Bucks – Raptors Serisinin Ardından

203
Bucks - Raptors Serisinin Ardından
Bucks - Raptors Serisinin Ardından

Bu yazımda NBA Playoff serilerinden Toronto Raptors – Milwaukee Bucks serisini yazacağım.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Maçları incelemeye başlamadan öncelikle iki takımın NBA play-off’larına nasıl girdiklerini inceleyelim.

Toronto Raptors

Kanada temsilcisi ligi 51-31 ile doğu üçüncüsü olarak tamamladı. Ocak ayı dışında her ay aldıkları galibiyet sayısı mağlubiyetten fazlaydı. Sezonun son on maçında 8-2 bir galibiyet/mağlubiyet oranıyla gayet formda ve hazır girdiklerini söyliyebiliriz. Bu on maçlık seride doğu konferansının en iyi takımı olarak gösterilen ve çok büyük bir sürpriz olmasa NBA finaline çıkacağı öngörülen Cleveland Cavaliers’ı da yenmeleri onları iyice havaya soktu.

Toronto’un sezonunu değerlendirirken kesinlikle atlamamamız gerek en önemli isim şüphesiz Demar Derozan. Kariyerinin en iyi yılını geçiren Derozan 27.3 sayı, 5.2 ribaund, 3.9 asist ile takımını Kyle Lowry ile beraber playoff’a taşıyan isim oldu.

Toronto’nun en büyük eksiği dört numara ve çember savunmasıydı.B unu Serge Ibaka’yı takıma katarak bir nebze olsa da gidermiş bulunuyorlar.

Milwakuee Bucks

Ligin en çok gelecek vaat eden takımlarından biri olan Bucks sezonu 42-40 ile doğu altıncısı olarak bitirdi. Şüphesiz ki Mart ayında oynadıkları 18 maçın 14’ünü kazanmaları onların bu sıralamayı almalarındaki en büyük faktör. Sezon boyunca Khris Middleton ve Jabari Parker’ın yaşadıkları sakatlıklar onları çok etkiledi. Bütün bunlara rağmen play off yaptıysa Bucks bunun büyük payı Giannis Antetekounpo’ya ait. Bu sezon MIP (en çok gelişme gösteren oyuncu) ödülünü almasına kesin gözüyle bakılan Greak Freak’in rakamları ise şöyle 22.9 sayı, 8.8 ribaund, 5.4 asist, 1.9 blok, 1.6 top çalma. Takımın sayı, asist, riband, top çalma ve blok istatistiklerinde bir numara olan Giannis takımın tartışmasız lideri konumunda.

Play-off eşleşmesine geçecek olursak

Ben bu seriyi ilk 3 maç ve son 3 maç olarak ikiye ayrılmasını doğru buluyorum. Öncelikle ilk 3 maçı inceleyelim.

Seri boyunca kısa ve atlet bir beş ile oyuna başlayan Jason Kidd ilk 3 maç sonunda 2-1’lik üstünlüğü yaklamıştı. Bucks’ın bu stratejisine karşılık veremeyen Dwane Casey ve Toronto ev sahibi avantajını rakibine kaptırmak zorunda kaldı.

Bucks’ın yaptığı savunma ise gerçekten bu seviyede daha önce denenmemiş ve riskli bir tercihti. Net bir pivot net bir oyun kurucu hatta net bir pozisyon dağılımı olmayan Bucks Pace and Space basketbolunun savunma açısından en elzem şeylerini harfiyen yerine getirdi ilk 3 maç. Brogdon-Snell-Middleton-Giannis-Maker beşi uzun kolu atlet ve iyi savunmacılardan kurulu bir takım imajı verdi ilk 3 maç. Takımda net bir beş ve net bir bir numara olmamasından bahsettik bu beş o açıkları harika kapattı. Herkes çember savundu ve herkes oyun kurdu.

Bucks cephesinde bunlar olurken Toronto ne mi yaptı? İlk üç maç şaşkınlığını üzerinden atamayan Toronto son üç maç ise harika reaksiyon göstererek rakibini tecrübesiyle play off’un dışına itmesini bildi.

Şimdi hep beraber seriyi kısaca bir gözden geçirelim:

İlk 3 maç Bucks rakibini yaptığı dönem ötesi savunmayla tabiri caizse bozguna uğrattı. Buna karşılığı ancak dördüncü maçtan sonra verebilen Toronto ise seri boyuncu çok zorlandı.

– İlk maç sahada olmayan Kyle Lowry’e rağmen tek başına takımını ayakta tutmaya çalışan Demar Derozan başarısız olunca Toronto ilk maçı kaybetti.

– İkinci maç takımın iki süper yıldızı ayna anda oynamaya karar verince haliyle Toronto kazandı.

– Fakat üçüncü maç iki yıldızda ortalarda olmayınca Toronto rakibine 27 sayı farkla yenilmekten kurtulmadı. Seri bir anda Milwaukee lehine dönünce bundan sonraki maçları Bucks’ın rahat kazanıp turu geçeceği kanısı oluştu.

– Ancak son üç maçta bunun tam tersi oldu. Son üç maçta gerek tecrübesiyle gerek rakibin yaptığı savunmaya alışma ve savunmanın yoğunluğunun düşmesi ile son üç maçı kazanmasını bildi Toronto. Son maçta büyük heyecanın yaşadığı son saniyelerde Antetekounpo’nun tercihi ise çok tartışıldı. Takımı üç sayı gerideyken üç sayılık sayı yerine smaca gitmesi maçtan sonra çok tepki çekti.

Sonuç olarak play off eşleşmelerinden en az beklentisi olan seri bambaşka bir hikaye barındırdı kendi içinde. Bu seri sonucunda Toronto Cavs’ın rakibi olurken Bucks ise evine üzgün ama bir o kadarda gururlu dönecek.

Efe Can Bozkur

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here