NBA Yasaklanan En Garip Eşyalar ve Açıklamaları

1178

NBA’de gördüğümüz birçok garip ve anlaşılamayan yasaklar var. Bunların arkasında aslında gerçekten hem NBA’in imajını korumak hem de oyuncuların zarar görmesini engellemek var. Gelin bu yasaklara beraber bakalım…

NBA Ninja Kafa Bandı

İlk dikkat çeken yasağımız Ninja Kafa Bantları olarak geçiyor. Bu yasağın altında aslında çok mantıklı bir sebep var. Oyuncular bu kafa bandını kendi bağladıkları için, ne kadar sıkı veya değil bunu medikal ekibin veya başkalarının bilmesi mümkün değil. Fazla sıkı bağlanması durumunda oyuncuya ciddi bir baş ağrısı yapma ihtimali oldukça da yüksek.

Saça Kazıtılan Logo

Saça kazıtılan veya dövmeleri yapılan markalara baktığımız zaman NBA’in aslında kural kitabında çok açık bir şekilde bu düzenlenilmiş. Oyuncuların marka taşıyabileceği tek yer, ayakkabıları. Bunun dışındaki her şey NBA ile resmi sözleşme yapmak zorunda ve birçok marka da buna yanaşmak istemiyor. Şimdi burada aslında NBA kendi imajını koruyor fakat bir yandan da oyunculara da bu markalardan aldıkları, televizyonlardan aldıkları sözleşmeler ile maaşlarını ödüyor. Demem o ki bu kural aslında iki taraf içinde geçilmemesi gereken bir çizgi.

Büyük Malzemelerim Var Dansı

‘Büyük Malzemelerim Var’ dansı bizim ülkemizde de bir ara benzerini gördüğümüz danstır. Bu dansın neden yasaklandığı hakkında çok da detaya inmek doğru olmaz çünkü kendisi malum sebeplerden yasaklıdır.

Renkli Cam Gözlük

Renkli ve karartmalı cam kullanmak NBA’de yine bariz bir sebepten yasaklı. Bunu Wade ile aslında görmeye başlamıştık ki NBA direkt yasak getirdi. Bunun sebebi oyuncuların Wade’in gözünü göremediği için haksız rekabet yaratması diye açıklandı.

Siyah Maske

Siyah Maske Kuralının temel sebebi hakemlerin oyuncuların mimiklerini görememeleri. Bu hakemlerin kandırılmasına dolayısıyla da haksız bir rekabete geçmesine sebep oluyor. Bunun en büyük temsilcisi LeBron James bu konuda “Yasaklanmasını anlıyorum ve saygı duyuyorum fakat benim için çok zor oldu. En sevdiğim parçam oydu.” Buradaki parçadan kastı ise genel anlamda sahada kullandığı eşya parçalarından bahsediyor.

Zincir Kolye

Zincirlere geldiğimizde ise bunun da sebebinin biraz bariz olduğunu düşünüyorum. Sizi yakalamak isteyen birisi boynunuzdan çekebilir, smaç basarken potaya veya başka bir oyuncuya takılabilir gibi birçok oyuncuya zarar verme ihtimali olan sebepten kurtulmak için. NBA zamanında soyunma odasına silah sokulduğu veya saha içerisinde Pistons’tan dayak yendiği günlerden sonra oyuncuları iyi bir şekilde muhafaza etmek istiyor gibi gözüküyor.

Dennis Rodman 69 Numaralı Forması

Sona geldiğimizde bir bomba ile karşı karşıyayız. Yaptığı her hareket ile gündeme oturan, NBA’in kötü çocuğu, Madonna’nın eski aşkı Dennis Rodman. Kendisini anlatmaya çalışsak, burada saatlerce okumaya başlayacağınız akademik bir tez olur fakat bugün onun tek bir hareketini konuşuyoruz. 69 numaralı formayı giymek istemesi ve bunun daha gerçekleşmeden önce NBA tarafından yasaklanması. Sebebi net, durum net. Takım sahibi Mark ise bu durumdan hiç hoşnut olmamış ki ofisinde hala bu formayı tutuyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz