Son Hafta Öncesi NFL 2015 Playoff Senaryoları

341
NFL playoff senaryoları
NFL playoff senaryoları

Amerikan futbolu takipçileri için Amerikan Ulusal Futbol Ligi, yani NFL (National Football League) bu sporun en büyük arenasıdır. NFL’de 28 Aralık 2014 Pazar gecesi normal sezonun son hafta maçları oynanacak ve NFL Playoff eşleşmeleri belli olacak.

NFL Playoff Sistemi ve Sıralama Kurallarını daha sonra detaylı olarak anlatacağız. Şimdi kısaca bahsedip son hafta maçlarını ve ihtimallere göre iddiasını devam ettiren tüm takımların olası playoff eşleşmelerini inceleyeceğiz.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

2 konferanstan oluşan ligde her konferanstan 6’şar takım playoff’a kalır; bu 6 takımdan da konferansı 1. ve 2. bitiren takımlar ilk turu maç yapmadan geçerler. 4 grubun birincisi konferanstaki ilk 4 sırayı oluşturur. 5. ve 6. sırayı ise en çok galibiyet alan grup lideri olmayan takımlar oluşturur. Tek maçlı eleminasyon usülüyle oynanan maçlarda saha avantajını almak çok önemlidir. Konferansı 3. bitiren ile 6. bitiren daha sonra konferans 2.’si eşleşmek için oynayacak; konferansı 4. bitiren ile 5. bitiren ise daha sonra konferans lideri ile eşleşmek için oynayacak. Son hafta geldi ama hiçbir eşleşme belli değil, onlarca farklı NFL playoff senaryoları var ve şimdi takım takım tek tek NFL playoff ihtimallerini inceleyeceğiz.

Şimdi son hafta öncesi puan durumunu ve NFL konferanslarındaki takımların sıralamalarını inceleyelim.

[*] Konferans 1.’liğini garantiledi
[x] Playoff’a kalmayı garantiledi
[y] Grup liderliğini garantiledi

NFL Son Hafta Puan Durumu
NFL Son Hafta Puan Durumu

NFL Playoff İhtimalleri

Son haftaya geldik ve hiçbir eşleşme belli değil, playoffa kalacak takımlar şöyle dursun 1 tanesi hariç hiçbir takımın sıralaması belli değil. İşte Amerikan futbolu bu yüzden bu kadar heyecanlı ve Amerika’da bu yüzden bu kadar çok seviliyor.

AFC’de Chargers, Ravens, Texans ve Chiefs’ten sadece 1 tanesi playoff’a kalabilecek.

San Diego Chargers yenerse playoff’a kalacak, eğer berabere kalırsa o zaman da Baltimore Ravens’ın berabere kalmasını ya da yenilmesini bekleyecek. Chargers yenilirse playoff’a kalma şansını yitirecek.

Baltimore Ravens‘ın playoff’a kalabilmesi için kendi maçını kazanıp Chargers’ın berabere kalması ya da yenilmesi gerekecek. Eğer Ravens berabere kalırsa o zaman da Chargers’ın kaybetmesini bekleyecek.

Houston Texans‘ın işi biraz daha zor. Texans’ın playoff’a kalması için kendi maçını kazanması ve bu da yetmiyor, hem Baltimore Ravens’ın hem de San Diego Chargers’ın kaybetmesi lazım.

New England Patriots, konferansı 1. olarak bitirmeyi garantiledi. Playoff ilk turunda maç yapmadan tur atlayacak olan New England Patriots, konferans finali de dahil Super Bowl’a kadar saha avantajına sahip olacak.

Kansas City Chiefs‘in playoff kalması için Chargers ile oynayacağı maçı kazanması ve bunun yanında Baltimore Ravens’ın kaybetmesi ve bu da yetmiyor Houston Texans’ın da berabere kalması ya da kaybetmesi gerekiyor.

