Warriors-Cavaliers Rekabeti NBA Klasiklerine Girer mi?

339
Warriors-Cavaliers Rekabeti NBA Klasiklerine Girer mi?
Warriors-Cavaliers Rekabeti NBA Klasiklerine Girer mi?

1960’lı yıllarda Bill Russell önderliğindeki Boston Celtics ve Jerry West önderliğindeki Los Angeles Lakers kendi konferanslarını domine ediyorlar ve NBA finaline uzanmakta zorlanmıyorlardı. Jerry West 15 yıllık Lakers kariyerinde 9 kez NBA finali oynarken, Bill Russell ise 14 yıllık Celtics kariyerinde 12 kez NBA finaline uzanıp 11 kez ile NBA tarihinde en fazla şampiyonluk yüzüğüne sahip olan oyuncu olarak adını tarihe yazdırıyordu.

1980’li yıllarda ise ya Magic Johnson & Kareem Abdul Jabbar & James Worth’li ShowTime Lakers ya da Larry Bird & Kevin McHale & Robert Parish’li Celtics şampiyonluk yüzüğüne uzanırken sadece 1983 yılında Moses Malone & Julius Erving’li Philadelphia 76ers bir defaya özgü aralarına girebilmişti.

Larry Bird ve Magic Johsnon Rekabeti

Burada Larry Bird ve Magic Johnson rekabetine ayrı bir paragraf açmak lazım. İkilinin Celtics – Lakers klasiklerinden önce ilk rekabetleri NCAA yıllarında başladı. 26 Mart 1979 tarihli NCAA finalinde iki süperstarın taşıdığı Michigan State – Indiana State maçı tüm zamanların en çok reyting alan NCAA maçı konumunda. İkilinin rekabetini anlatan “Magic & Bird: A Courtship of Rivals” isimli 2010 yapımı HBO belgeselini youtubedan izleyebilirsiniz.

Gelelim günümüze. Son 2 yılın NBA finalini oynayan “Cleveland Cavaliers – Golden State Warriors” ise sakatlık olmaması durumunda hem bu sene hem de 2018 yılında yine karşı karşıya gelecekler gibi görünüyor. L.James – K.Irving – K.Love – JR.Smith – T.Thompson – I.Shumpert çekirdeğini Doğu’da durdurabilecek yok. Golden State de ise 3. skor opsiyonu Klay 29 dakikada 60 sayı atabilecek kapasitede. Takımın ne kadar tehlikeli olduğunu varın siz düşünün! Curry – Durant – Klay – D.Green çekirdeği ve her iki takıma katılacak yüzük kovalayan veteranlar (Deron Williams, Zach Randolph, Vince Carter, Nene, Scola, Jason Terry ?? ) eklenince 4 sene üst üste Cleveland – Golden State finali görebiliriz.

Peki sizce tıpkı Bad Boys Detroit’in Celtics hegamonyasına dur dediği gibi yeni bir konferans şampiyonu çıkabilir mi? Chicago Bulls hanedanlığı gibi yeni bir takım şampiyonluklara ulaşabilir mi?

Doğu’da Milwaukee ve Detroit gelişmekte olan takımlar olarak görünse de 2 sene içinde LeBron’a kafa tutmaları mümkün değil. Toronto, Atlanta, Charlotte, Miami’nin ise tavanı belli, Doğu Finali başarı sayılacaktır. Kaldı ki Lowry ve Millsap sözleşmelerindeki opsiyonu kullanmayacaklardır ve bu yaz son kontratlarını yapacak olan ikili yüksek kontratlar karşılığı takımdan ayrılabilir. Geriye herkesin umudu ise tanıdık bir takıma bağlanıyor – Boston Celtics! Hem sahip olduğu draft hakları hem de diğer takımların ilgisini çekebilecek genç oyuncuları ile başta Demarcus Cousins olmak üzere büyük bir ismin takasını kovalayacaktır. Yine free agency de Gordon Hayward’ın ismi Boston ile şimdiden anılıyor. Takım menajeri Danny Ainge 2007’de kurduğu Big Three’nin benzerini 10 sene sonra yine kurabilir. Boston Celtics’in kendi draft hakları dışında sahip olduğu diğer draft hakları;

2017 Brooklyn 1.tur,
2017 Cleveland 2.tur,
2017 Clippers 2.tur,
2017 Minnesota 2.tur,
2018 Brooklyn 1.tur,
2019 Clippers 1.tur,
2019 Memphis 1.tur,
2019 Detroit 2.tur
2020 Miami 2.tur.

Batı’da ise denklem biraz daha karışık. Her daim cazibe merkezi olan Lakers’ın Russell Westbrook & Paul George gibi California doğumlu bir ismi takıma katması, bu yaz serbest kalacak Chris Paul & Blake Griffin’in kararları ve NBA’in en iyi organizasyonu olan San Antonio Spurs’un hamleleri Batı’da yeni bir şampiyon çıkarabilir.

Ali Can Bozoğlu

Konuyla ilgili ve ilginizi çekebilecek diğer yazıları da okuyabilirsiniz.

1- Michael Jordan, Bad Boys’a Karşı

2- Magic Johnson ile Larry Bird Arasındaki Rekabet

3- Los Angeles Lakers-Boston Celtics Rekabeti

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here