Wilt Chamberlain Pazarlama Harikası mı

673
Wilt Chamberlain Pazarlama Harikası mı
Wilt Chamberlain Pazarlama Harikası mı

Merhaba yazı dizeme ikinci yazıyla devam ediyorum. Yazı dizisinde bana göre overrated (abartılı) bulduğum oyuncuları tek tek inceliyorum ve sizlere neden overrated bulduğumu anlatmaya çalışıyorum.

Wilt Chamberlain

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Yanlış okumadınız Wilt Chamberlain’i overrated buluyorum. Oynadığı dönemin pivotlarından yaklaşık 10 cm daha uzundu ve oynadığı dönemdeki herkese atletizm, güç olarak daha üstündü. Evet her oyuncu kendi oynadığı dönemde yaptıklarıyla ele alınır ama abi o zamanki oynanan oyunda bu adamın avantajlarına sahip olmak ne demek ya? Oynadığı takımların hücum sistemi nasıl mıydı? Topu Wilt’e indiriyorlardı zaten iki kafa yukarıda herkesten. Rahatlıkla sayı buluyordu kaçırsa bile ikinci şans sayısına da rahatlıkla erişebiliyordu. Yani şöyle düşünün hepiniz mahallenizdeki küçük çocuklarla maç yapmışsınızdır onlar sizin belinize kadar gelir siz rahat rahat istediğinizi yapardınız kendinizi kasmanıza bile gerek yok he işte öyle zaten o zamanın NBA’inde oynanan basketbol buna çok müsait ‘3 saniye kuralı’ çıkana kadar çok rahatı Wilt ondan sonra da pek değişen bir şey olmadı gerçi. Wilt karakteri itibariyle de NBA rekorlarını kırmaya gayet yakın bir oyucuydu neden mi? Wilt 50 sayı ortalamayla oynadığı sezon maç başına kaç şut kullanıyordu biliyor musunuz? 39.5!

Örneklemek gerekirse Michael Jordan 35 sayı ortalama ile oynadığı 87-88 sezonunda maç başına 24.4 şut kullanıyordu. Bu şu anlama geliyor Wilt, Jordan’dan fazla attığı her sayı için bir şut fazla kullanıyor. Bir pota altı oyuncusu ile bir dış oyuncusunun rakamlarına baktığımız zaman pota altı oyuncusu daha az denemeyle skorunu üretirken dış oyuncu genelde daha fazla şut kullanır ama bu rakamlara bakınca tam tersi olmuş. Ayrıca Wilt’in ve Jordan’ın o sezonlarında maç başına kullanılan serbest atışlara bakılınca Wilt’in 7 deneme daha fazla yaptığını görüyoruz. Wilt’in bu kadar dominant olduğu 1959-1966 arasında hiç şampiyonluk kazanamadığı fakat daha ‘akıllı’ ve daha ‘doğru’ oynadığı 66-67 sezonunda ve 71-72 sezonunda şampiyonluklar kazanması bence onun bu dönemdeki Russell Westbrook’a itham edildiği gibi ‘istatistik kasıyor’ düşüncesi yaratmıyor değil. Ligin normal sezonunu 7 yıl domine edip play-offlarda bunu sergileyememesi benim gözümde hep bir eksiği olarak kalacaktır.

Wilt Chamberlain’in reklamlarına ve pazarlanmasına bakmıyorum ben; overrated bulmamın sebepleri bunlar kendi fikirlerinizi yorumda seviyeli bir şekilde yazarsanız sevinirim.

Efe Can Bozkur

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here