4 Sayı Gelmeli mi?

303
4 Sayı Gelmeli mi?

NBA sürekli olarak basketbol oyununu geliştirmenin ve güzelleştirmenin yollarını arıyor. Son yıllarda ortaya atılan bir fikir, 4 sayılık atışın tanıtımıdır. Bunun arkasındaki fikir, oyunu daha heyecan verici hale getirmek ve daha uzun menzilli çekimi teşvik etmektir.

Peki, 4 sayılık atışı savunanlar neden savunuyor? 4 sayının gelmesini savunanlar, oyuna ekstra bir strateji katmanı ekleyeceğini savunuyor. Antrenörler ve oyuncular, belirli durumlarda 3 puanlık bir atış mı yoksa 4 puanlık bir atış yapmayı düşünmek zorunda kalacaklardı, bu da oyuna ekstra bir heyecan katacak. Ayrıca, birçok oyuncunun sahip olmadığı bir beceri olan daha uzun menzilli çekimi teşvik edecektir. Bu aynı zamanda oyuna biraz heyecan katabilir ve sahaya daha fazla hayran getirebilir diyorlar.

Öte yandan, bazıları da 4 sayılık bir atışın oyunu olumsuz bir şekilde değiştirebileceğini savunuyor. Oyunu uzun menzilli çekime odaklanabilir ve daha az heyecan verici hale getirebilir. Oyun top hareketi, takım çalışması ve savunma ve bire bir oyun hakkında daha az olabilir. Oyun daha öngörülebilir ve daha az dinamik olabilir.

Başka bir endişe, oyunun 4 sayılık aatışa çok odaklanabileceği ve geleneksel 2 ve 3 sayılık atışların veya oyunun savunma ve top hareketi gibi diğer yönlerinin öneminde bir azalmaya neden olabilmesidir. Burada geçmişe baktığımız zaman 2 sayının, 3 sayıya evrildiği ve zaman içerisinde bütün alan paylaşımının buna göre şekillendiğini görüyoruz. Bu konuda birçok oyuncu ve koç halihazırda şikayetçi. Birçok fan da eskisi kadar zorluk olmadığını, oyuncuların topu getirip şutu attığını görüyoruz.

Sonuç olarak, NBA’de 4 puanlık bir atış fikri yeni değil ve kendi artıları ve eksileri var. Oyuna heyecan verici bir ek olabilir, ancak oyunu olumsuz bir şekilde değiştirebilir. NBA, 4 puanlık bir atış hakkında herhangi bir karar vermeden önce bu faktörleri dikkatlice dikkate almalıdır.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz