Sürpriz Yumurta Tadında: NFL Wild Card

631

Bu hafta sonu ile birlikte NFL’de playoff heyecanı başladı. Sürprizlerle bıraktığımız normal sezonun playofflarına da aynı şekilde sürprizler damgasını vurdu. Sezonun son haftasına kadar Wild Card’a kimin gireceği merakla beklenirken, sezon içinde müthiş geri dönüş yapan Indiana Colts bunun ivmesi ile playoff’a kalmayı başardı. Bir diğer sürpriz takım da geçen senenin şampiyonu Eagles oldu. Onlar da kötü giden sezonda özellikle Foles’in çıkış yapıp as QB’ye evrilmesiyle Wild Card’da kendilerine yer edindiler. Bu kadar eğlenceli ve heyecanlı geçen sezonun playofflarında yine heyecanlı maçlara sahne olduk.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans


Seattle Seahawks – Dallas Cowboys


Kitleleri geniş ve beklentilerin her zaman olduğu bu iki takımın maçı tamamlanamayan paslar sonucu karşılıklı Field Goal’lar ile başladı. İlk touchdown Cowboys’tan geldi. Ardından Wilson’ın akıl dolu oyunu ile kendisinin elinden yapılan touchdown gerçekleşti. Üstüne bir de 2 sayılık extra point denediler ve başarılı oldular. Son çeyreğe girildiğinde 14-10 Seahawks üstünlüğü vardı. 4. çeyreğin başında Cooper’ın aldığı yardlara bir de Elliot’ın etkili oyunu eklenince Cowboys 3 sayı ile öne geçmeyi başardı. Maçın devamında Seattle, Cowboys hücumuna karşı interception yapsa da bu şansı değerlendiremedi. Son bölümde, Wilson’ın koşu oyununa nispet yaparcasına Prescott End Zone’a 1 yard kala durduruldu. Devamında Dive ile touchdown gerçekleşti ve maçı 24-14 Cowboys kazandı. Genel olarak yavaş başlayan maçın ikinci yarısı gayet heyecanlı ve zevkli geçti. Prescott özellikle ilk yarıdaki panik halini bırakınca yeterli ve başarılı oldu. Her iki takımın D-Line’larının iyi performansı da ayrıca dikkat çeken özelliklerden. Normal sezonu toplam koşu yardında birinci bitiren Elliott bu maçta da 2 touchdown yaparak yıldızlaştı. Seahawks cephesinde ise özellikle Lockett’ın returnleri ve Baldwin’in spektekülar yakalamaları seyir zevkini yükselten unsurlardandı. Bir üst tura yükselen Cowboys, zor rakiplerden olan Los Angeles Rams ile eşleşti.


Indiana Colts – Houston Texans


Sezonun sürpriz ekiplerinden Colts, Houston Texans’a konuk oldu. O – Line’ı iyi ekiplerden biri olan Colts ile, D-Line’ı kuvvetli olan Texans arasında, Colts hücumlarında adeta bir güç müsabakası döndürdü. Ayrıca kendisine özel parantez açmak istediğim en sevdiğim oyunculardan biri olan Quenton Nelson’ın çaylak sezonunda parlayan yıldızını, bu maçta göklere çıkardığını da söylemeliyim. Maç daha ilk çeyrekten Colts dominasyonuyla başladı. Bu sezon artan performansı ile Pro Bowl’a seçilen Eric Ebron Touchdown’ı ile başlayan maçta genel olarak ağır bir üstünlük kurdu Colts. Özellikle bu kadarını kimsenin beklemediği performanslardan, Marlon Mack performansı maça damgasını vuran bir unsur oldu. İlk yarısı 21-0 Colts üstünlüğü ile geçilen maçta, 3. periyot deyim yerindeyse biraz kör dövüşü halini aldı. Son çeyrekte ise Texans, Coutee’nin elinden bulduğu touchdown ile skoru 21-7’e getirdi ve bu skor maç sonu skoru oldu. Genel olarak favori olmayan bir takımın oyun üstünlüğünü kabul ettirmesi üzerine olan bu maç, izleyenleri ve tahmini olanları şaşırtmaya yetti. Maçı Colts’un kazanacağını düşünen insanlar bile, maçın bu denli tek taraflı bir skor ile biteceğini tahmin etmiyordur. Colts bu sonuçla MVP adayı olan Mahomes önderliğindeki Kansas City Chiefs ile eşleşti. Bakalım playoff devamında bu peri masalı ne noktaya kadar sürecek?


Baltimore Ravens – Los Angeles Chargers


Maça başlayan Ravens tarafında bazı şeylerde acımasız olacağımı şimdiden söylemeliyim. Daha ilk çeyrekte, startta Lamar Jackson topu elinden kaçırdı ve Melvin Ingram bu Fumble’da topun sahibi olarak, Chargers’ın hücuma geçmesini sağladı. Yard denemelerinde başarılı olamayan Los Angeles ekibi bunu FG ile bitirdi ve 3-0 ile başladı. Bir sonraki hücumda bu kez RB’leri Dixon’ın Fumble’ı ile topu yine karşı takıma verdi Ravens. Bu hücumun sonunda da Chargers, FG denemesi ile 3 puanı daha hanesine yazdırdı. İlk çeyreğin sonlarına doğru pas konusunda zaman zaman sıkıntı yaşayan Ravens cephesi QB’si Lamar Jackson genel olarak koşmayı tercih etti. Onun koşmayı seven bir QB olduğunu hepimiz biliyoruz lakin devamında yaptığı pas denemeleri neden genel olarak koştuğunu bize gösterdi. Bu denemelerden biri de Interception ile sonuçlandı. 2. çeyrek de 2 tane FG isabeti bulan Chargers, devreyi 12-0 önde kapattı. 3. çeyrek maça başlayan Chargers tarafı oldu. Yine bir FG denediler ama bu sefer bu denemelerine block geldi ve top Ravens’ın oldu. Oldu olmasına da ardı ardına 2 sack yüzünden top kaybettler. Hemen akabininde Chargers topu düşüren taraf oldu. Böyle karşılıklı horoz dövüşleriyle geçen üçüncü çeyrek 12-3 sonlandı. 4. çeyreğin hemen başında fark 20-3 e kadar çıktı. Ravens’ın Michael Crabtree ile buldukları iki touchdown kazanmalarına yetmedi ve maç, 23-17 Chargers lehine tamamlandı. Sürekli ilk düşüncesi koşmak olan bir QB olan Lamar Jackson, hücumu çok dar bir rotasyona sıkıştırdı maç boyunca. Kendisini takımın RB’i sanması bir yana, pas iç güdüsünün zayıf olduğunu görmek mümkün. Tamam son 2 TD pasında başarı sağladı ama bu oyun stili, onun genel ve yapısal bir problemi. Flacco’nun veda maçına yaraşır bir oyun sergilediklerine düşünmüyorum şahsi fikrim. Buradan çıkan Chargers, Tom Brady hanedanlığı olan Patriots’ın rakibi oldu.


Chicago Bears – Philadelpiah Eagles


Gelelim dün gecenin kısır başlayan,hareketli geçen ve sürpriz sonlu maçına. Bears sahasında olan bu maça başlayan Eagles, hücumunu bir FG ile tamamladı. Karşılıklı puntlar ile 3-0 tamamlanan maçın ilk çeyreği gibi, Bears cephesinin bulduğu 2 FG ile 2. çeyrek tamamlandı. Maç içinde çok inişli çıkışlı performans sergileyen Foles’in nihayet Touchdown pası verdiği 3. çeyrekte Zach Ertz’in elinden bulunan Touchdown ile skor, 10-6 ya geldi. Bears savunmasının ne kadar kuvvetli olduğu biliniyor. Takım halinde NFL’in zirvesindeler. Ama gel gelelim ki sınırlı bir hücumları olduğu gerçeği maalesef değişmiyor. Bu sezon takıma katılan Allen Robinson ve RB Tarik Cohen dışında bu takımın varsayson kurabilmesi oldukça zor. Maçın bu noktaya sıkıcı gelmesinin ana sebebi Bears. Savunmasıyla Eagles’ı çaresiz bırakıyor, üstüne de kendileri pek bir şey yapamıyorlar. Touchdown ile maçın kilidini biraz olsun açıyor Eagles cephesi. 3. çeyrek sonuna doğru başlayan atakta, dördüncü çeyrek başında Bears bir FG ile skoru 10-9 a getiriyor. Top Eagles’a geçtiğinde hücumdan bir şey çıkmıyor ve Punt ile tekrardan Bears’a geçiyor top. Bears bu hücumdan sayı çıkarıyor ve extra point denemesini 2 sayılık yapmak istiyor. Çünkü bu sayede Eagles, hücumda sayı bulsa dahi maç maksimum uzatmaya gidecek. Bu denemeden elleri boş dönüyorlar ve skor 10-15 olarak kalıyor. Maçın bitimine 1 dakika kala Eagles touchdown ile yeniden öne geçiyor. Ancak onlar da 2 sayılık deniyorlar ve elleri boş dönüyorlar. Eagles’ın da planı farkı 3’e çıkarıp en fazla uzamasını sağlamaktı. Maçın son saniyelerinde Bears itina ile topu FG için taşıyor. Parkey topun başına geliyor ve vurduğu kick, ilk önce sol direğe, sonra da crossbar dedikleri aşağıdaki yatay direğe çarpıp çıkıyor ve maçı Eagles kazanıyor. Dramatik sonu olan ve 2. yarısı keyifli geçen maçın ardından söyleyebileceğim tek şey Bears defansına yazık oldu. Eagles bu sonuçla bir üst turda, bu sezonun şampiyonluk adayı takımlarından, New Orleans Saints’in rakibi oldu.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here