Fenerbahçe Doğuş Seriyi 2-0’a Getirdi!

1003
Fenerbahçe Doğuş Seriyi 2-0'a Getirdi!
Fenerbahçe Doğuş Seriyi 2-0'a Getirdi!

Türkiye Basketbol Ligi Final serisi 2. maçında play-off’larda henüz maç kaybetmeyen ve seride 1-0 önde olan Fenerbahçe Doğuş ile sezonun flaş ekibi Tofaş, Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda karşı karşıya geldi. Serinin ilk maçını 103-63 gibi farklı bir skorla kazanan Fenerbahçe Doğuş, zorlansa da son bölümü büyük mücadeleye sahne olan maçı 86-78’lik skorla kazanmayı başardı ve seride 2-0 öne geçti.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Maçın ilk basketi, ilk maçta oyun dışı kalan Tony Crocker’dan geldi. Fenerbahçe Doğuş’un hatalarını değerlendirmeyi başaran Tofaş, skoru 2-10’a kadar getirdi. Bu andan itibaren taraftarın da etkisiyle hataları yapan taraf Tofaş olunca fark azaldı ve skor 13-14’e geldi. Periyot sonunu daha iyi oynayan ev sahibi ekip Fenerbahçe Doğuş, ilk periyotu 19-17 önde tamamlamayı başardı.

İkinci periyota Sinan Güler’le çok hızlı başlayan Fenerbahçe Doğuş, Tofaş’a molayı aldırdı (24-17). Bursa temsilcisi, Orhun Ene’nin molasından iyi döndü ve farkı 2 sayıya kadar (29-27) indirdi. 2. Periyodun ilk yarısı karşılıklı basketler ile geçildi, ilk 5 dakika sonunda Fenerbahçe Doğuş’un 32-27’ilk üstünlüğü vardı. Sonraki bölümde Sarı-lavcivertliler üst üste isabetsiz şutlar atında Tofaş periyodun bitmesine 2 dakika kala farkı 1’e indirdi (32-31). İlk maçtaki görüntünün aksine çok çekişmeli geçen ilk yarı, 37-36‘lık skorla sona erdi. İlk yarıda en skorer isimler 9’ar sayıyla Brad Wanamaker ve Sammy Meija oldu.

Üçüncü periyota basketle başlayan Tofaş, uzun bir aradan sonra öne geçmeyi (37-38) başardı. Dar rotasyona rağmen maçı dengede tutmayı başaran Tofaş, Tony Crocker’ın etkili oyunuyla skoru 44-47’ye getirdi.Owens’ın basketi ile Tofaş’ın farkı 3’e çıkarmasının ardından Fenerbahçe Doğuş, Melli ve Melih ile 5-0’lık bir seri yakaladı ve yeniden öne geçti. Hücumda sıkışan Fenerbahçe Doğuş’ta Nicolo Melli devreye girdi ve birden alıştığımız “üçüncü periyot canavarı” Fenerbahçe Doğuş normale döndü ve 9-0’lık seriyle skoru 58-49’a getirdi. Son dakikada gelen Tofaş hatalarının ardından Fenerbahçe Doğuş, son periyoda 12 sayı üstünlükle 63-51 önde girdi.

Son periyoda, iyice yorulmaya başlayan Tofaş, hata yaparak başladı. Fenerbahçe Doğuş, son periyot başlangıcında da etikiydi; Nunnally’nin önce 3’lüğü sonra 2’liği ile skor 68-52’e geldi, ki bu 16 sayı fark maçtaki en yüksek farktı.

Erken gelen molanın ardından maç takımların karşılıklı basketleriyle devam ederken Jan Vesely’nin teknik faulü sonrası fark 11’e (71-60) indi. Bu dakikanın ardından farkı yavaş yavaş azalmaya devam eden Tofaş, farkı tek hanelere (77-70) indirmeyi başardı. Tofaş, farkı 3’e indirebilecek şuttan yararlanamayınca Vesely’nin hücum ribaundunda bulduğu basket fark 8’e çıktı. Maçın bitmesine 53 saniye Kadji topu çalıp farkı 4’e indirdi. Wanamaker, 2 serbest atışı da kaçırdı ama 2. atışı tipleyen Melli takımına 2 sayı daha kazandırdı ve belki de sıkıntılı geçecek son saniyeler için takımını rahatlattı. Maçı bırakmayan Tofaş, 25 saniye kala farkı yeniden 4’e indirse de Fenerbahçe Doğuş maçı 86-78 kazandı ve seride durumu 2-0’a getirdi. Ali Koç başkanlığında çıktığı 2. maçını da kazanan Fenerbahçe Doğuş’ta 5 farklı isim çift hanelerde skor üretirken Brad Wanamaker 18, James Nunnaly 16, Nicolo Melli ve Jan Vesely 15’er sayı kaydetti. Bursa temsilcisi Tofaş’ta ise ilk maçın olay isimleri Tony Crocker ve Raymar Morgan’la beraber Sammy Meija’nın 16’şar sayısı galibiyet için yeterli olmadı. 4 yapanın sezonu şampiyon olarak tamalayacağı seride 3. ve 4.maç Bursa’da oynanacak.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here