Bir Devrin Sonu: OKC Thunder

1595

Takvimler 2008 yılını gösterdiğinde Seattle Supersonics’in Oklahoma şehrine taşınacağı kesinleşmişti. Supersonics isim hakkı Seattle şehrinde kalınca, takımın yeni ismi kasırgalarıyla meşhur Oklahoma için çok uygundu: Oklahoma City Thunder.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

KURULUŞ DEVRİ (2008-2010)

Kadrosunda; geçtiğimiz sezonun en iyi çaylağı Kevin Durant’in yanı sıra Nick Collison, Jeff Green ve Desmond Mason vardı. Bir de bunların yanına drafttan yeni seçilmiş oyun kurucu Rusell Westbrook eklenmişti. İlk sezonu 23 galibiyet ile kötü bir sırada bitirmişlerdi fakat herkes tarafından takdir gören bir ikili vardı; Durant ve Westbrook.

2009 NBA Draftı, Oklahoma City için önemli bir yer teşkil ediyordu. Çünkü bu draftta 3.sıradan James Harden’ı almışlardı. Russell Westbrook, James Harden ve Kevin Durant ile birlikte 47 galibiyete ulaşmışlardı ve OKC tarhinde ilk defa playofflara kalmışlardı. Rakipleri son şampiyon Lakers idi. 2-0 geriye düştükleri seride durumu 2-2’ye kadar getirmişlerdi. Tüm seriyi 4-2 kaybetmiş olsalar bile tüm kamuoyu tarafından çok yakında favori bir takım olacakları konuşuluyordu.

YÜKSELME DEVRİ (2010-2014)

Bir sonraki sezona bu genç üçlü ile çok hızlı giren Thunder, sezonu 55 galibiyetle 4.sırada tamamladı. Playofflarda konferans finallerine kadar yükseldiler. Konferans Finali’nde ise o seneyi şampiyon bitirecek olan Dallas Mavericks’e 4-1 elenmişlerdi.

Yeniden yapılanan bir takım için harika bir kadroya sahipti Oklahoma. Şimdiden 2 tane genç süper yıldız, 1 tane de genç süper yıldız adayı oyuuncuları vardı. Durant, Westbrook ve Harden NBA’in gördüğü en ikonik üçlülerden biri olma yolundaydı. Üstelik yaşları da bir o kadar gençti. Eğer bir sakatlık olmazsa Thunder, önlerindeki 3-4 yıl boyunca şampiyonluğun en büyük adayıydı. Nitekim beklentileri de boşa çıkartmadılar. 2012 sezonunda sonunda hak ettikleri Finale çıkma başarısı göstermişlerdi. Ancak ilk final deneyimleri olmasıyla birlikte, rakiplerinin de NBA Tarihi’nin en iyi kadrolarından birine sahip Miami Heat olması onlar için şanssızlıktı.

Finali kaybetmiş olsalar dahi her şey olması gerektiği gibi devam ediyordu. Ta ki lüks vergisine kadar. Oklahoma gibi küçük pazara sahip şehirlerde 3 tane süper yıldız bulundurmak çok zordur. Lüks vergisini ödeyemeyeceği için bu üçlüden birini göndermesi gerekiyordu. Oklahoma yönetimi ise takıma sonradan katılan James Harden’ı seçti. Harden neredeyse sakız fiyatıyla eşit bir takas ile Houston Rockets’ın yolunu tuttu.

Harden’ın gitmesiyle Westbrook ve Durant ikilisinin etrafına takım kurulmaya başlanmıştı. Serge Ibaka ile birlikte drafttan Steven Adams’ı alan Thunder, yine güzel bir seçim yapmış oldu. 2013 normal sezonunu 60 galibiyet ile 1.sırada bitirdiler. Playofflarda, eski dostun yeni takımı Houston’ı 4-2 ile geçseler bile yarı finalde Grizzlies’e 4-1 ile geçildiler ve erken bir şekilde veda etmiş oldular.

2014’te ise normal sezonu 2. bitirdiler. Playofflarda ise konferans finaline kadar çıktılar. Westbrook ve Durant harika bir performans gösteriyordu ve herkesin gönlüne taht kurmuşlardı. Ancak bu sezon da şampiyon olacak olan Spurs’e 4-2 ile geçildiler ve NBA finallerine çıkamadılar.

DURAKLAMA VE GERİLEME DEVRİ (2014-2018)

2015 sezonunda Durant’in sakatlığıyla birlikte kötü bir sezon geçiren OKC, sezonu 9.sırada tamamladı ve kurulduğu sezondan beri ilk defa playofflara kalamadı. 2016’da ise harika bir playoff serisi geçirdiler. NBA tarihinin en iyi kadrolarından biri kabul edilen Golden State Warriors’a karşı 3-1 öne geçmelerine rağmen Durant’in düşen performansı ile seriyi kaybettiler.

