Şehrin Kaderiyle Oynayanlar: Draft Hataları

247
Şehrin Kaderiyla Oynayanlar - Draft Hataları

NBA Draftları bir franchise’ın kaderini değiştirebilecek kadar önemli bir olay. Bir şehre gelen çaylak oyuncunun takımın ve şehrin kaderini değiştirdiğine başarıdan başarıya koşmasındaki büyük etken olduğuna çokça şahit olmuşuzdur. Ancak bu durum bazen tam tersi olarak da işleyebiliyor. Yapılan bir draft hatası belki de o şehrin yıllarca aynı noktada kalmasını sağlayan pişmanlık unsuru olabiliyor. Bu yazımızda sizlerle tarihte gerçekleşen önemli draft hatalarını inceleyeceğiz.

2003 – NBA tarihinin en başarılı draftlarından olarak gösterilen 2003 yılında Detroit Pistons 2.
sıradan Darko Milicic’i seçti. Milicic’in kariyeri hiçbir zaman beklenen şekilde ilerlemedi ve NBA tarihinin en kötü seçimlerinden birisi olarak hafızalara kazındı. Aynı draft senesinde D. Wade, C. Anthony ve C. Bosh ise Milicic’in ardından seçilerek NBA tarihinde önemli yere sahip oldular. Belki de Pistons tarihi için kaçan en büyük fırsat olarak bakabiliriz.

2005 – Atlanta Hawks 2. Sıradan gelecek vadeden oyuncu Marvin Williams’ı seçmişti. Williams’ın NBA kariyeri hiç beklenildiği gibi geçmedi ve ligin en kötü seçimleri arasında yerini aldı. 2005 Draftında 3. Ve 4. Sıradan Deron Williams ve Chris Paul seçildi. Deron Williams’ın kariyeri her ne kadar uzun sürmese de aktif olarak oynadığı yıllar içerisinde All-Star olma başarısını göstermişti. Chris Paul ise halen ligde üst düzey oynamakta ve ligin gelmiş geçmiş en iyi PG’leri arasında gösterilerek kendine yer buldu.

2009 – Belki de ligin kaderini değiştiren bir draft senesi. 2. Sıradan Hasheem Thabeet’i seçen Grizzlies nasıl bir hata yaptığını yıllar içinde farkedecekti. Çoğumuzun adını bile hatırlamadığı Thabeet istenilen performansın yanına bile yaklaşamayarak tarihin tozlu sayfaları arasında yerini aldı. Draftın arka sıralarından ise seçilen isimler; James Harden, Stephen Curry, Demar DeRozan ve Ricky Rubio. Bu oyunculardan bir tanesi bile seçilse acaba Grizzlies nasıl bir takım olurdu diye düşünmemek elde bile değil.

2010 – Her ne kadar büyük bir draft senesi olarak gözükmese birçok yan parçanın çıktığı ve NBA’de iyi süreler almış oyuncuların senesi diyebiliriz. Minnesota 4.sıradan Wesley Johnson’ı seçerken nasıl bir fırsatı teptiğinin farkında değildi. 10.sıradan Paul George’u seçen Indiana Pacers adeta soygun yaparak 2009 Draftının kazananı oldu.

NBA tarihinde aklımıza kazınan birçok an vardır. Bunların çoğunun başlangıcı çaylak bir oyuncunun yeni bir şehre gelmesiyle başlar. Bazı hikayelerde ise o çaylaklar o şehre gelseydi çok başka formalarla gelir ve yüzlerde yaşanmamış ihtimallerden doğan hafif bir tebessüm oluşur…

Emre Can Terzi

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz