Mükemmel bir serinin sonu: San Antonio Spurs, evine erken dönüyor

340
San Antonio Spurs
san-antonio-spurs

Tam tamına 22 yıldır playoff yapan, basketbolda başarının öyküsünü yazmış Spurs ekibi, Batı konferansını Blazers, Grizzlies ve Suns’ın ardından 11.sırada bitirerek Orlando’ya erken veda etti.

Esasında bu sezon kamuoyunun Spurs cephesinden büyük bir beklentisi yoktu. Hatta öyle ki, sezonun başından bu yana playoff yarışı içerisinde olamayacakları konuşuluyordu. Koç Popovich’de açıklamalarında kendileri adına Playoff’a kalmanın öncelik olmadığını sık sık dile getiriyordu.

Her ne kadar yıllar yılı normal sezonu sürekli domine etseler de, bu takıma bir yenilik getirmek şarttı. Aradan geçen her sezon, oynadıkları basketbol daha demode hale geliyor ve bu sebepten ötürü rakiplerine karşı dezavantajlı duruma düşüyorlardı.

Tüm bu sıkıntılara rağmen bu sezon, Bubble’da ki playoff yarışına katılmayı başardılar. Birçok basketbol sever ki bunların arasına ben de dahilim, Spurs ekibinin hiç şansı olmadığını, eve dönüş biletinin erkenden geleceğini düşündü fakat düşünülenin aksine Spurs, kısıtlı kadrosuyla oynadığı basketbol ile gelecek sezona umutlu baktığını herkese gösterdi.

Kısıtlı kadro diyorum, her ne kadar yaşı artık başını almış, yetenekleri biraz erozyona uğramış olsa da hala All Star seviyesini yoklayan bir Lamarcus Aldridge var fakat sakatlığından ötürü kadroda değildi. Her ne kadar istikrar konusunda sıkıntı yaşasa da skor üretebilen genç Bryn Forbes’da sakatlık sıkıntısından dolayı Bubble kadrosuna giremedi.

Spurs ekibinin Bubble’da oynadığı basketbol, sezon içerisinde oynadığı basketbol’dan çok daha farklıydı. Daha mobil, modern oyuna daha uygun tarzda oynamaya başladılar. Öyle ki takımın veteran forveti Rudy Gay’in sık sık 5 numara pozisyonunda oynadığını gördük. Drew Eubanks, Lonnie Walker ve Keldon Johnson gibi genç parçaların ufakta olsa gelişimlerine tanık olduk. Burada özellikle Keldon Johnson’a ayrı parantez açmak lazım. Genç oyuncu, Bubble boyunca 13 sayı ortalaması ile oynadı.

8 maçlık Bubble serüveninde 5 galibiyet 3 mağlubiyet aldılar. Yenildikleri 3 maçta da en fazla 6 sayı farkla yenildiler. Her maçı son anına kadar oynadılar fakat çabaları playoff’a girmeye yetmedi.

118-112 yenildikleri Utah Jazz maçından sonra açıklama yapan koç Popovich, 22 yıllık serinin bitmesi konusunun açılması üzerine bu sözleri söyledi:

O kadar umrumda değil ki, muhtemelen pek çok insan için çok şey ifade ediyor, ama ben tarihin tozlu sayfaları üzerinde durmuyorum, geçmişe bakmıyorum. Bu konu hiç önemli değil. Asıl önemli olan, yapmanız gerekeni yaptığınız anda devam etmenizdir, geçmişe bakmanın geleceğe faydası yoktur. Bugüne kadar sahip olduğumuz her başarı, muhteşem oyuncularımız olduğu için olmuştur.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz