Günden Güne Daha İyiye: Oklahoma City Thunder

497
NBA
Günden Güne Daha İyiye: Oklahoma City Thunder

Oklahoma, en önemli silahı Kevin Durant’i kaybettikten sonra geçtiğimiz sezon Westbrook’un olağanüstü performansıyla play-offlara kalsa da, ilk turdan öteye gidemedi.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Sezon başı bir şeylerin değişmesi gerektiğinin farkında olan yönetim, oldukça iyi hamlelere imza attı. Paul George ve Carmelo Anthony gibi yıldızları kadrosuna katarak yeni bir takım oluşturdular. Yeni oluşumuyla yoluna dolu dizgin devam eden Oklahoma’nın performansını sizler için değerlendirdik.

Thunder sezon başı önemli hamleler yaparak basketbolseverleri heyecanlandırsa da, uyum konusunda herkesin içinde bir takım şüpheler vardı. Çünkü geçtiğimiz sezon en değerli oyuncu seçilen Russel Westbrook’un bu kadar iyi performans göstermesinin nedeni, Durant’in ayrılmasıyla kendisine tanınan serbestlikti. Westbrook takımın tam anlamıyla her şeyiydi ve dümende o vardı. Fakat bu sezon Carmelo ve George’un katılmasıyla sahne ışıklarının altında olacak tek kişi o değildi. Geçtiğimiz sezon böyle serbestken bu sezon yeni sistemde hem onun hemde takımın göstereceği performans merak konusuydu.

Nitekim OKC’nin sezon başı performansı, uyum konusunda şüphesi olanları haklı çıkarır durumdaydı. İlk 20 maçlarında sadece 8 galibiyet alabildiler. Bunun temel nedeni de az önce bahsettiğim, yeni “büyük üçlülerinin” uyumsuzluğuydu. Sezon başında Westbrook o “serbest” rolünden ziyade takım arkadaşlarını oynatır, yeni sisteme uyum sağlar nitelikteydi. Bu süreçte performansı kötü olmasa da, kendi standartlarına kıyasla pek parlak durumda değildi. Bu dönemde diğer yıldızların sahneye çıkmasıyla Oklahoma tabiri caizse “düşe kalka” devam ederken, zaman ilerledikçe işler değişti. Tempo Westbrook’un istediği seviyeye çıkınca, MVP sahneyi devraldı ve liderliğe geçti.

İlk 20 maçında 8 galibiyet alan takım, sonraki 32 maçta 22 galibiyet, 10 mağlubiyet aldı. Toplamda 30 galibiyet, 22 mağlubiyet ile Batı Konferansında 5. sırada yer Thunder, play-off iddaasını sürdürüyor. Bu süreçte takımı en öne çıkan ismi tabii ki Russell Westbrook oldu. Yıldız oyuncu 25.4 sayı, 9.4 ribaund ve 10.3 asist ortalamalarıyla triple-double’a yakın bir ortalama tuttururken, bu alanların hepsinde takımının lider konumunda. Diğer yıldızlardan Paul George 21.8 sayı, 5.4 ribaund ve 3.0 asist ortalamarıyla oynarken, Carmelo Anthony 17.5 sayı, 5.9 ribaund ve 1.5 asist ortalamalarıyla oynuyor.  Takımın kendi en çok geliştiren isimlerinden olan Steven Adams da 13.7 sayı ve 9.0 ribaund istatistikleriyle takımına önemli bir katkı sağlıyor.

Sezonun en çok merak edilen takımlarından olan Thunder kötü başlasa da uyum sağladıkça performansları yükselmeye başladı. Hala dönem dönem iniş çıkışlar yaşasalar da her geçen gün daha iyiye gittikleri aşikar. Play-off’un en büyük adaylarından olan ve üst sıraları zorlayan Thunder’ın performansının ilerleyen günlerde ne seviyeye geleceği ve sezonu hangi noktada bitireceklerini basketbolseverler olarak merakla bekliyoruz.

 

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here