Murat Murathanoğlu: Eskiden Oyun Çok Daha Sert Oynanıyordu

900
Murat Murathanoğlu: Eskiden Oyun Çok Daha Sert Oynanıyordu
Murat Murathanoğlu: Eskiden Oyun Çok Daha Sert Oynanıyordu

Instragram’daki NBA Followers sayfamızda Gary Payton’ın ”Bizim çağımızada daha iyi oyuncular vardı” sözünü paylaşmıtık ve Murat Murathanoğlu da bu iletiye uzun bir yorum yazdı. Kendisinden izin aldık ve yorumunu SonPeriyot.com okuyucuları için burada paylaşıyoruz.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Bugünün oyuncuları çok daha iyi imkanlarla yetişiyor, ama AAU kültüründe yetişiyorlar. Çoğu one and done oluyor. 80 ve 90’ların oyuncuları John Wooden kültüründe yetiştiler. Genelde en az 2, bazen 3, bazen 4 yıl NCAA. O zamanlar koçlar Wooden ekolünü örnek alıp basketbolu öğretiyorlardı. Şimdi örnek alınan model John Calipari modeli. Liseli süper yıldız adayıyla ters düşmeyeceksin, onları bağlayıp bir yıl kullanıp yollayacaksın. Coach K bile one and done’cı oldu. Bu da neye yol açıyor o zamanki oyuncular basketbolu bilerek, anlayarak basketbol IQ’leriyle oynuyorlardı. Topsuz oyun, perdeleme, pozisyon almak, doğru açıyı yaratmak, takım savunması bunlar gibi detaylarla takım gibi oynamak ve olmak daha kolaydı. Tabii kurallar da çok değişti. Gand check-in yasak olsa o zamanın yıldızlarının istatistikleri nasıl olurdu. Kaç kez serbest atış çizgisine giderlerdi?

Eskiden Oyun Çok Daha Sertti

Eskiden oyun çok daha sert, fiziksel ve rakibi hücumdayken bile yıpratma üzerine oynanıyordu.

Şimdi kuralların da etkisiyle daha hızlı, tempolu, birebir, ikili oyunlar ve isolation ağırlıklı bir basketbol oynanıyor. Takım oyunu kavramı değişti. Payton’a şöyle katılıyorum, o zamanlar daha fazla yıldız oyuncu vardı. Celtics’te Bird, McHale. Parish, DJ, Ainge; Lakers’ta Magic, Kareem, Worthy, Scott, Cooper; Bad Boys’ta Thomas, Dumars, Rodman, Microwave; Sonics’te Payton, Kemp, Ellis, Schrempf yani say say bitmiyor. Ondan sonra şimdi pek olmayan Laimbeer, Mahorn, Ruland, Rollins, Oakley gibi “punisher” uzun devler vardı. Üç saniye koridoruna girdiğine pişman ederlerdi. Şimdi de o zaman pek olmayan hybird’ler, pozisyonu olmayan ama 3-4 pozisyon oynayabilen atletizm, güç ve çabukluk kombinasyonu olan oyuncular. Birebir fundamentalı tavan yapmış guardların öne çıktığı bir basketbol oynanıyor.

4 senedir finali aynı 2 takım oynuyor. O zamanlar takım kadrolarında çok yıldız vardı. Hepsini saymak çok uzun sürer ama Rüya Takım 1 ve 2’ye bakarsanız, bir de giremeyenleri düşünürseniz. Dominique. Tree. EJ. Kevin Willis. Mesela o Hawks takımı müthişti ama Doğu’da Chicago, Boston. Detroit, New York, Indiana hatta bir dönem Milwaukee. Cleveland.

Murat Murathanoğlu

Katılıyor musunuz?🤔 #garypayton #michaeljordan #oldschool #nba

NBA Followers (@nbafollowers0)'in paylaştığı bir gönderi ()

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here