Michael Jordan; Babasının Sır Dolu Vefatı, Kumar Bağımlılığı ve Basketbolu Bırakma Dönemi

3333
Michael Jordan; Babasının Sır Dolu Vefatı, Kumar Bağımlılığı ve Basketbolu Bırakma Dönemi

Konu Majesteleri olunca söylenti ve spekülasyon eksik olmuyor. Kendisi basketbolu dışında sponsorluk anlaşmaları, özel yaşamı ve zaman zaman magazinsel olaylarla da gündeme gelen bir isimdi. 90’lı yılların başında basının sıkça getirdiği konulardan birisi MJ’in kumar sorunu olduğuydu fakat o güne kadar ortaya çıkmış somut bir kanıt yoktu.
Bu söylentilerin dayanağı sağlammış ki, 1992 yılında Jordan’a mahkemede, James Bouler adında bir uyuşturucu satıcısının cebinden çıkan, kendi imzası olan 57.000 dolarlık şahsi çek çıkması üzerine yöneltilen soruya “Kumar borcu” diye cevap vermişti. Böylece Jordan’ın kumar sorunu olduğu ilk kez somut olarak ortaya çıkmıştı. Bu olayın üzerinden uzun süre geçmeden 1993 yılında San Franciscolu zengin bir iş adamı tarafından yazılan “Michael and Me: Our Gambling Addiction… My Cry for Help! (Michael ve Ben: Kumar Bağımlılığımız… Yardım Çığlığım!)” kitap basında etkisini yaratmıştı. Yazar kitapta Michael Jordan’a zaman zaman kaybetse de, golf sahalarında kendisinden toplamda 900.000 doları geçen bir meblağ kazandığından bahsetmiş ve Jordan’ın bağımlı olduğunu daha da açığa çıkarmıştı.
25 Mayıs 1993 tarihinde New York Knicks’e karşı oynadıkları Doğu Konferansı Finalleri’nın 2. maçı öncesi Michael Jordan’ın Atlantic City’de kumar oynarken çekilmiş görüntüleri ortaya çıktı. NBA görüntülerin doğru olduğunu tescillemesinin ardından, Bulls şampiyonluğuyla neticelenen sezonun sonrasında Jordan’a soruşturma açtı. NBA ve dünya basketbolu açısından böylesine büyük bir marka değeri olan bir kişi hakkında soruşturma yürütülmesi bazıları tarafından şaşırtıcı olarak görülmüştü.

23 Temmuz 1993 tarihinde Jordan’ın hayatındaki en büyük dönüm noktalarından birisi olan, babası James Jordan’ın bolca soru işareti ve sırlar içeren ölümü gerçekleşti. Baba Jordan Kuzey Carolina’da bir arkadaşının cenazesinden dönerken, en pis uyuşturucu ve kadın ticaretinin yapıldığı bölgelerden biri olan Lumberton’dan geçen karayolunda arabasını sağa çekip kestiriyor. Uyurken iki tane gencin silahla ateşi sonucunda hayatını kaybediyor. İnce detaylardan birisi ise Michael’ın babasına hediye ettiği “UNC 0023” plakalı Lexus marka bir araç. Bahsettiğimiz plakanın Kuzey Carolina’da dokunulmazlığı var çünkü, plakanın anlamı “University of North Carolina (Kuzey Carolina Üniversitesi, aynı zamanda Michael Jordan’ın mezun olduğu okul) ve MJ’in forma numarası olan 23’e ithafen özel bir plakadır. Katiller vurdukları şahsın Baba Jordan olduğunu anlayınca arabanın içindeki 2 NBA şampiyonluk yüzüğü dahil olmak üzere değerli eşyaları çaldılar ve cesedi Güney Carolina’da bataklığa attılar, ceset ölümden 13 gün sonra bulundu ve kim olduğu saptandı. Katiller ise James Jordan’ın telefonundan aramalar yapınca paçayı ele verip yakalandılar. Daniel Andre Green ve Larry Martin Demery isimli gençlerdi olayın sorumluları, Demery ifadesinde planın aslında gasp ettikleri kişiyi bağlamak olduğunu fakat ortağı Green’in anlamadığı bir şekilde tetiği çekip ateş ettiğini beyan etti.
Bu ölümle alakalı gizemini koruyan iddialardan birisi ise, bahis mafyasının arabanın içindeki kişinin Michael olduğunu, borcu yüzünden öldürmek istedikleri ve suçu bu iki gence attıkları yönünde. Bazı komplo teorisyenlerine göre arabada enteresan bir biçimde çok az kan olması ve ölümün başka bir şekilde gerçekleşmiş olma ihtimalinden dolayı suç üstlenme ihtimalinin de olabileceği yönünde. Olayın ardından Robeson bölge amirliğinde yürütülen soruşturmada 22 tane polis memuru yalancı şahitlik, delillerle oynama, uyuşturucu trafiğine destek ve para aklama suçlarından meslekten ihraç ediliyor. O dönemki bölge şerifi Hubert Stone ise olay araştırmalarının yeniden gündeme geldiği sıra 2008 yılında hastalıktan (bazılarına göre hastalık değil) hayatını kaybediyor.

Yeniden kumar mevzularına dönecek olursak, bir dedikoduya göre Jordan kumar için basketboldan aldığı paraya ailesinin anlamaması için dokunamıyor ve ciddi bir nakit sıkıntısı çekiyordu. Menajeri David Falk akıllı bir adamdı, Jordan’ın basketbol dışı gelirlerini borsa ve iş yatırımı gibi sağlam şeylere yönlendiriyordu ve Jordan o paraya da dokunamıyordu. Kumar borcunu ödeyebilmek için forma giydiği bazı maçların handikap sayı limitlerinde kasti oynama yaptığı ve borcu bu şekilde kapatmış olduğuna dair çok büyük dedikodular söz konusuydu. Üstelik borcu ödedikten sonra mafyanın isteği aynı şekilde devam etmiş ve Michael çok rahatsız olarak reddetmiş, hatta bu talebi kabul etmediği için mafyanın babasını öldürdüğüne kadar uzanıyor iddialar. Anlayacağınız üzere spekülasyonların ardı arkası kesilmiyor ve sürekli babasının ölümüne dokunuyor ucu.

5 Ekim 1993 gününde Amerikan Ulusal Beyzbol Ligi, Amerikan Konferans Finali Chicago White Sox vs. Toronto Blue Jays serisini MJ maçtan önce onursal ilk atışı yapıyor ve maçı locadan, hem Bulls hem de White Sox’un sahibi Jerry Reinsdorf ile izliyor. Maç boyunca ikisinin arasında geçen sıkı muhabbet oldukça ilgi de çekiyor. Ertesi gün 6 Ekim tarihinde Michael Jordan, “Kanıtlayacağım bir şey kalmadı ve büyük motivasyon kaybına uğradım (babasının ölümünden dolayı).” diyerek şok bir şekilde basketbola veda ettiğini duyuruyor. Bu kararda babasının ölümü dışında şüphesiz ki kumar işlerinin de etkisi olduğu biliniyor. ”5 yıl sonra oynama isteğim gelirse, Bulls beni isterse ve David Stern (dönemin NBA başkanı) izin verirse geri dönebilirim.” diye de ekliyordu. Burada onun Stern’den izin istemesi de kumar olaylarının NBA yönetiminin de başını ağrıttığı iddiasını doğurmuştu. Ardından Jordan’ın kararı açıklamasının ardından NBA açtığı soruşturmayı durduruyor.

7 Şubat 1994 tarihinde “Beyzbol benim ilk aşkımdı ve babam da oynamamı her zaman çok istemiştir.” diyerek White Sox ile imzalıyor. Beyzbola girdiği sezon ligde grev oluyor ve çok da oynayamadan yalnızca 1 sezon oynayıp 1995 Mart’ında Chicago Bulls formasıyla parkelere geri dönüyor. 94-95 sezonunun son 17 maçına yetişip forma giyiyor ve Doğu Konferansı Yarı Finallerinde Penny Hardaway ve Shaquille O’Neal’li Orlando’ya elenip saf dışı kalıyordu. Aldığı kötü sonuçları kendisine motivasyon yaratmasıyla bilinen Jordan aşırı hırslanıp mükemmel bir yaz geçiriyor ve Chicago sezonu 72 galibiyet 10 mağlubiyet ile noktalayarak NBA’de normal sezon rekoru kırmış olarak noktalıyordu. Onun kaybettiği kesinlikle hiçbir şey yoktu acımasız ve bildiğimiz Jordan tam anlamıyla dönmüştü. Majesteleri sezonu MVP, All-Star maçı MVP’si, ligin sayı kralı ve sezonun en iyi 5’ine seçilerek tamamlıyor. Michael o yokken iki şampiyonluk kazanan Hakeem Olajuwon’lu Rockets’ı ve kendince intikamını almak istiyordu ama Rockets Batı Konferansı Yarı Finalinde elenip saf dışı kalıyordu ve Bulls’un rakibi Seattle SuperSonics oluyor ve onları da geçerek döndükten sonraki ilk sezonunda toplamda hem 4. şampiyonluğunu ve hem de finallerin MVP’si ödülünü alıyordu. NBA’in efsane koçlarından ve o dönemki Bulls koçu Phil Jackson “Michael basketbolu bırakana kadar başka bir takım şampiyon olamayacak.” diyordu. Konu Jordan olunca neden bu kadar iyi döndü yoksa doping mi yaptı ihtimallerine kadar yeni dedikodular gündeme gelmişti ama arkası her zaman olduğu kadar boş kalmıştı.

O zamanlar Space Jam çıkacak ve menajer David Falk babasının ölümü, kumar olayları ve diğer sansasyonel şeyleri unutturacağı düşüncesiyle bunun en az bir şampiyonluk kadar değerli olduğunu ifade ediyor ve Space Jam sadece sinema gösterimlerinden 230 milyon dolar gibi mükemmel bir hasılat yapıyor.

Majesteleri ilerleyen yıllarda bunların hepsini unutturarak Chicago’ya iki şampiyonluk daha getirerek ikinci Three-Peat’ini yapıyor ve görkemini sergiliyordu.

RESPECT!

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz