Los Angeles Lakers-Boston Celtics Rekabeti

1493
Los Angeles Lakers-Boston Celtics Rekabeti
Los Angeles Lakers-Boston Celtics Rekabeti

NBA’deki efsane rekabetler serisine devam ediyoruz, Los Angeles LakersBoston Celtics rekabetini inceleyeceğiz bu kez. Bugün NBA’in genel olarak en iyi en köklü 2 takımı olan Los Angeles Lakers ile Boston Celtics’i sizlere anlatmaya çalışacağım. Bu 2 köklü takım en fazla şampiyonluğu elinde bulunduran, NBA’in efsane oyuncularını kadrolarında bulundurmuş, nice finaller görmüş, en kötü zamanlarında bile maçları ayrı bir heyecan veren, Batı ve Doğu konferansları denilince akla ilk gelen, Doğu-Batı çekişmesinin simge olmuş, taraflı tarafsız ve ispatlanmış NBA’in en iyi, en köklü ve en başarılı iki takımı.

Celtics-Lakers Rekabeti

Los Angeles Lakers, Detroit’in bağrından kopan 2 kere isim değiştiren ve son olarak Los Angeles şehrine taşınıp şu anki ismini alan NBL, BBA ve NBA olmak üzere toplamda 17 lig şampiyonluğu, 31 konferans ve 32 de grup şampiyonluğu bulunan tam 8 NBA MVP’si çıkarmış, NBA’nın ilk süper starı George Mikan, Wilt Chamberlain, Karem Abdul Jabbar, Magic Johnson, Shaquille O’Neal, Kobe Bryant gibi efsaneleri kadrosunda bulundurmuş, kadrosunda 4’ü başantrenör olmak üzere tam 16 tane hall of fame bulundurmuş Batı’nın efsanesi.

Boston Celtics, ufak şehrin dev takımı, Boston’ın göz bebeği NBA’nın ilk takımlarından. 17 NBA, 21 konferans ve 28 grup şampiyonluğu bulunan Bill Russel ile 13 sezonda 11 şampiyonluk kazanmış üst üste tam 8 şampiyonluğu bulunan, bunların çoğunu Lakers’ı hezimete uğratarak elde eden doğunun efsanesi, Atlantik grubu takımı. Kadrosunda Bill Russell, Larry Bird, Kevin Garnett, Ray Allen, Bill Walton, Paul Price, Reggie Lewis, Bob Cousy gibi bir çok efsane bulunduran şu an içinde bulunduğu durum gözetilmeksizin NBA’in ve Doğu’nun efsane takımı.

Peki Lakers-Celtics Rekabeti Neden Bu Kadar Önemli?

Celtics Lakers Rekabeti
Lakers Celtics Rekabeti

Bu 2 takım hem kadrolarında bulundurdukları oyuncularla hem de efsane NBA finalleri ile, çekişmeli NBA playoff maçları ile, takım oyuncularının maçlardaki kavgaları ile, laf saldırıları ile, 2 takımım da hem birbirine saygısı hem de ezeli rekabeti ile, çoşkulu taraftarları ile, simge olmuş isimleri ile, NBA ve basketbola yaptıkları katkıları ile tüm herkesi kendilerine özendirmiş ve çok büyük saygı kazanmışlardır .Ayrıca bu 2 takım NBA’nın mali açıdan en değerli ve en pahalı 2 takımıdır.

Bu 2 takım 1.si 1959 yılında sonuncusu ise çoğumuzun hatırladığı 4-3 biten ve Lakers’ın şampiyon olduğu 2010 yılı olmak üzere tam 12 NBA finali oynadılar. Toplam 12 finalde ise Celtics 7’si Bill Russell dönemi olmak üzere toplam 9 şampiyonluk kazanmış ve ezeli rakibine bu alanda büyük bir hezimet yaratmıştır. Lakers ise 3 kez şampiyonluğu elde etmiştir. Toplamda aralarında 74 playoff maçı yapılmış, bunların 43’ünü Boston, 31’ini ise Lakers kazanmıştır ki bu alanda da Boston yine açık ara öndedir. Genel olarak NBA’da ise tam 281 mücadeleye girmiş ve 155’ini Boston,126’sını LA Lakers kazanmıştır.

Uzatmaya giden maçları, şampiyonluk mücadeleleri her ne zaman olursa olsun amaç ne olursa olsun 2 takımın karşı karşıya geldiğinde basketbolseverlere ve bu 2 takıma gönül vermiş hayranlarına yaşattığı heyecan en başından günümüze kadar devam etmiş ve böylede sürmeye devam edecektir. Her ne kadar şu anda 2 takımda NBA puan durumunda iyi bir sezon geçiremiyor olsa da bilinmesi gereken bir şey var efsaneler asla kaybolmaz.

İşte bu 2 takımın efsanevi hikayesi böyle. İnşallah böyle devam eder ve bu muhteşem mücadeleden bizi mahrum etmezler. Okuduğunuz ve vakit ayırdığınız için teşekkürler.

Siz de Boston Celtics-Los Angeles Lakers rekabeti ile ilgili söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Zafer Kara

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here