Magic Johnson ile Larry Bird Arasındaki Rekabet

1753
Magic Johnson ve Larry Bird Rekabeti
Magic Johnson ve Larry Bird Rekabeti

Bugün çokta uzak olmayan ama malesef çoğumuzun (1980 doğumlu ve sonrakilerin) izleyemediği NBA’nın bana ve çoğu otoriteye göre en iyi yıllarından olan, gerçekten efsaneleri barındırmış bir dönem olan, 1980’lerin hem takım, hem de bireysel olarak en fazla dikkat çekmiş ve hem basketbolseverlere hem de izleyenlere müthiş bir haz ve heyecan yaratmış 2 efsanevi oyuncunun yani Magic Johnson ve Larry Bird‘ün çekişmesi az da olsa sizlere aktarmaya çalışacağım.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Bu 2 oyuncunun çekişmesi daha lise ve kolej yıllarında başlamış aynı draft döneminde kıvılcımların ateşlendiği ve NBA’nın en çekişmeli takımları olan Los Angeles Lakers ve Boston Celtics‘e gitmeleriyle, başından efsane olacaklarının sinyallerini vermişlerdi zaten.

Magic Johnson ve Larry Bird Rekabeti

Biri draft’ta 1. olarak Kareem Abdul Jabbar gibi süper starı kadrosunda bulunduran son şampiyonluğunu 9 sene önce kazanmış, şampiyonluğa aç bir takım olan Los Angeles Lakers’a; diğeri ise drafta 6. sıradan seçilerek Magic Johnson’ın takımının en ezeli rakibi olan Boston Celtics’e gitmişti. Boston Celtics aslında Larry’i 1978 draftında seçmiş ama biraz daha kolejde oynaması gerektiği kanaatinde bulunmuş lakin 1978 sezonunda diğer senelere göre kötü bir sonuç ile ligi bitirince Bird’ü 1979 draftın da almışlar ve sanki bu 2 oyuncunun efsane olmaları için ortamı ayarlamışlardı. Bu 2 oyuncunun kaderi artık ya efsane olmaktı ya da birbirlerine bakıp çoğu yetenekli oyuncu gibi NBA’da kaybolmaktı.

Magic Johnson ile Larry Bird Arasındaki Rekabet
Magic Johnson ile Larry Bird Arasındaki Rekabet

Magic Johnson; ESPN tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyun kurucu seçilmiş ve gerçekten de bu unvanın hakkını oynadığı yıllarda hem oyunu hem de karakteri ile vermiştir. Kareem Abdul ile oluşturdukları uyum ve diğer takım arkadaşlarının da onlara katkı sağlaması ilk senesinde kendisini şampiyonluğa ulaştırmış ve çaylak sezonun da kendisini NBA Finalleri MVP’si yapmıştır. Magic öyle bir oyuncudur ki lig tarihi boyunca neredeyse 12 asist ortalama ile oynamış ve en fazla asist yapan 3. oyuncu konumuna yükselmiştir. Wilt Chamberlain’den sonra NBA’da en fazla triple-double yapan oyuncudur. Bunun yanı sıra tam 5 NBA şampiyonluğu, 3 NBA MVP’liği, 3 NBA Finalleri MVP’liği, 12 NBA All Star maçı ve 2 NBA All Star maçı MVP’liği olmak üzere nice başarıları vardır.

Larry Bird; 3 numara mı yoksa numarasız bir oyuncu mu gerçekten anlaşılması zor bir oyuncuydu. Maç içinde yaptığı ribaund, asist, smaç, 3’lükler, fake’ler ve hele de o maçın tıkandığı anlardaki ve son saniyede ortaya çıkıp attığı muhteşem 3’lükler ile gerçekten tam anlamıyla bir takım lideri ve basketbol idolüydü. O’nun dönemin de hiç kimse onun gibi bir şütör ve soğukkanlılığa ulaşamamıştı. Magic Johnson ile NBA’ya ayrı bir hava kazandırmışlardı. İlk şampiyonluğunu hemen Magic’in ardından 1981 sezonunda Philadelphia’ya karşı verdikleri 3-1’den geri dönüp aldıkları efsane seriden sonra Houston Rockets’a karşı 6 maçlık bir seri sonunda kazanmıştı. Bird kariyeri boyunca 3 kez peş peşe NBA MVP’si oldu ve toplamda Boston ile 3 NBA şampiyonluğu, 12 All Star, 2 NBA Finalleri MVP ve 1 kez de All Star maçı MVP’si oldu ve diğer bir birçok başarısını kazandı. Bird’ün Boston’a gelmesiyle neredeyse ölmek üzere olan bir beden yeniden canlandı ve Boston Celtics taraftarı yeniden uyandı. Artık neredeyse çoğu Boston Celtics taraftarı ve Boston’a karşı oynayan diğer takımların taraftarları sadece Bird’ü izlemeye geliyorlardı, ki bu da onun ne kadar büyük ve seyirciye ne kadar zevk veren bir efsane olduğunu kanıtlanıyordu.

2 NBA Efsanesi

Bu 2 efsane oyuncu ve 2 efsane takım, Los Angeles Lakers-Boston Celtics Rekabeti konusunda detaylı olarak yazmıştım, NBA Finallerinde toplamda 3 kez karşılaştı ve bunları ilkini 1984’te Larry Bird’lü Boston 4-3’lük skorla kazandı . Diğer 2 finali ise 1985 ve 1987’de Johnson’lu Los Angeles Lakers kazandı. Bu 2 final de 4-2’lik skorlarla sonuçlandı.

Bu 2 efsane hem saha içinde hem saha dışında birbirlerine gösterdikleri saygı, rakip takım ve taraftarına duydukları ve gösterdikleri saygı ile hem bir efsane hem de iyi bir sporcu olduklarını her maçta göstermişlerdir. Böyle zor bir dönemde yıldızların ve takımların geçekten iyi olduğu Micheal Jordan’ın içinde bulunduğu bir dönemde bu 2 oyuncun toplamda 8 kez NBA şampiyonu olması ise gerçekten ayrı bir başarıdır. 2 büyük efsane de; Larry, bel ve sırtındaki ağrılar nedeniyle, Magic ise AIDS hastalığına yakalanması nedeniyle 1992 yılında basketbolu bırakmış her ne kadar Magic daha sonra geri dönse de pek oynayamamıştır. Size şöyle manidar bir şey söylemek isterim ki en iyi oyuncu olarak gösterilen Michael Jordan şampiyonluklarının çoğunu bu 2 oyuncunun basketbolu bırakması ile elde etmiştir. Her ne kadar etkisi olup olmadığı tartışılabilir olsa da bana göre büyük bir etkisi vardır.

2 Efsaneyi sizlere anlatmaya çalıştım keşke o dönemler de yaşayabilsek ve keşke hiç olmasa bir maçlarına tanıklık edebilseydik.

Bu 2 oyuncunun birbirleri için söylediği sözlerle yazıma son vermek istiyorum.
Magic: En korktuğum hayvan kuştur. Çünkü sadece Bird’den korkuyorum.
Larry : Magic, hayatımda gördüğüm en iyi oyuncu.

İşte en büyük rakipleri için bu yükseltici sözleri söyleyecek kadar da büyük birer insandırlar kendileri. Sizlere bu 2 efsane oyuncuyu anlamaya çalıştım, umarım beğenmişsiniz dir.

(Siz de önerileriniz ve yorumlarınız ile bu yazı serime katkıda bulunabilirsiniz)

Zafer Kara

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here