Ne olduysa bundan sonra oldu. Durant’in böyle bir sezondan sonra OKC’yi ve en yakın dostu Westbrook’u yalnız bırakarak geçen sezon 3-1’den seri verdikleri, NBA’in gelmiş geçmiş en iyi kadrolarından birine yancı olarak gitmesi, herkeste şok etkisi yarattı.

2017’de resmen tek kişilik dev kadro mottosuyla oynayan Westbrook, sezonu triple double ortalamayla bitirdi ve takımını tek başına Playoff potasına soktu. Playofflarda, artık bir süper yıldız olan Harden’ın ekibine kaybetti ancak sezon MVP ödülünü kazandı.

Bunun böyle gitmeyeceğini gören Oklahoma yönetimi, flaş bir takasla önce Paul George’u ardından da Carmelo Anthony’i kadrosuna kattı. Steven Adams ile birlikte Big 4’u kuran OKC, sezonun en iyi kadrosuna sahip ekip olarak gösteriliyordu. Golden State Warriors’ı eleyebilecek tek takım olarak gösterilen OKC, normal sezonu 48 galibiyet ile 4. sırada bitirdi. Playofftaki rakibi ise çaylak Mitchell önderliğindeki Jazz idi. Çok kötü bir seri geçiren Thunder, Utah’a 4-2 elendi.

Bu kadro ile de ne yapsa olduramayan OKC, çözümü Carmelo’yu takımdan yollayarak ve Lakers’a gitmesi kesin gözüyle bakılan George’u 4 yıl maksimum kontrat teklifiyle takımda tutarak bulmaya çalıştı. All-Star arasına kadar özellikle savunmasıyla muhteşem bir performans gösteren Oklahoma City, All-Star’dan sonraki George’un omuz sakatlığıyla birlikte tekrar düşüşe geçti. Westbrook ve Paul George ikilisinin uyumu tüm Thunder taraftarlarına Westbrook ile Durant arasındaki uyumu hatırlattı. Ancak yine talihsizliklerin peşini bırakmamasıyla, ilk turda Portland’a elendiler.

DAĞILMA-YIKILIŞ DEVRİ (2019-GÜNÜMÜZ)

2019 Yaz Dönemi Free Agent piyasası yönünden çok güçlüydü. Anthony Davis, Kevin Durant, Kyrie Irving ve son şampiyon Kawhi Leonard. Davis Lakers’a, Durant ve Irving Brooklyn’ giderkenn herkes Kawhi’ın ne yapacağını bekliyordu. Uzun bir süre sessiz kalan Leonard, herkesi ters köşeye yatırarak Clippers’ın yolunu tuttu. Bu kararla sadece kendisinin ve ligin değil, koca bir takımın da kaderini değiştirdi. Çünkü giderken yalnız değildi. Oklahoma’nın yıldızı George’u da yanında götürmüştü. Oklahoma yönetimi Clippers’tan George için Alexander ve Gallinari’nin yanında bir sürü draft paketi almıştı ve bu, takımın yeniden yapılanmaya girmesi anlamına geliyordu. Oklahoma cephesini bekleyen tek ayrılık bu değildi. Takımın bel kemiği olan Grant’i de Denver’a draft hakkı için takaslamışlardı. Tam bunlar olurken herkesi şok eden bir haber ortaya çıktı. Russell Westbrook takasını istedi. 11 senedir bu takımda olan, şehrin kahramanı ve sembolü olan, takım arkadaşları tarafından yalnız bırakılsa da tüm takımlara karşı gelen, her maç yüzde yüzünü sahaya yansıtan Westbrook sonunda dayanamayıp takasını istemişti. Tüm şehirde ve ligde şok etkisi yaratan bu haberin sonunda Russell Westbrook, Houston Rockets’a, eski dostu James Harden’ın yanında gitti. Bu takastan 2 tane draft, 2 tane swap hakkının yanı sıra Chris Paul’ü alan Thunder, muhtemelen Paul’ü de takaslayarak birkaç tane draft hakkı daha alacak.

Son 10 yılın en çekişmeli sezonu olacağı şimdiden belli olan NBA’de böyle bir zamanda tanking yapmak kimilerine göre doğru, kimilerine göre ise yanlış. Sam Presti’nin belkide en iyi yönü olan draft seçimleri, taraftarları bir nebze de olsa teselli ediyor. Presti’nin draftlar ile yoktan var ettiği Oklahoma’da bir devrin sonuna gelmiş olduk. Bakalım Thunder’ın 2. yapılanma dönemi bize neler gösterecek.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here