Yerinden Oynayan Taşlar: LA Lakers

1034
Yerinden Oynayan Taşlar: LA Lakers

NBA’de bazen taşlar yerinden oynar. Bir takas gerçekleşir veya bir serbest oyuncu beklenmedik bir karar verir ve NBA’de bütün dengeleri değiştirir. Hatta bazen lig tarihininin seyri bile başka bir yöne doğru akar. Şimdilik öyle “ölümcül” bir şey gerçekleşmedi. İşte Porzingis, kendini zorla Dallas Mavericks’e takas ettirdi falan. Neyse biz Los Angeles Lakers ve Anthony Davis konusuna dönelim, araya da kısa bir hikaye bırakalım;

Bir gün çok ünlü bir bilge kralın saray kapısına gelir ve içeri girer. Muhafızlar ise neticede saygılarından dolayı onu durdurmaz. Kral, tahtında otururken odasına o bilge girer. Kral, ayağa kalkıp bilgeye sorar ve diyalog şöyle devam eder:

Kral: “Ne istiyorsun? Sana nasıl yardımcı olabilirim?”

Bilge: “Bu handa uyuyacak bir yer istiyorum”

Kral: “Ama burası han değil ki! Benim sarayım.”

Bilge: “Sorabilir miyim senden önce bu sarayda kim yaşıyordu?”

Kral: “Babam. O öldü ama.”

Bilge: “Ondan önce kim yaşıyordu?”

Kral: “Büyükbabam. O da öldü.”

Bilge: “O zaman burası insanların kısa süreliğine gelip kaldığı, sonra da terk edip gittiği yer demek ki. Neden ona han demeyeyim?”

Yani Los Angeles Lakers’ın sanırım bu sezon ki hikayesi biraz böyle. Dün gece Lakers’ın Pacers değlasmanındaki tarihi yenigliye tanıklık ettim. Lakers, en büyük yıldızı Oladipo’nun sahada olmamasına rağmen Pacers’dan 42 sayılık bir fark yedi. Daha acısı Lakers’ın yediği fark veya yenilmesi değil. Lakers’ın ne oynadığı bile belli değil. Luke Walton’un boşuna kuyusunu kazmıyorlar değil yani. Olayın temeline inmemiz gerekiyor. Şuradan başlayalım;

“Anthony Davis işi kesin gerçek oluyor” yazın bunu yere.

LeBron yokluğu gerçek resmi çizdi. LeBron eğer hiç sakatlanmasaydı belki bu iş bu kadar gerçeğe dönüşebilecek kadar tetiklenmeyecekti. LeBron’un yokluğunda Lakers takımının hangi seviyede olduğunu bize gösterdi. Ben açıkçası LeBron’un daha önce iyileştiğini ama bu resmin bu kadar netleşmesi için ve algının iyice oluşması için gereğinde fazla bekleyip sahalara geç döndüğünü düşünüyorum. LeBron James değil miydi zaten Anthony Davis meselesini aklımıza bir kaç önce bir anda sokan? Sakatlık öncesi LeBron ve Lakers, öyle ya da böyle ritmini bulmuş ve müthiş bir seri yakalamıştı. Devam etselerdi Lakers en fazla nereye gidebilecekti? Konferans yarı finali? Şimdi ise Anthony Davis’in alınması için en uygun zemin oluşmuş vaziyette. Zaten en baştan bunun 4 adımlı bir proje oluduğunu düşünüyorum.

1 – LeBron’la imzala

2 – Genç oyuncuları değerlendir

3 – Anthony Davis’i takasla al

4 – Salary Cap’te oluşan boşlukla 3üncü yıldızı katmak içni hamle yap

LeBron, Los Angeles’a taşındı. Tik atalım. Genç oyuncular üzerine eğinildi ve gözden geçirildi. Ona da tik attık. Şimdi Anthony Davis’i alacaklar. Yaz aylarında da 3üncü oyuncuyu kadroya katacaklar. Yani projenin süreci adım adım işliyor.

Lakers, Anthony Davis’i kesinlikle Los Angeles’a getirmesi gerekiyor. Bununla bir problemim yok. Yoksa 34 yaşına gelen LeBron, kaç sezon daha şampiyonluk kovalayabilecek? Ki Anthony Davis, LeBron sonrası Lakers döneminde de takımın birinici yıldızına dönüşebilir. Lakers yönetimi Anthony Davis için herkesi rafa koymuş durumda. Dün geceki Pacers skandalının da bu yaşanan psikolojik koasun bir meyvesi olduğu kanısındayım. Çünkü düşünün Lonzo Balla yine sakatlandı denilebilir. Kuzma, kadroda aklırsa ancak ateşleyici bir yardımcı oyuncu olarak yerini alabilir. Brendan Ingram bence “sadece bir oyuncu”. Yani Lakers yönetiminin, LeBron James’in bütün planı önümüzdeki sezon ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Anthony Davis, Lakers forması giyerse bu bir kaç hafta içinde. Siz asıl o zaman yaz aylarını izleyin. Şampiyonluk otobüsü kalkacak ve boş olan 3üncü koltuk için bir çok yıldız konuşulacak. Kısacası taşlar yerinden oynamaya başladı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here