All Star Karmaşası

1343
NBA
All Star Karmaşası

İlk All-Star maçı 2 Mart 1951 tarihinde Boston Garden’da yapıldı. Doğu’nun koçluğunu New York Knicks’den Joe Lapchick yaparken, Batı’nın koçluğunu Minneapolis Lakers’dan John Kundla yaptı. 66 yıl süren Doğu vs Batı geleneği bu yıl değiştirildi.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Değiştirilme nedeni aslında basit, özellikle son yıllarda artan tempoyla oyuncular sezon içinde fazla yoruluyor ve Doğu vs Batı gibi sıradan ve mantıksız(!) bir çekişme kimsenin umrunda olmadığı için oyuncular All-Star arasına tatil gözüyle bakıyor. Taraftaların çoğu ortalama bir oyuncu da çok havalı smaçlar basabilir, neden bunun için All-Star oynanıyor gibi birçok sitemde bulundu. Getirilen yeni sistemde doğu ve batı’dan seçilecek iki kaptan, aldım verdim şeklinde taraftarların verdikleri oya göre oyuncu seçimi yaptı. Her ne kadar çoğu uzman bunun yine o aranan rekabet duygusunu getirmeyeceğini düşünse de önce Westbrook’un son sıradan seçildiğini zannedip, Wizards potasına 46 sayı göndermesi, daha sonra Kevin Durant’in her ne kadar şaka amaçlı olsa da Stephen Curry’e ”Team LeBron” diye bağırması biz basket severleri az da olsa heyecanlandırmıştı.

Üstüne Doğu’nun bu yıl birçok süperstarını kaybetmesi nedeniyle ilk kez All-Star seçilen oyuncuların olması ve geçen yıl Giannis Antetokounmpo’dan gördüğümüz o ciddi tavır bizleri umutlandırmıştı. Her şey güllük gülistanlık giderken, önce DeMarcus Cousins sakatlandı ve onun yerine Paul George geldi, daha sonra John Wall sakatlandı ve NBA Komisyoneri Adam Silver, bir Guard yerine Center seçerek anlamsız bir hareket yaptı. İlk sesler NBA fanları tarafından burada yükselmeye başladı, çoğu kişi Andre Drummond yerine çok iyi performans gösteren Kemba Walker,Ben Simmons hatta doğu-batı mantığı olmadığını öne sürerek Chris Paul ve Lou Williams’ın All-Star olması gerektiğini söyledi. Tek tepki gösterenler NBA fanları değildi, Sixers’ın çaylağı Ben Simmons ve Celtics Guard’ı Jaylen Brown attıkları Tweetler ile duruma tepki gösterdi. Drummond ise; ”Jaylen Brown’un neden tepki gösterdiğini anlamıyorum kendi takımında ilk tercih bile değil” diyerek tartışmaları kendi adına sonlandırdı.

Daha sonra Kevin Love sakatlandı ve onun yerine Goran Dragic’in seçildiği duyuruldu. Her ne kadar Dragic’in istatistikleri All-Star olmaya yetse de ondan daha iyi istatistiklere ve daha fazla oya sahip olan, Kemba Walker veya Ben Simmons’un seçilmemesine tepkiler yağdı. Reddit’de çoğu kişi, oylarımız düşünülmeyecekse All-Star maçının mantığı ne? NBA taraftarları neden Adam Silver’ın seçtiği oyuncuları izlesin? Gibi birçok tartışma konusu başlattı. Sakatlıklar maalesef bitmedi, Kristaps Porzingis’in sakatlanmasının ardından Kemba Walker’ın seçilmesi sonucunda doğudan 15, Batı’dan 13 All-Star isim çıkmış oldu. Bu kadar karmaşadan sonra yeni sistem oldukça fazla eleştirildi, Adam Silver’ın bir Backcourt yerine Frontcourt seçmesi ve alınan oyları önemsememesi bunlardan en akıllarda kalanlarıydı.

Sizlerin görüşleri neler sizce yeni sistem o aranan rekabet duygusunu geri getirecek mi? Yoksa All-Star maçları artık hiç eskisi gibi olamayacak mı?

(All-Star maçı 19 Şubat Pazarı pazartesiye bağlayan gece saat 04.00’da oynanacak.)

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here