“Biz onunla köfte ve patates gibiydik.”

İnsanların birbiriyle uyumu, toplumlardaki sağlıklı iletişimin ana unsurlarındandır şüphesiz. Toplumun bir yansıması olan takım sporlarında da bu, başarıya ulaşmak için büyük etkenlerden biridir. Üstte yazılan cümle Forest Gump’tan, belki de iki insanın arasındaki uyumu, en kült şekilde anlatan ifadedir. NFL’deki köfte ve patates kim diye sorsanız bunun cevabını, çoğu insan şu an bu şekilde verir; Edelman ve Brady.

Vasatlıklar silsilesi ile sonlanan 53. Super Bowl’un MVP’si esas oğlanın yanındaki, renk katan 2. adam, yani Edelman oldu. Kendisinin Super Bowl 51’de izleyenlerin aklına kazınan bir Catch sahnesi vardır; Top Falcons defansından tiplenir, Edelman’a doğru düşen topu 2 kişiye rağmen uçarak düşmeden tutar. O maçın kilit anlarından ve şampiyonluğu getiren önemli şeylerden biridir bu “The Catch”. Tabii o maç ile bu maçın alakası yok. Yakın dönemin en kötü Super Bowl maçlarından birini, göz kanamaları eşliğinde izledi birçok sporsever. Tabii bunu hareketlilik ve hücum anlamında diyorum. Bu maçta içimize pıtırcıklar serpen, yine o topu yakaladı dedirten adam açık bir şekilde Edelman’dı. Kendisi maçın ortasındayken, pas ile alınan yardlarda bütün Rams’ten daha fazla yard almıştı. Bu, Edelman’ın güzel performansını sergilese de, Rams’in ofansif açıdan nasıl dağıldının da güzel bir örneği. Şimdi Iron Man, Minitron ve en güzel lakaplardan biri “Slottie Pippen” Edelman’a biraz detaylı değinelim.


Kendisi kolejde oynadığı yıllarda hücumda QB, savunmada ise Cornerback mevkiilerinde boy gösterdi. Fena sayılmayan performansları, ona NFL kariyerinde oynayacağı Receiver mevkii için çok önemli tecrübeler katmıştı. Örneğin oyunu çok iyi okuyabilmesi QB oluşundan, savunmayı tahmin etmesi de CB pozisyonunun getirdiği artılardan. Bu kadar donanımlı gelmesine rağmen ondan beklenenler, hep daha yüksek ve daha istikrarlı seviyede olması oldu. Edelman, NFL’i takip eden topluluğu ikiye bölen adamlardan. Bir kesim kendisine Overrated diyor, diğer kesim de onun hep bir yıldız olduğunu söylüyor. Kimin bu konuda ne düşündüğünden ziyade şu bir gerçek ki, Brady ve Pats sisteminin suyundan fazla fazla içmiş ve gerekli yerlerde yaptığı şeyler ile Belichick, onu da Brady gibi bir “Winner” yaptı diyebiliriz.


New England Patriots için bir benzetme vardır. NBA takip edenlerin de onaylayabileceği gibi kendileri tam anlamıyla San Antonio Spurs gibi bir sistemler. Sisteme uyan ve onları bir sonraki noktaya taşıyabilecek bir oyuncunun yıldız olmasına gerek yok. Takıma bir şeyler katan ve genel yapısında sırıtmayan herkes oynayabilir. Aksi gibi istediğin kadar yıldız ol, hücumda Brady’e ve yapıya uyum sağlamazsan bu takımda yerin yok. Edelman başka bir kulüpte olsaydı, sıradan bir oyuncu ya da ortalamanın biraz üstü bir oyuncu olabilirdi. Bunu bilmemiz veya tahmin etmemiz pek mümkün değil. Farazi olanı bir kenara bırakırsak onun en büyük şansı, çoğu futbolseverin G.O.A.T olarak gördüğü Brady ile oynamak ve Patriots sisteminin çarklısı olmak. Bu durum, tavanını yükselttiği gibi, kazanmayı da öğrenmesini sağladı. Sonuç olarak Super Bowl’lara damga vuran şeyler yapan, en önemli maçlarda süperstar seviyesinde oynayan bir Edelman var oldu.


Kişisel olarak da çok sevdiği ona verilen muhteşem bir lakap var; Slottie Pippen. Kendi giyim markası da olan Edelman’ın, en çok satılan ürünü bu lakabın basılı olduğu tişört. Lakaba gelecek olursak, NBA’de G.O.A.T kabul edilen Michael Jordan’ın en büyük yardımcısı, takım arkadaşı Scottie Pippen’dı. Hemen hemen Edelman ile Brady ilişkisi gibi, benzer şeyler söyleyebileceğimiz Pippen da, Jordan ile oynamasının etkisini görmüş, kazanma alışkanlığı olan bir isim olmuştur. Aynı şekilde Jordan da Pippen’ın çok yönlülüğü ve müthiş bir karakter olmasından fayda görmüştür. Yani spordaki yardımcı oyuncu Oscar ödülünü Pippen üzerinden döndürüp ona bu lakabı uygun görmüş futbolseverler. Pippen, Minitron’un aksine hiç final M.V.P’si olamadı lakin futboldaki gibi tek maç üsulu bir final olsaydı, muhtemelen onun da bir M.V.P.’liği olurdu.

Julian Edelman için hangi görüşe sahip olursak olalım, kendisi çıktığı nokta ve karakteri itibariyle saygıyı fazlasıyla hak ediyor. Ekürisi Brady’den sonra Edelman’ın hikayesinin devamı nasıl olacak, bu da bir merak konusu.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz