The Last Dance 5 ve 6. Bölüm Öncesi Bilmeniz Gereken 3 Şey

1438
The Last Dance 5 ve 6. Bölüm Öncesi Bilmeniz Gereken 3 Şey

Michael Jordan ve 1997-1998 Chicago Bulls kadrosunun, yönetimle ters düşen fikirlerine rağmen 3-peat’e giden yolculuğunu anlatan “The Last Dance” belgeselinin 5. ve 6. bölümleri, 4 Mayıs Pazartesi sabahı Türkiye saati ile 10.00’dan itibaren Netflix’te olacak.

(Eğer önceki bölümleri seyretmediyseniz, her hafta için seyretmeden önce bilmeniz gereken 3 şey yazılarına bu yazının sonundaki linke tıklayarak gidebilirsiniz.)

The Last Dance’in 5. ve 6. bölümlerinde işlenecek konulara dair fragmanlardan, söylenenlerden ve basketbol tarihindeki istatistiklerden yola çıkarak -spoiler almadan- birkaç noktada bilgi sahibi olmak, belgeseli izlediğinizde seyir zevkinizi mutlaka yükseltecektir.

Seyir zevkinizi artıracak 3 bağlamsal bilgi ile belgeselin 3. haftasına hazırlanalım:

1. Kobe Bryant, Bu Haftaki Bölümlerde İlk Kez Ekranda Olacak

Kobe Bryant, 1996 NBA Draftlarında Charlotte Hornets tarafından seçildi ve başladığı takımda, Los Angeles Lakers’ta, kariyerini tamamladı. Ne yazık ki, 26 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşen bir helikopter kazasıyla da aramızdan ayrıldı. Basketbola başladığı saniyeden başlayarak, 20 yıllık kariyeri boyunca hatta bugüne kadar, hareketleriyle ve kazanma azmi ile Michael Jordan’a benzetiliyordu.

İddialara göre Kobe, oyununu geliştirmek için kendi maçlarının yanında Jordan’ın da maç videoları üzerinde çalışıyordu. Merak ettiği noktalar ve almak istediği tavsiyeler olduğunda da, bizzat Michael Jordan’a soruyordu. 

Kobe Bryant’ın aynı zamanda belgesel için röportaj veren ünlü isimler arasında bulunduğu söyleniyor ve artık neredeyse kesin. Bu konuda söylenen veya bilinen bir şey yok ama hem Michael Jordan’a, hem de Kobe Bryant’a koçluk yapan ve ikisiyle de şampiyon olan Phil Jackson’ı umarız bu iki muhteşem oyuncu hakkında konuşurken de görebiliriz.

Daha önceden seyredenler, Kobe’yi görmenin duygusal olacağını söylüyor.


2. Bulls-Knicks Rekabeti ve Spike Lee-Michael Jordan İlişkisi

Söylenenlere göre belgesel bizi 1993 Doğu Konferansı Finallerine götürecek. Her iki takımın da evinde oynadığı maçları kazanarak 5. maça kadar geldiği seride durum 2-2’idi. 5. maç, saha avantajı sahibi olan Knicks’in evi Madison Square Garden’da oynanmakta, skor 94-95 Bulls lehine iken son topta Knicks hücum etmekteydi. 

Patrick Ewing, son topu kullanmak için potaya hücum ederken Bulls savunması yayın hemen içinde, uzak orta mesafe bölgesinde onun dengesini bozdu. Ewing, yere düşerken elindeki topu pota altındaki 5 numara Charles Smith’e fırlattı. 2 kere bloklanması ve 1 kere de topu elinden düşürüp almasıyla elindeki topu kaybetti. Knicks’in kullanamadığı son topu hızlı hücumla sayıya çeviren Bulls, maçı kazanarak 3-2 öne geçti. Jordan önderliğindeki Chicago ekibi sonraki maçı da evinde kazanarak finallere yükseldi ve en nihayetinde 1993 NBA şampiyonu oldu.

Ek olarak, bölümlerde Jordan ve Spike Lee arasında geçen trash-talk’lara ve Spike Lee’nin kötü adam rolünde olmasına hazır olalım.


3. 1992 Dream Hikayeleri Ufukta

Dream Team’i, bu serinin bir önceki yazısında Detroit “Bad Boys” Pistons’ın koçu olarak bahsettiğimiz Chuck Daly koçluğunda 1992 Barcelona Yaz Olimpiyatlarını kazanan ve nice NBA yıldızları görmüş ABD basketbol milli takımları arasında tarihin en iyi takımı olduğu savunulan milli takım olarak özetleyebiliriz.

1988 Olimpiyatlarını Sovyetler Birliği domine ederek kazanınca, özellikle de bunu ABD milli takımı yenerek başarınca, dönemin politik koşulları Amerika Birleşik Devletleri’ni gelmiş geçmiş en iyi takımı kurmaya itti. Bu takım; Jordan, Pippen, John Stockton, Magic Johnson, Karl Malone, Larry Bird, Patrick Ewing, David Robinson ve Charles Barkley gibi dönemin ve tüm zamanların en iyi oyuncularının birkaçından oluşuyordu.

Bu takım kurulurken en çok dikkat çeken olaylardan biri de Pistons’ın ve bütün NBA’in en iyi oyun kurucularından biri olan, geçtiğimiz hafta seyrettiğimiz The Last Dance bölümlerinde de rol oynayan Isiah Thomas’ın takıma seçilmemesiydi. Onun yerine Clyde Drexler’ın seçilmesinde ve Thomas’ın takım dışı kalmasında, dönemki husumet nedeniyle Jordan’ın rol oynadığı savunulmakta.

Belgeselde Dream Team ne yönüyle işlenir bilinmez, olay yaratma potansiyeli yüksek ve belgesel malzemesi olacak çok sayıda oyuncudan herhangi birini belgeselde yakından görebiliriz.


İlk 2 bölümü seyretmeden önce bilmeniz gereken 3 şeyi okumak için bu konudaki bir önceki yazıya buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

3 ve 4. bölümleri seyretmeden önce bilmeniz gereken 3 şeyi okumak için bu konudaki bir önceki yazıya buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz