyecek. Aynı zamanda Tatum gibi tek sınırı gökyüzü olabilecek nitelikte bir oyuncuyla ve Brad Stevens gibi bir dehayla 2017-18 sezonundan çok daha başarılı sezon veyahut sezonlar yaşayabilirler.

Son zamanlarda Kawhi’ya ilgisi artan bir diğer takım ise Phoenix Suns. Yapılanma sürecinde olan Arizona ekibi, Devin Booker, TJ Warren gibi All-Star potansiyelinde isimlere sahip olsa da uzun rotasyonu bakımından aynı şeyleri söylemek zor. Bundan dolayı 1.sıradan büyük ihtimalle DeAndre Ayton’ı seçecekler. Ancak Kawhi’ın ayrılmak istemesi durumu ortaya çıkınca Suns yönetimi, 1.sıra draft hakkını takasta kullanarak yıldız oyuncuyu kadrosuna katmaya çalışacak. Ancak sadece 1.sıra draftına karşılık Spurs bu teklifi kabul eder mi, Suns yan parça olarak hangi oyuncu veya oyuncuları teklif edebilir, burası merak konusu. Spurs’ün son zamanlarda “yeniden yapılanma”ya gideceği söyleniyor, bundan dolayı Pau Gasol için takas seçenekleri aramaya başlamışlar. Eğer yeniden yapılanma istiyorlarsa Suns’ın 1.sıra draft hakkı onlar için harika bir başlangıç olur. Düşünsenize Ayton veya Doncic’in Popovich’in elinde piştiğini… İzlemek çok keyif verir.

Diğer bir senaryo ise Sixers. Genç çekirdek kadrosuyla bu sene konferans yarı finali oynayan Phila, maaş boşluğu bulunduğundan kadrosuna bir süperstar katmak istiyor. Onlar da Kawhi’ı kadrolarına katmak için elinden geleni yapacaklar ancak kimi-kimleri takasta kullanacaklar, draft haklarını bu takasta kullanacaklar mı? Bunlar merak konusu.

İlerleyen günler bize çok şey gösterecektir, 1 Temmuz’u gerçekten merakla bekliyoruz ancak Kawhi’ın rotasının çok büyük ihtimalle Los Angeles şehri olacağı söyleniyor. Lakers’ın genç ve başarıya aç kadrosunu Kawhi ile birlikte izlemek hiç şüphesiz çok keyif verici olacaktır.

Enes İhsan Çelik

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here