Obradovic, Seyirci için 100 Sayı Atma Taktiğinde Haklı mıydı?

503
Obradovic, Seyirci için 100 Sayı Atma Taktiğinde Haklı mıydı?
Obradovic, Seyirci için 100 Sayı Atma Taktiğinde Haklı mıydı?

FENERBAHÇE BU KEZ HIRSINI EFES’TEN ALDI

Omzunda taşıdığın unvanları korumak için olağanüstü mücadele etmek durumundasın. Ancak son zamanlarda tüm spor camiasının dilinde pelesenk oldu! “Futbol ve tüm spor dallarında iyi ve güzel mücadele seyretmek için büyük sporcuya ihtiyaç var!” Yani: “İyi futbol iyi; iyi basketbol iyi oyuncularla oynanır. Yıldız rütbesine ulaşmış generaller ve görev adamı çavuş ve askerlerin karmasından meydana gelen takımlar iyi coachların elinde iyi futbol-basketbol oynarlar!

FENERBAHÇE DOĞUŞ 100-74 ANADOLU EFES

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Fenerbahçe Doğuş itiraf etmeliyim ki, Obrodovic gibi bir coachla maçlara 10-0 önde başlıyor. Çünkü kendisinin yıllardır elde ettiği başarılar ve oluşturduğu karizma, hem rakip teknik adamlar, hem oyuncular, hem de seyirciler üzerinde doğal baskı yapıyor! Bu yetmezmiş gibi hakemler çalacağı düdüklere çok dikkat ediyorlar! Fransa, Paris Final-Four’da Panathiniakos aleyhine resmen düdük çalan hakemi devre arasında sırtından vurarak yere yatırmıştı! Hem de bir gün ceza almadan! Ancak haklıydı ve o zaman FIBA şampiyonları hakemler ile tayin ederdi! Hakemler göz göre göre taraf tutarlardı. Obrodovic’in bile zaman zaman FIBA ve Genel Sekretel FIBA’nın tek sesi ve patronu, Stankovic’e gücü yetmezdi!

Doğaçlama Türkiye’de Obrodovic – Ergin Ataman rekabeti yaratıldı. Ergin Hoca Galatasaray’da iken ve kafasına göre güçlü bir takım kurduğunda (Bu konuyu özel Galatasaray yazımda detaylı yazacağım.) Abdi İpekçi’de Galatasaray her takımı yendiği gibi, uzun süre Obrodovic , Ataman karşısında galibiyete hasret kaldı. Galatasaray’ı uçurumun kenarına sürükleyen kararlar alarak yöneten Başkan ve ekibi, Ergin’le yollarını ayırdı. Şimdi Efes ile Ataman tekrar huzurlarınızda! Ancak ne takımdaki oyuncular yeterli, ne de Efes’in seyircisi! Ergin sezon sonunu nasıl getirecek? Gerçekten merak ediyorum. Fenerbahçe seyircisi kötü durumda olan Efes’in ve Ataman’ın yenilmesini seyretmek için coşku ile takımlarını desteklerken, Ergin Hoca’ya laf atmayı ihmal etmiyorlar! Bu tatsızlıklar ne zaman bitecek? Merakla bekliyorum! Hidayet Türkoğlu yönetiminin basketbol sahalarındaki yanlış ve ayıp davranışları tüm güçleri ile silip süpürmeleri gerekli. NBA deneyimli başkan bunu mutlaka gerçekleştirmeli.

Fenerbahçe ilk çeyreği, 27-10 gibi farklı sayı ile geçti. Belli ki, Obrodovic oyuncularına gerekli ültimatonları vermiş, kulaklarını bükmüş. Eh sonunda iyi idman ve Efes gibi ezeli rakip karşısında, maça inanılmaz asıldılar. 57-34 gibi hayal bile edilemeyen sanki maç skoru gibi rakamlara ulaştılar.

Galatasaray’ın kaybolan havası ve ekonomik krizlerinden bıkan Sinan hem Euroleague hem de ekonomik rahat bir sezon için Fenerbahçe’ye geldi ancak bir türlü beklediğim tarzda takımı ile özdeşleşemedi! Süre de almasına rağmen oyun kurucu olarak, eski Sinan olmasını bekliyorum. Yakından tanıdığım Sinan çok daha başarılı olup, çok sayı değil ama galibiyetlerde önemli katkısı olabilir. Wanamaker, Melih. Vesely, çok iştahlı oynadıkları bir maç oldu. 71-56 üçüncü çeyrek geçildi.

Son periyotta bir ara 87-67 gibi yirmi sayılık fark ne Ataman’a ne Anadolu Efes’e yakışan bir skor olmadı. Baktığımda, Türk oyuncular dışında bu takıma şampiyonluğa oynatacak yabancı oyuncu göremiyorum! Ergin Ataman’ın kenardaki görüntüsü: Yazık gerçekten ömür törpüsü! Zaten kötü bağırışlar karşısında bitiş düdüğü ile birlikte direk soyunma odasına gitti. Obrodovic’in elini sıkmadı! Çünkü 100 atabilmek için taktik faul yaptırmasını Ergin hoş karşılamadı! Zor anlar! Efes Onuralp, Yiğit, Arda, Berk, gibi gençler sahada son anlarda iyi mücadele ederken, seyircinin büyük istek ve arzusu ile hayallendiği 100-74 sayıya ulaştı. Tuncay Özilhan’ın sezon başında Coach ve böyle bir takım kurulmasına nasıl müsaade etti hala anlayamıyorum! Bizzat ona yazılarımı yolluyorum. Okuyor ama içinden! “ Lanet olsun” diyor ve herhalde sezon sonunda kendine ve yılların Efes’ine layık bir kadro kurması için Ergin Ataman’a gerekli desteği verecektir.

Fenerbahçe Doğuş’ta Efes’in “tu kaka” dediği Ahmet’in basketboluna herkes hayran. Efes doğumlu olup sonra ona da “tu kaka” muamelesi yapılan Melih hem kaptan hem de çok iyi bir basketbolcu oldu. Melih 13, Wanamaker 15, Vesely 13, Datome 11 ile çift sayı atarak 100 lere ulaştılar. Bir türlü Fenerbahçe’nin pivotu olduğuna inanmadığım Thompson 14 sayı atsa da, Udoh’un gölgesi bile olamayacak gibi! Derbi maçına yakışmayan kötü bir basketbol. Bu sene zaten iyi basketbolu mumla arıyoruz! Yabancı oyuncularda düzene uyup doğru dürüst basketbol oynamıyorlar. Takımların ekonomik krizleri diz boyu! Böyle basketbol aynanmaya devam ederse, tribünler iyice boşalır! Büyük hayal kırıklığı kapıyı çalıyor. Bu böyle biline!

ÖNEMLİ NOT: Obrodovic seyircinin isteğini yerine getirmek için, 100 sayı atma taktiğine nasıl bakıyorsunuz?

İsmet Badem

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here