Turkish Airlines EuroLeague’de Sezonun Enleri

183
Turkish Airlines EuroLeague'de Sezonun Enleri

Euroleague’de bir sezon daha geride kaldı ve ben de sizlere bu organizasyonda sezonun enlerini seçtim…

Sezonun En İyi Takımı: Bu kategorideki cevap herkes için ortak olsa gerek. Sezon sonunda yakaladığı çıkışı, önce play-off’ta ardından da Final-Four’da devam ettirerek EuroLeague’de üst üste 2. şampiyonluğunu elde eden Anadolu Efes’i yılın takımı olarak seçiyorum.

Yılın En İyi Oyuncusu: Bu kategorideki ödülü kime vereceğim konusunda gerçekten çok düşündüm. Aklımda üç aday vardı. İkisini bir olarak düşünmek daha doğru olabilir çünkü onları birbirinden ayırmak bana göre çok zor. Bu ikili, Larkin-Micic’ten başkası değil! Mükemmel bir sezon daha geçirdiler, rolleri paylaştıkları zaman da oldu ve yakalanan muhteşem kimya Anadolu Efes’in üst üste 2. Kez EuroLeague’i kazanmasında önemli bir etken oldu. Ödülün diğer sahibi, bu sezon EuroLeague normal sezon MVP’si Nikola Mirotic… Barcelona’nın EuroLeague’de normal sezonu lider bitirmesinde önemli bir pay sahibi olan Mirotic’i bu ödülün sahiplerinden biri olarak seçiyorum.

Sezonun En İyi Coach’u: Yılın coach’u için de aklımda üç aday var ancak bu ödülün sahibi tek kişi olmalı! Yani Ergin Ataman! Sonuçta şampiyon takımın şampiyon hocası! Bu sezon yaptıklarıyla meslektaşları arasında fark yarattı.

Sezonun En İyi Çıkış Yapan Takımı: Geçen sezon EuroCup’ta şampiyon olan Monaco’nun bu sezon bu kadar iyi bir performans sergileyeceğini açıkçası ben tahmin etmemiştim. Mike James’in “her anlamda” orkestra şefi gibi yönettiği Monaco’yu bu ödüle layık görüyorum.

Sezonun En İyi Genç Oyuncusu: Sarunas Jasikevicius’un önderliğinde bu sezon çok büyük işlere imza atan 21 yaşındaki Rokas Jokubaitis’i bu ödüle layık görüyorum. Jasikevicius-Jokubaitis ikilisi Zalgiris’te de beraberdi ve bu beraberlik Barcelona’ya taşındı. Bu beraberlik sonucu Jokubaitis bu sezon daha da gelişti ve daha iyi bir oyun kurucu haline geldi. Aynı zamanda şutunu da geliştiriyor olması da onun için büyük bir artı.

Sezonun En İyi Çıkış Yakalayan Oyuncusu: Bu tercihim sizleri şaşırtabilir çünkü ödülleri genellikle başarılı olan takımların oyunculara verdim. Ancak bu oyuncunun takımı bu sezon EuroLeague’de bekleneni veremedi. Panathinaikos’un Amerikalı guard’ı Daryl Macon’dan bahsediyorum. Macon bu sezon bazı maçlarda takımının ayakta kalan oyuncularının başında geldi.

Sezonun En Hayal Kırıklığı Yaratan Takımı&Coach’u: Sezona şampiyonluk parolasıyla giren Armani Milano’yu ve coach’u Ettore Messina’yı bu kategoriye uygun gördüm. Kendileri adına sakatlıklarla dolu bir sezon geçirseler de bu takımın yeri Final-Four olmalı ancak bu sezon bunu başaramadılar.

Sezonun En İyi Maçı: Bir maçtan beklemek isteyeceğiniz ne varsa bu sezon Olympiakos-Monaco çeyrek final serisinin beşinci ve son maçında yaşandı. Her iki tarafa da giden, savunmaların ve hücumların aynı maç içerisinde ön plana çıktığı bu ilginç maçı sezonun maçı olarak seçiyorum. Bu arada maçı 94-88 Olympiakos kazanıp adını Final-Four’a yazdırmıştı.

Mertcan Tuncer

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz