“Biz onunla köfte ve patates gibiydik.”

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

İnsanların birbiriyle uyumu, toplum iletişiminde çok önemlidir. Ve toplumun bir parçası olan takım sporlarında da bu, başarıya ulaşmak için büyük etkenlerden biridir. Üstte yazılan cümle Forest Gump’tan, belki de iki insanın arasındaki uyumu en iyi, en kült şekilde anlatan şey. NFL’deki köfte ve patates kim diye sorsanız bunun cevabını, çoğu insan şu an şu şekilde verir; Edelman ve Brady.

Vasatlıklar silsilesi ile sonlanan 53. Super Bowl’un MVP’si esas oğlanın yanındaki, esas oğlan kadar değil ama kendi çapında gideri var dedirten Edelman oldu. Kendisinin Super Bowl 51’de izleyenlerin aklına kazınan bir Catch sahnesi vardır. Top Falcons defansından tiplenir, kendisine doğru düşen topu 2 kişiye rağmen düşmeden tutar Edelman. O maçın kilit anlarından ve şampiyonluğu getiren önemli şeylerden biridir bu. Tabii o maç ile bu maçın alakası yok. Tarihin en kötü Super Bowl maçlarından birini, göz kanamaları eşliğinde izledik. Tabii bunu hareketlilik ve hücum anlamında diyorum. Yoksa O-D Line güreşi izlemeye değerdi. Bu maçta içimize pıtırcıklar serpen, yine o topu yakaladı dedirten adam açık bir şekilde Edelman’dı. Kendisi maçın ortasındayken, pas ile alınan yardlarda bütün Rams’ten daha fazla yard almıştı. Bu Edelman’ın güzel performansını sergilese de, Rams’in ofansif açıdan nasıl dağıldının da güzel bir örneği. Şimdi Iron Man, Minitron ve en güzel lakaplardan biri “Slottie Pippen” Edelman’a biraz detaylı değinelim.


Kendisi kolejde oynadığı yıllarda hücumda QB, savunmada ise Cornerback mevkiilerinde boy gösterdi. Fena sayılmayan performansları ,ona NFL kariyerinde oynayacağı Receiver mevkii için çok önemli tecrübeler katmıştı. Örneğin oyunu çok iyi okuyabilmesi QB oluşundan, savunmayı tahmin etmesi de CB pozisyonunun getirdiği artılardan. Kendisi bu kadar donanımlı gelmesine rağmen ondan beklentiler hep daha yüksek ve daha istikrarlı seviyede olması oldu. Edelman, NFL’i takip eden topluluğu ikiye bölen adamlardan. Bir kesim kendisine Overrated diyor, diğer kesim de onun hep bir yıldız olduğunu söylüyor. Kimin bu konuda ne düşündüğü benim çok da umrumda değil. Şu bir gerçek ki, Brady’nin suyundan fazla fazla içmiş ve gerekli yerlerde yaptığı şeyler onu da Brady gibi bir “Winner” yapmış. Buna kimsenin itirazı olmamalı kanımca.


New England Patriots için bir benzetmem vardır yıllardır. NBA takip edenlerin de onaylayabileceğini düşünüyorum. Kendileri tam anlamıyla bir sistemler. San Antonio Spurs gibi. Sisteme uyan ve onları bir sonraki noktaya taşıyabilecek bir oyuncunun yıldız olmasına gerek yok. Takıma bir şeyler katan ve genel yapısında sırıtmayan herkes oynayabilir. Aksi gibi istediğin kadar yıldız ol, bu takımda Brady’e ve yapıya uyum sağlamazsan bu takımda yerin yok. Edelman başka bir kulüpte olsaydı, sıradan bir oyuncu ya da ortalamanın biraz üstü bir oyuncu olabilirdi. Onun en büyük şansı, çoğu futbolseverin G.O.A.T olarak gördüğü Brady ile oynamak ve sisteme uymak. Bu durum, onun tavanını yükselttiği gibi, kazanmayı da öğrenmesini sağladı. Sonuç olarak Super Bowl’lara damga vuran şeyler yapan, bu maçlarda süperstar seviyesinde oynayan bir Edelman var oldu.


Kendisinin de çok sevdiği ona verilen muhteşem bir lakap var; Slottie Pippen. Kendi giyim markası da olan Edelman’ın en çok satılan ürünü bu lakabın basılı olduğu tişört. Lakaba gelecek olursak, NBA’de G.O.A.T kabul edilen Michael Jordan’ın en büyük yardımcısı, arkadaşı Scottie Pippen’dı. Hemen hemen Edelman ile Brady ilişkisi gibi, benzer şeyler söyleyebileceğimiz Pippen da, Jordan ile oynamasının etkisini görmüş, kazanma alışkanlığı olan bir isim olmuştur. Yani spordaki yardımcı oyuncu Oscar ödülünü Pippen üzerinden döndürüp ona bu lakabı uygun görmüşler. Pippen hiç final M.V.P’si olamadı lakin futboldaki gibi tek maç üsulu bir final olsaydı muhtemelen onun da bir M.V.P.’liği olurdu.

Julian Edelman için hangi görüşe sahip olursak olalım, kendisi çıktığı nokta ve karakteri itibariyle saygıyı fazlasıyla hak ediyor. Ekürisi Brady futbolu bırakınca, Edelman’ın hikayesinin devamı nasıl olacak bu da bir merak konusu.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here