Wembanyama Bilmecesi ve Tanking

237
Wembanyama Bilmecesi ve Tanking

NBA’in yeni gözdesi olmaya aday Victor Wembanyama’nın, 2023 draftına katılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Kendisi jenerasyonun en iyisi olmakla birlikte potansiyeli tarihin en iyisi olabileceğine işaret ediyor. Son birkaç yıldır örneklerini bol bol gördüğümüz şutör, top hakimiyeti yüksek, oyun görüşüyle fark yaratan aşırı uzun ve ince oyuncular kervanının en önemli temsilcisi. Yıllardır çıkış beklediğimiz Bol Bol, OKC’nin soru işareti Aleksej Pokusevski ve 2022 draftının 2 numarası Chet Holmgren’den sonra çok daha skorer bir profilde geliyor Wemby. Bu oyuncuların kendine has önemli özellikleri olsa da ortak noktaları fizikleri; hepsi çok ince, çok uzun ve bir noktada hareket etme zorluğu yaşayan oyuncular. Chet bunun şimdiye kadar gördüğümüz en büyük antiteziydi zira hem hücumda hem savunmada sürekli aktif kalıp pozisyon kaçırmıyordu. Wemby ise bu işi bambaşka bir seviyeye çıkarabilir. Şu ana dek gösterdikleriyle çok iyi bir blok zamanlaması, harika bir top hakimiyeti ve beklenmedik derecede rahat çıkardığı bir şut formu var. Zaten acayip olan fiziğine bu fundamental eklemeler şu ana dek NBA’e gelmiş gelecek her oyuncudan üstün bir potansiyele işaret ediyor. Peki bu potansiyel karşılanabilir mi? Yani Wemby kariyerinin sonunda tarihin en iyi oyuncusu oldu der miyiz? Bana sorarsanız tüm bu müthiş özelliklerine rağmen Victor Wembanyama’nın NBA dinamiklerinde bu özelliklerini tam olarak yansıtması zor. Uzun bir alışma süreci geçirecektir. Fiziğinin avantajı çok, bundan bahsettim ama aynı zamanda dezavantajı da çok. Özellikle boyuna göre çok zayıf olması darbe aldığında sakatlık yaşama ihtimalini çok arttırıyor. Üstüne üstlük sadece yürürken bile denge kaybı yaşadığı oluyor, bu da üst bacak bölgesinin çok uzun olması ve dizlerine yeterince dengeli güç veremediği anlamına geliyor. Bu durum diz ve bilek sakatlıklarına doğrudan davet niteliğinde. Daha önceki örneklerden gördüğümüz üzere bel kısmı da hassas bu fizik profilinin. Ben NBA’e alıştıktan sonra aralıklı da olsa 2-3 sezon kadar müthiş domine edip rüştünü kanıtlayacağını, ama yaşayacağı belki düzenli belki de büyük tek bir sakatlık sonucu kariyerinin yarım kalacağını düşünüyorum. Yani işin sonunda tam potansiyeline ulaşamayacağını, ama doğru organizasyon içinde birkaç sezon parlayacağını düşünüyorum. Tabi fiziksel değişim, şans gibi faktörler kariyerini farklı şekilde ilerletmesini sağlayabilir. Wemby’yi konuştuk, peki onun için yarışa girenler ne alemde?

Sezon öncesinde Victor Wembanyama yarışına girebilmek için kaybetmesini beklediğimiz çok takım vardı. Bu takımlardan bazıları gerçekten kaybederken birçoğu beklenmedik galibiyetlerle dolu dizgin devam ediyor.

Orlando Magic

Magic, takımı sıfırladıktan sonra iki yıl üst üste çok iyi tercihler yaparak belli bir temele kendini attı. Banchero, jenerasyonunun en iyisi olduğunu daha şimdiden kanıtladı ve onun üstüne bir yapı kurulacak. Wembanyama ile birlikte oynayabilir ama bence Wemby için ideal olan bu değil. Ayrıca Magic bir gard almak isteyecektir. Şu anda ligin dibinde bulunuyorlar, 5 galibiyet ve 20 mağlubiyetle devam ediyorlar.

San Antonio Spurs

Spurs, sezona şok edici galibiyetlerle başladığında Popovich hocam yine ne icat ettin dedirmişti. Takımda NBA oyuncusu diyebileceğimiz çok az oyuncu olmasına rağmen çok uyumlu ve yoğun basketbol oynayan bir takım ortaya çıktı. Sonradan kaybetmeye başlayarak yarışa dahil oldular. Hatta Kasım ayında sadece bir galibiyet alarak bayağı odaklandılar. Daha önce Tim Duncan’ı böyle bir sezon sonunda seçmişlerdi, 20 yıl sürekli tepede kaldılar bunun sayesinde. Bakalım Wemby’yi seçip bunu tekrarlayabilecekler mi?

Houston Rockets

Rockets, Green’in kendine gelmesi, Alperen’in performansları ve çaylakların katkısıyla çok daha iyi görünüyor. Bu draftta seçtikleri Jabari Smith henüz yeterince iyi performans veremiyor ama doğru yolda oldukları kesin. Koç Sylas varken Wemby’nin onun elinde harcanmasını hiç istemesem de Rockets onu almak için önemli bir aday.

Detroit Pistons

Pistons, Cade Cunningham ile yeni kurulacak kadrolarının temelini çok net şekilde atmıştı. Sakatlıklarla ve formsuz görüntüsüyle biraz endişe yaratsa da Cade büyük bir oyuncu olacak. Bu yıl seçtikleri Ivey de bu temeli çok iyi destekledi. Onların yanına Wemby’nin gelmesi demek Pistons’ın tepeye oynamaya başlaması demek olabilir. Ben de onu en çok Detroit’e yakıştırıyorum. Tabi koç değişikliği şart. Ama zaten Wembanyama gelirse işler çok çabuk değişecektir.

Bu dört takım şu anda draftta birinci sıra seçimi için alınacak üç %14lük şans için mücadele ediyor. Tabi diğer takımlar da bu şansa sahip olacak. Ancak ben bu 3 şans için çok daha fazla takımın yarışa gireceğini düşünmüştüm. Thunder, Pacers, Jazz, Hornets ve Wizards’ın da kaybetmeye çalışacağını sanıyordum. Oysa bu takımlar rekabetçi olmaya çalışır haldeler. Sezon sonuna kadar Wemby yarışı devam edecek, bakalım kazanan kim olacak.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz