AFC Konferansı’nda Favoriler Güldü

428
NFL
AFC Konferansı'nda Favoriler Güldü

Bu hafta sonunda NFL Playoff’larının devamı oynandı. Geçen hafta Wild Card’da olanların aksine, sürprizsiz, favorilerin kazandığı ve genelde Eagles – New Orleans maçı harici kopan maçlara sahne olduk. Bunun sonucunda ise konferans final eşleşmeleri belli oldu. Bu yazıda öncelikle AFC konferansına değineceğiz.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Kansas City Chiefs – Indiana Colts


Buraya kadar insanları şaşırtarak ve sürprizlere imza atarak gelen Colts, MVP’nin kuvvetli adayı Mahomes’un başı çektiği ve diğer oyuncuların da harika performanslar sergilediği şampiyonluk adaylarından Chiefs’e konuk oldu. Maçın başındaki ilk hücumundan boş dönen Colts’da özellikle Luck’ın kopuk bir oyun ile başlaması onlara daha baştan maçı kaybettirdi diyebiliriz. Chiefs’in ilk hücumundaki touchdown’ı ardından, Luck’ın iki kez topu Chiefs D-Line’ının eline atması sebebiyle top yine Chiefs tarafına geçti. Chiefs bunu da değerlendirdi ve ilk çeyrekte 14-0 üstünlük elde etti. İkinci çeyrekte tabelayı değiştiren ilk şey Chiefs FG’u oldu. Ardından nihayet Colts touchdown yaptı ve skor 17-7’e geldi. 2 çeyreğin sonunda Colts red zone civarında Punt vururken, Chiefs bunu bloklayıp Touchdown ile cezalandırmayı bildi ve 2. çeyrek 24-7 Chiefs üstünlüğü ile geçildi. 3. periyot sayı olmadı ve 4. periyotta karşılıklı touchdownlar gerçekleşti. Maç 31-13 gib bir skor ile Kansas lehine bitti. Tıkır tıkır adeta makine gibi işleyen Kansas ofansının yanı sıra, defans da bu maç gayet harika oynadı. Kaliteli olan Colts O-Line’ı elinden geleni yapsa da Luck’ın da geçen maçlara nazaran kötü performansı mağlubiyete davetiye çıkarttı. Kansas City Chiefs bu sonuçla finallerin alışıldık takımlarından Patriots ile, AFC finalinde eşleşti.

New England Patriots – Los Angeles Chargers


Buraları çok iyi bilen bir kültüre sahip olan Patriots, bu sezonun flaş ekiplerinden Chargers’ı konuk etti. Maç karşılıklı touchdownlar ile başladı. İlk çeyreğin son bölümlerinde Patriots sayıyı buldu ve 2. çeyreğe 14-7 üstün girmelerini sağladı. İkinci çeyrekte adeta bir Patriots dominasyonu vardı. Koşu oyunlarında oldukça başarılı bir grafik sergilemelerinin yanında, zaten iyi seviyede olan pas oyunları da devreye girince Left Tackle dahi Touchdown yaptı. 2. periyot biterken 35-7 gibi ezici bir skor vardı. Sonraki 2 periyotta, Chargers 3 touchdown yapsa da mağlubiyete engel olamadı. Maçı 41-28 skoruyla New England Patriots kazandı. New England için, NFL’in Spurs’u desek çok da yanlış olmaz sanırım. Yeni gelen oyuncular dahi bir şekilde yüksek potansiyel göstererek, sistem çarkında önemli bir yer alıyor. Mesela günün harika performanslarından biri Michel’e aitti. Bu yılki draftta takıma katılan Michel, takım için gayet iyi bir koşu alternatifi yarattı ve fırsatları her zaman olumlu değerlendirmeyi bildi. Bu sonuç ile yaşayan efsane Brady önderliğindeki Patriots, ileride efsane olabilecek potansiyele sahip olan Mahomes’un takımı Kansas City ile AFC finalinde kozlarını paylaşacak.

Değerlendirmeye gelecek olursak, Son 4 SuperBowl’un 3ünde boy gösteren New England Patriots buralarda çok tecrübeli bir takım. G.O.A.T. tartışmalarında her zaman adı geçen ve 5 şampiyonluğu bulunan Tom Brady’nin, artık yavaş yavaş kariyerinin sonuna gelmesi bu maçı onlar için daha önemli bir hale getiriyor. Öte yandan çok iyi bir şekilde yapılanan, Tyreke Hill, Travis Kelce, Sammy Watkins, Eric Fisher, Patrick Mahomes gibi hücumda çok değerli bir nüve bulan Chiefs, defansta da yükselen bir performansa sahip. Ancak bu tecrübeli Patriots sistemini ne kadar durdurabilir bu da bir merak konusu. Bakalım koleksiyoncu Brady ve Patriots mu, yoksa bu sezonun güçlü MVP adayı Mahomes ve ekibi Chiefs mi SuperBowl için Atlanta yolcusu olacak?

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here