Denver Broncos‘un konferansı 2. bitirip ilk turu maç yapmadan geçmesi için maçını berabere bitirmesi ya da galibiyet ile ayrılması yeterli olacak. Eğer Broncos yenilirse Cinnicati Bengals’ın kaybetmesi yine Broncos için yeterli olacak. Eğer Broncos kaybederse o zaman da Bengals’ın berabere kalıp Indianapolis Colts’un kazanmasını bekleyecek.

Cincinnati Bengals maçını kazanır ya da berabere bitirse AFC North grubunu lider bitir ve ilk 4’e girer ve Colts’un maçına göre konferansta 3. veya 4. olur. Bengals’ın konferansı 2. bitirmesi için kendi maçını kazanıp Broncos’un berabere kalması ya da kaybetmesi gerekiyor. Eğer Bengals berabere kalırsa o zaman da hem Broncos’un kaybetmesini hem de Indianapolis’ın kazanmamasını bekleyecek.

Indianapolis Colts, grubunun lideri olarak konferans 4.’lüğünü garantiledi.

NFC’de Carolina Panthers veya Atlanta Falcons son playoff vizesini alacak.

Carolina Panthers, Atlanto Falcons ile yapacağı maçı kazanır ya da berabere bitirse NFC South grubu lideri olarak konferansı 4. bitirecek.

Atlanta Falcons‘un playoff’a kalabilmek için evinde oynayacağı Panthers’i yenmekten başka çaresi yok.

Seattle Seahawks, geçen senenin NFL Super Bowl Şampiyonu, playoff’a kalmayı garantiledi fakat sıralamasını son maça bıraktı. Konferans lideri de olabilir, 2.’si, 3’cü, 5.’si veya 6.’sı da olabilir. Seattle için çok fazla NFL playoff senaryosu mevcut.

– Seattle Seahawks, tabiki konferansı 1. bitirip hem ilk turda maç yapmamayı hem de 2015 Super Bowl finaline kadar saha avantajını almak isteyecek. Bunun için Seahawks’un 3 opsiyonu var :
1. Seahawks maçını kazanmalı ve Detroit Lions – Green Bay Packers maçı berabere bitmemeli. Çünkü bu maçta Lions ya da Packers kazanırsa Dallas Cowboys kazansa bile 3’lü averajdan Seattle konferans lideri olarak çıkıyor.

2. Seahawks maçını kazanmalı ve Dallas Cowboys mağlubiyet ya da beraberlik almalı. Bu durumda Detroit-Green Bay maçının sonucu ne olursa olsun Seattle yine konferansı 1. sırada bitirir.

3. Seattle eğer beraberlik ile sahadan ayrılırsa o zaman Arizona Cardinals’ın da beraberlik veya mağlubiyet alması, aynı zaman da Dallas Cowboys’un da beraberlik veya mağlubiyet alması ve bunlar da yetmeyecek bir de Green Bay-Detroit maçının berabere bitmesi gerecek Seattle’a liderlik için.

– Seattle, eğer konferans lideri olamaz ise konferansı 2. bitirip ilk turu maç yapmadan geçmek isteyecektir. Seattle maçını kazanırsa diğer hiçbir maçın sonucuna bakmadan konferansı 2. sırada bitirir. Eğer Seattle berabere kalırsa o zaman 2 seçenek daha var; ilk seçenek Arizona Cardinal’ın galibiyet almaması ve Dallas’ın kaybetmesi; Seattle’ın beraberliğindeki ikinci seçenek ise Arizonz’nın kazanmaması ve Green Bay-Detroit maçının berabere bitmesi.

– Seattle Seahawks, konferansı ilk sırada bitiremezse o zaman da 3. olmak isteyecektir. En azından ilk turda saha avantajını almak için üçüncülük yetecek. Zaten kendi maçını kazanırsa 2. olacak demiştik. Seahawks eğer berabere kalırsa ve Arizona galip gelemezse Seattle NFC West grubunu lider bitirir ve en kötü ihtimalle konferans üçüncüsü olur. Seattle eğer yenilirse konferans üçüncüsü olmak için Arizona’nın da yenilmesini bekleyecek.

Detroit Lions için de çok fazla play off ihtimali var.

