Şimdi Yürek Zamanı

259
simdi-yurek-zamani

Yıllar önce o zamanın en büyük Lakers forumuna üye olmuştum. Playofflar yeni başlıyordu ve yazımın başlığı olan sloganı gördüm. Sezonun sonuna geldik ve Lakers 10 yıl sonra kupaya 4 maç uzaklıkta. Yani artık tam anlamıyla “Yürek Zamanı.”

Bu yazıyı yazarken teknik analizler veya iki takımın artılarını-eksilerini yazmak istemiyorum. Lakers’ın tam 10 yıl sonra çıktığı finalin ne gibi hikayeleri var ona bakmak istiyorum.

Lakers tarihin en başarılı 2 organizasyondan biri. Sürekli finallerde oynayan, bir sürü HOF oyuncusu olan bir takım. Yıllardır tek amacı tarihin en çok şampiyon olan takımı olmak. Bu finali kazanırsa 17 şampiyonluğa ulaşacak ve en çok şampiyon olan Boston Celtics’i yakalayacak. Benim gözümde kazanılacak bir kupa Lakers’ı en başarılı organizasyon yapabilir. Öte yandan uzun yıllar neredeyse ligin dibine demir atmış bir Lakers gördük. Takımın genel olarak kültürüne uymayan, sezonu erken bitiren zamanlardan şimdi NBA Finali oynayan takıma evrildi. Bu zorlu süreci zor atlatan ve sonunda istenilen şeyleri yeniden kazanmış bir Lakers görüyoruz. Efsanevi takım sahibi Dr. Jerry Buss sonrası kupaya ilk defa bu kadar yakın Lakers.

Gelelim LeBron James’e…

Kariyerinin 10. finaline çıkacak LeBron James. Bu NBA’in 27 takımından daha çok final oynayacağını gösterir. Bu bile başlı başına ne yaptığını açıklamaya yeter aslında. Bu final onun kariyerini en çok etkileyecek final olabilir. GOAT tartışmalarında sürekli argümanlar sunuluyor ve bunların geçerliliği çok tartışılıyor. LeBron’un 3 farklı takımla NBA Şampiyonluğu yaşaması ve bunu 17. sezonunda gerçekleştirmesi onun lehine ciddi bir argüman olacaktır. İşin diğer boyutu kaybederse çoğu kesim için “GOAT” tartışmasından bir hayli uzaklaşacaktır. Şu an elinde çok ciddi bir fırsat var LeBron James’in. Bu şampiyonluğun Lakers ile olması bir başka argüman daha ekliyor kariyerine. Nasıl Cleveland o yokken kötü haldeydi ve dönüp şampiyonluğa uzanan bir yolu tamamladıysa aynısını çok daha büyük bir takım için yapacak. Ligin sonlarında yer alan Lakers bu sezonu harika geçirdi. Bunun en büyük pay sahiplerinden biri tabiki LeBron James ve bunu kupayla taçlandırırsa etkisi daha da büyük olacaktır. LeBron James ilk Lakers’a geldiğinde “artık büyük bir takım için oynamak istiyorum” demişti. Kafasında Dallas Cowboys gibi, NY Yankees gibi ikonik kulüplerde oynamak vardı. Geçen sezonla birlikte tüm spor tarihinin en ikonik 3-5 kulübünden birine geldi. Lakers-LeBron birlikteliğinin tek bir amacı varsa o da kazanılacak NBA şampiyonluğudur. LeBron, Lakers’a eski günlerini yaşatacak, Lakers ise LeBron’u daha çok LeBron yapacaktı. Hikaye aynen böyle oldu. En popüler takım, en popüler oyuncu ve şampiyonluk…

Diğer oyunculardan da bahsetmek istiyorum. Sonuçta buraya bir takım halinde geldi Lakers. Yıllarca NBA’in en “kaybeden” şehirlerinden birinde oynayan AD sonunda kendini hakettiğine inandığı yere attı diyebiliriz. Onun büyük organizasyonlara katılma fikri hep buydu bence. Yeteneği ve oyuna kattıkları hep bunun olması gerektiğini gösteriyordu. LeBron James etrafında kurulan yeni Lakers’ın çoğu zaman 1 numarası bile oldu. Bu hem kendi yetenekleri sayesinde hem LeBron’un vakti geldiğinde bir adım geriye çekilebilen yapısından kaynaklı. Bu Davis’in tüm sezonlarında içten içe çektiği bastırılmış olan ve kendini küçük gören yapısını aşmasını sağladı. Bu finali kazanırsa eğer Lakers, en çok sevinenlerden biri kesinlikle AD olacaktır. Kariyerinin devamı içinde ciddi bir motivasyon yaratacaktır.

Çoğu zaman ona aynen Kobe gibi “soft” diyordum. Lakers’a iki yüzlü davrandığı için oldukça kızgındım. Ve nedense hep Lakers’a bir borcu olduğunu düşünüyordum. Dwight Howard bu sezon o borcun büyük bi kısmını zaten ödedi benim için. Kariyerinde bir türlü kendi zihnini ve mentalitesini aşamayan bir oyuncu olarak bu sezon beni çok şaşırttı. Bir süperyıldızın son geldiği halini kabul edip görev adamına evrilmesini izledik. Bunu belki de süperyıldızlık yapmaktan daha iyi yaptı. İşin savunma kısmında aldığı sürelerde hep pozitif işler yaptı ve kafasında duran basketbol putlarını, tabularını yerle bir etti. Şimdi ilk gözağrı ve ilk evi Orlando’da kendine hep istediği yüzük için bir hikaye daha yazabilir.

Kyle Kuzma ise kariyerinin başında hem NBA Finali gibi bir tecrübe yaşayacak hatta belki bir yüzüğe sahip olacak. Ellerinin titrediği ama en büyük ve en özel tecrübenin içine adım atacak.

Lakers’ın tarih boyunca kötü dönemler olmuştu. 2013 sonrası yaşanılanlar diğerlerine pek benzemedi. Örneğin Shaq sonrası Lakers, Kobe önderliğinde playoff oynamıştı. Ama bu geçirilen 7 sene boyunca yanına dahi yaklaşamadığı playoffları geçip artık finallere ulaştı. Tüm NBA ve tüm basketbol severler için oldukça zor bir sezon oldu. Önce Kobe Bryant’ın zamansız vefatı, sonra pandemi koşulları ve verilen ara hepimizin basketbolla yatıp kalktığımız dünyaya hançer gibi saplandı. Bu finaller bu kötü sezonu unutturacak kadar iyi olur umarım. Bir diğer iyi haber ise sanırım yeni sezon için fazla beklemeyeceğiz.

Benim gibi uzun yıllardır Lakers ile yatıp kalkan biri için çok özel bir final. Tam 10 sene önce henüz daha ortaokuldan liseye geçmeye hazırlanan bir çocukken Lakers’ın son şampiyonluğunda sessiz olduğumu zannederek zıplamıştım evde. Kendini tutamayan ve tüm ev halkını uyandıran bendim. Şimdi üniversite hayatının son deminde artık başka bir hayata geçiş yapmaya çalışıyorum ve takımım yine finallerde. Ve ben hep o çocuk gibi sevineceğim.

Ve tabi ona değinmeden edemeyeceğim. Tüm Lakers’lı oyuncuların bu şampiyonluğu ona armağan etmek istediğini biliyoruz. Formalarında numarası olan, hatta ona özel formayla hiç maç kaybetmemek gibi bir kehanetleri bile var. Son şampiyonluğumuzun en büyük mimarı ve Lakers tarihinin en iyisi Kobe Bryant’a armağan olmasını istediğim bir final izleyeceğim. Playoff başlarken LeBron’un elinde kupayla “Kobe, bu senin içindi” demesini çok istiyorum diye tweet atmıştım. Umarım bu gerçekleşir. Yıllar önce daha çocukken etkilendiğim, “Kobeeee” diye ortalıklarda dolandığım, sürekli Lakers konuştuğum basketbol oynadığım zamanlarda o duvar yazısından şimdi yazıma başlık yaptım. NBA’de artık final zamanı. Lakers için final zamanı. Şimdi artık yürek zamanı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz