Ne Olacak Bu Cleveland’ın Hali?

511
NBA Playoffs
Ne Olacak Bu Cleveland’ın Hali?

Boston Celtics 2 – 0 Cleveland Cavaliers… Bu durum için ister Celtics müthiş takım oyunuyla ezdi geçti deyin isterse de suçu LeBron’un takım arkadaşları ve Tyronn Lue’ya atın. Bu iki tercihi seçebilir veya olayı başka türlü yorumlayabilirsiniz ama gerçek olan bir şey var ki Cleveland’ın bu seride işi artık çok zor.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Kısaca maçlara değinecek olursak, Celtics’in amacı ilk maçın hava atışından belli oldu. Kazanılan hava atışı sonrası topu elinde, Korver’ı önünde bulan Jaylen Brown agresif bir şekilde potaya gitti ve sayıyı buldu. Celtics’in hücum planı belli olmuştu. Perimetre savunması zayıf Korver ve Smith üzerinden sayılar bulmak. Gerçi Cavs’in boyalı bölge savunması da çok kötüydü. Celtics bu planının üzerine savunmada LeBron’u da kitlemeyi başarınca rahat bir galibiyet elde etti. LeBron maç sonu “ Endişeli değilim. Daha önce birçok kez ilk maç kaybettim” diyerek kendine gönül veren taraftarlara umut oluyordu.

İkinci maçın başında herkesin beklediği LeBron sahadaydı ve ilk periyodu 21 sayıyla tamamladı. Celtics’te ise Brown takımını maça tutan isim oldu. İkinci periyotta da LeBron’un sayı ve asistleriyle iyi bir hücum ritmi bulan Cavs, savunmada yine istediklerini yapamadı ve özellikle Tatum’ın etkili oyununa engel olamadı. İkinci yarı başlangıcında daha iyi bir oyun ortaya koyan ev sahibi Cavs’i önce yakaladı ve sonra da skorda öne geçti. Cavs için tekrardan savunma problemleri baş gösterdi. Maç içinde oyunun iki yönünü de iyi oynayan LeBron, ikinci yarıda savunma konusunda biraz düştü. Bu duruma Love’dan başka hücum yardımı eklenmeyince hücumları da tıkandı. Bunların üzerine Lue, son periyoda LeBron ve Love’u kenarda tutarak başlayınca maç Cavs’in elinden uçtu gitti. LeBron ise hala “ Endişeli değilim” diyordu.

“ Hücum maç kazandırır, savunma ise şampiyonluk” diye ünlü bir söz vardır ya işte tam da bu söz yüzünden Cleveland’ın işi çok zor. Ellerinde savunma bakımından felaket bir malzeme var. Bu çözülemeyecek noktalardan birisi. Celtics bu duruma serinin kalan maçlarında da saldırmaya, rakibini zayıf karnından vurmaya devam edecek. Burada Lue’nun vereceği bir karar önemli bir rol oynayacak. İkinci maçta Korver’ı kesip Tristan Thompson’ı ilk 5’e koyan Lue, bana göre çok önemli bir hamle yaptı. Bu hamlesini kendi evindeki maçlarda da devam ettirmesi gerekiyor. Nedeni ise Celtics’in ribaund ve boyalı bölge savunmasında, perimetre savunmasına nazaran zayıf olması. Celtics’in dış şutörleri gayet iyi savunan bir takım olduğunu biliyoruz. Cleveland’ın daha fazla boyalı bölgeyi zorlaması gerekiyor. LeBron, ilk turdaki Pacers serisinde yaptığı gibi önce dış atıcılardan faydalanmaya çalışacaktır ancak istikrarsız attıkları zaman yine boyalı bölgeyi zorlayacaktır.

Ve tabi ki takımın şutörleri. Smith, Hill, Korver, Hood bu seride tam anlamıyla dökülüyorlar. Smith 2/16 saha içi isabetsizliği ile aralarında en dikkat çekici isim. İkinci maçta Horford’a yaptığı gereksiz ve çirkefçe hareketi yüzünden çok fazla tepki gördü. Smith’in ve yukarıdaki diğer oyuncuların hücuma ilk iki maçtan daha fazla katkı vermesi şart. Cavs, rakibini savunarak geçemeyecekmiş gibi görünüyor o yüzden iki maçta attığı ortalama 88,5 sayı kendileri için çok az bir rakam. Celtics her ne kadar ilk iki maçta öyle gözükmese de hücumu tıkanabilen bir takım. Özellikle deplasmanlarda bu böyle. Ohio’daki maçlarda zorlanacaklarını düşünüyorum ama Cavs hücum istikrarı yakalamazsa bir maç daha çalabilirler.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here