Lions’ın konferans birincisi olmak ihtimali var. Eğer Detroit maçını kazanırsa, SEA da Arizona da kazanamaz ise Detroit konferansı 1. sırada bitirir. Detroit’in berabere kalması durumda bile konferans liderliği şansı var o zaman da hem Seattle’ın hem de Arizona’nın yenilmesi bunun yanında Dallas’ın da galibiyet alamaması lazım.

Lions’un konferansı 2. bitirmesi için kazanması kazanması yeterli. Eğer Lions berabere kalırsa Dallas’ın kazanamaması durumunda yine konferans ikincisi oluyor. Eğer Lions berabere kalır ve Dallas kazanırsa o zaman da ikincilik için hem Seattle’ın hem de Arizona’nın kaybetmesi lazım.

Lions kendi maçını kazanır ya da berabere bitirirse grubu da lider tamamlamış olacak ve en kötü ihtimalle konferansı 3. sırada bitirecek.

Dallas Cowboys da konferansta 3’lüğü garantileyen ve liderlik şansını devam ettiren diğer bir ekip. Eğer Dallas kendi maçını kazanırsa Cardinals’ın galip gelememesini ve DET-GB maçının berabere bitmesini bekleyecek ve kendisi için en güzel NFL playoff senaryosu gerçekleşmiş olacak.

Dallas Cowboys’un konferansı 2. bitirmesi için ise 4 opsiyonu bulunuyor.

1. Dallas kazanır; Seattle da Arizona da galip gelemezse
2. Dallas kazanır; Det-GB maçı berabere biterse
3. Dallas berabere biter; Seattle kaybeder ve Arizona kaybederse
4. Dallas berabere biter; Seattle berabere kalır, Arizona kazanamaz ve Det-GB maçı berabere bitmezse

Green Bay Packers eğer Detroit’i yenerse konferans ikinciliğini garantiler. Green Bay’in maçını kazandığı noktada eğer Seattle’da galibiyet alamazsa Green Bay o zaman konferansı lider bitirir. Green Bay eğer maçını kazanamazsa 5. veya 6. olur.

Arizona Cardinals‘a gelince. Onlarında konferans liderliğinde gözü var. Eğer Arizona kazırsa ve Seattle galip gelemezse Green Bay’in de galip gelememesi Arizona’yı konferans lideri yapar. Arizona eğer berabere kalırsa o zaman da Seattle’ın kaybetmesini, Dallas’ın kazanamamasını ve GB-Det maçının da berabere bitmesini bekleyecek liderlik için.

Arizona, konferansı 2. sırada tamamlamak için yenilmemek zorunda. Eğer kendi maçını kazanırsa ve Seattle da beraberlik ya da mağlubiyet alırsa Arizona konferansı 2. bitirir. Arizona’ya ikincilik için beraberlik bile yetebilir ama o zaman da ya Seattle’ın kaybedip Dallas’ın kazanmaması ya da Seattle’ın kaybedip GB-Det maçının berabere bitmesi lazım.

Cardinals’ın grubu lider bitirip en kötü olasılıkla konferansı 3. bitirmesi için Seattle’ın kaybetmesi ve Arizona’nın en az beraberlik alması lazım. Zaten Seattle’ın kaybettiği bir noktada Arizona maçını kazanırsa en kötü ihtimalle konferansı 2. sırada bitiriyor.

NFL’de Son Hafta Maçları

BROWN @ RAVENS

JAGUARS @ TEXANS

CARDINALS @ 49ERS

COWBOYS @ REDSKINS

CHARGERS @ CHIEFS

LIONS @ PACKERS

COLTS @ TITANS

RAIDERS @ BRONCOS

RAMS @ SEAHAWKS

PANTHERS @ FALCONS

BENGALS @ STEELERS

Artık kendi tahminimi de paylaşabilirim. İşte NFL playoff ihtimalleri arasından çıkardığım kendi tahminim :

NFL Playoff İhtimalleri
NFL Playoff İhtimalleri

Son hafta maçlarından önceki son playoff senaryosu bu şekilde

NFL playoff senaryoları
NFL playoff senaryoları

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here