Ve Euroleague Finali

Ve Euroleague Finali
Ve Euroleague Finali

Bugün Instagram’da Real- Pana finalini kim kazanır diye anket yaptığımda Real Madrid’in kadro derinliğine rağmen hiç de yadsınamayacak Panathinaikos kazanır diyen birbirine yakın bir oylama sonucu çıktı. Bunun en büyük nedenlerinden biri de muhtemelen Ergin Ataman faktörüdür diye düşünüyorum. Çok daha fazla silahı olan Real Madrid’e karşı bir satranç ustası gibi takımını yöneten Ergin Ataman bence de en önemli unsur olarak belirleyici olacak.

Birkaç gün önceki demeçlere nispet yaparcasına Musa’nın inanılmaz penetreleri ve beklenmedik Ndiaye kozu ile Real, Pana karşısında ilk periyot skor sıkıntısı yaşamadı. Pana kısalarına nefes aldırmayan ve sert müdafaa yapan Real Madrid kolay sayı imkanı vermedi. 2. periyodun hemen başında 3. faulünü alan Nunn, Ergin Ataman’ı çok erken rotasyon yapmaya zorladı. Zaten uzun rotasyonunda çok güçlü olan Real, skorer kısalarından da katkı bulamayınca farkı git gide açmaya başladı.

Panathinaikos Taraftarı Devreye Girdi

2. periyoda daha istekli giren Pana hem müdafaa sertliğini arttırıp hem de alçak postta Lesort’un bire birleri ile sayılar bulmaya başlayınca ve buna Sloukas’ın skor katkısı da eklenince Pana farkı azaltmaya başladı. Bu arada Panathinaikos taraftarının bitmek bilmeyen desteğini de unutmayalım. Bu taraftar oynamayan takımı oynatır. 2. periyodun sonlarına doğru farkı 1 sayıya kadar düşüren Pana, üst üste 2 hücumda önce Musa ardından Campazzo’nun 3’lüklerine engel olamayınca devreye mağlup giriyordu ki sakat sakat büyük özveri ile oynayan Sloukas skoru belirledi 54-49.

3. periyodun başında Lessort, Tavares’e üst üste 2., toplamda 3. faulunu aldırdı. Ve sonraki hücumda aldığı hücum ribaundunda Nunn’ı buldu ve Pana Nunn’ın 3’lüğü ile ilk defa önce geçti. Momentum tamamen Pana’ya döndü. Real sahada Campazzo olmadığında hücumda çok ciddi sıkıntı yaşıyor. Tavares ile topu buluşturamıyorlar ve Tavares maç başından beri hala skor üretebilmiş değil. 3. periyotta her iki takım da kolay sayıya izin vermez iken faullerden atılan sayılar ile kısır döngüye giren maçta periyot sonu 64-61 Panathinaikos üstünlüğü ile geçildi.

4. periyodun başında Lessort’un 4. faulünü alması dengeleri değiştirebilir. Lessort’un yerine giren Mitoglou’nun önce Tavares’in topunu çalması ve ardından attığı 3’lükle Panathinaikos maden bulmuş gibi oldu 71-65. Ve Campazzo oyuna nihayet girdi ama bu sefer de Grant’ın 3’lüğü geldi 74-65.

Son Periyot 3’lük Savaşına Sahne Oldu

Maç 3’lük savaşına döndü Sloukas atıyor Lull cevap veriyor Sloukas atıyor ve Tavares’in ilk sayısı skor 79-76 Pana lehine. Tempo inanılmaz yükseldi. Bombardıman devam ediyor. Campazzo 5. faulünu aldıktan sonra Mitoglou attığı 3’lükle sanırım tabuta son çiviyi çaktı 86-76. Real’in savunma direncinin tamamen düştüğü son periyotta ritmi istediği gibi ayarlayan Panathinaikos kısaları yüksek yüzdeli de şut sokunca krizden çıkamayan Real farkın açılmasına da engel olamadı. 95-80

Panathinaikos’ta benchten gelen oyuncuların inanılmaz katkısı maçta bütün dengeleri değiştirdi. Son periyot Sloukas, Nunn ve Grant’ın skorer oyununa Real’in forvetleri katkı veremedi. Maça çok iyi başlayan Musa da bu kervana katılınca yenilgi kaçınılmaz oldu. Bu arada Pana’da Lessort 17 sayı; Real’in uzunları Tavares ve Poirier toplam 12 sayı; yani kısaca her pozisyonda Panathinaikos’un üstünlüğünü kabul etmiş oldular. Tabii bir tebrik de geçen seneyi 17. bitiren takımı zirveye taşıyan Coach Ergin Ataman ve yardımcısı Cenk Yıldırım’a gelsin. Gururumuzsunuz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz