Philadelphia’nın Önü Ne Kadar Açık?

466
Philadelphia 76ers
Philadelphia'nın Önü Ne Kadar Açık?

NBA’deki 30 takım içinde kuşkusuz Philadelphia 76ers potansiyelinin nereye ulaşacağı en çok merak edilen takımlardan biri. Ligin gelecekte en iyi pivotu olmaya aday Embiid ve oyunun iki yönünde de müthiş oynayan Ben Simmons gibi isimlere sahip olan 76ers, aslında kadro derinliği ve potansiyeliyle görünenden çok daha güçlü gözüküyor.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Oldukça geniş bir rotasyona sahip olan Philadelphia, oyun kurucu pozisyonunda Simmons haricinde kenardan gelip önemli katkılar veren T.J McConnell gibi bir isime sahipler. Bununla birlikte geçtiğimiz yılın draft 1 numarası olan fakat sakatlıklarından dolayı geçtiğimiz sezon yalnızca 14 maça çıkmasına rağmen çok büyük bir potansiyel olan Markelle Fultz’da kendini oyununu gösterdiği takdirde Philadelphia’ya seviye atlatabilecek bir oyuncu olarak gözüküyor.

Takımın 2 ve 3 numaraları da oldukça yetenekli isimlerden oluşuyor. Geçtiğimiz sezon deneyimli şutör JJ Redick ve Covington’la ilk 5 başlayan takımın son günlerde Cleveland Cavaliers’dan bir diğer keskin şutör olan Korver’ı da gündemine aldığı konuşuluyor. En son yapılan takasla birlikte Luwawu-Cabarrot ve Anderson’ı da gönderen 76ers, görünen o ki bu bölgede özellikle bir oyuncuya güveniyor. O da Furkan Korkmaz. Milli oyuncumuz her ne kadar geçen sezonu sakatlıklardan dolayı istediği gibi geçiremese de Philadelphia tarafından sevilen ve güvenilen bir isim. Furkan ayrıca geriden kalan Summer League’de de 16.7 sayı ortalama yakalayarak geçen seneden daha hazır olduğunu gösterdi.

Uzun rotasyonunda da takımın başını Embiid ve Saric çekiyor. Takımın en yüksek maaşlısı olan Embiid sezonu 22.9 sayı 11 ribaunt ortalamalarla kapattı. Sağlıklı olduğu her gün kendini biraz daha geliştiren Embiid en iyi uzun olma yolunda ilerliyor. Eski Anadolu Efes’li Saric ise kendini en çok geliştiren oyuncuların başında geliyor. 3 ve 4 numarada oynayabilen Saric sadece sayı ve ribaunt açısından değil bir pasör olarak da zaman zaman çok iyi işler yapıyor. Rotasyonda sınırlı dakika bulan ama gerekli katkıyı veren Amir Johnson ile birlikte takımın en yeni üyesi Mike Muscala da Embiid ve Saric kenardayken yeni sezonda iyi işler yapabilir.

Philadelphia 76ers’ın elini güçlendiren bir diğer unsur ise maaş boşluğu. 76ers, bu sene ödeyeceği 89 milyon dolarlık toplam maaş ile en az maaş ödeyen 7. takım. Birçok takımın maaş limitini aştığı dönemde diğer takımların aksine maaş boşluğuna sahip olan Philadelphia 76ers, sezon başlamadan ve önümüzdeki yazın elindeki parçaları kullanarak veya serbest piyasa döneminde sürpriz bir hamle yapması hiç de düşük bir ihtimal değil.

Özellikle LeBron James’in Cleveland’dan ayrılması ile birlikte güç kaybının yaşandığı Doğu’da atılacak mantıklı adımlarla ve elindeki oyuncularının gelişmesiyle Philadelphia yakın geleceğin en büyük şampiyonluk adaylarından biri olarak gözüküyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here