Yeniden Doğuş

223
NBA
Yeniden Doğuş

Blake Griffin’i takaslamak ve Deandre Jordan’ı takımda tutmamak. Bu iki hamle sonrasında herkesin Clippers’tan beklentisi Batı Konferansı da bu kadar güçlüyken ancak tanking yapmasıydı. Ama işler beklenildiği gibi gelişmedi.

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

Sezon sonu geldiğinde Clippers Kawhi için masaya otursa da bir sonraki sezon sözleşmesi biteceği için aslında planlar bir sonraki yaz sezonu için yapılmıştı. Fakat Tobias Harris ve Danilo Gallinari’nin sürüklediği takımın aldığı sonuçlar ve parkedeki oyuna bakılırsa bu sezon playoff yapacak gibi duruyor. Yani Clippers için planlanandan erken güneş açmış olabilir.

Doc Rivers için elindeki farklı malzemelerden çok iyi bir ürün çıkartan bir koç diyebiliriz. Yani bu karmaşık kadro Doc Rivers’ın tam istediği türde. Her an ne yapıcağı belli olmayan bu kadronun suyunu çıkartan bir koç takımın başında. Takımda genel menajerlik görevinden alınmasından sonra sadece koç olarak çalışması da takım üzerine daha çok yoğunlaşmasını sağlamış olabilir.

İlk beş ile başlamak gerekirse Beverley ve çaylak Gilgeous-Alexander guard ikilisini oluşturuyor. P.Beverley her zamanki gibi rakiplerini savunması ile bunaltmaya devam ediyor. Gilgeous-Alexander ise çaylak sezonuna iyi bir giriş yaptı. Çevikliği ve potaya gidişleri ile etkili oynuyor.

Forvetlere bakarsak Tobias Harris ve Danilo Gallinari kelimenin tam anlamıyla sezona i-na-nıl-maz bir giriş yaptılar. Tobias Harris 20.7 sayı 8.7 ribaund’un yanında takımın zor anlarda kilidi açan oyuncusuda oldu. Özellikle Orlando karşısında ard arda bulduğu sayılar ile üzerine yatırım yapılabilecek bir oyuncu olduğunu gösterdi. Gallinari’nin de Harris’ten aşağı kalır bir yanı yok. Gallinari 19.6 sayı ile oynarken %46.3 üçlük attı. Ama Gallinari’yi düşünürsek her an sakatlanıp takımını kendisinden mahrum bırakabilir.

Pivotta ise Washington’da Wall ile tartıştıktan sonra gönderilen Gortat var. Sezona pekte iyi bir giriş yapamayan Gortat ilk beş başlasa da yedekten gelen Montrezl Harrell sezona inanılmaz bir giriş yaptı. Harrell ortalama 23 dakika süre alıp 14.6 sayı 6.6 ribaund ile mücadele ediyor.

Benchten gelen dev bir isim var: Boban Marjanovic. Ayakları NBA için yavaş olsada kısıtlı sürelerde takımına katkı veriyor. Avrupa’dan yakından tanıdığımız Teodosic ise fazla süre alamıyor.

NBA’de bench denilince akla hemen onun adı gelir: Lou Williams. Benchten gelip 26 dakika süre alan Williams 19.1 sayı 4.1 asist ile iyi bir sezon geçiriyor. Büyük ihtimalle yılın en iyi altıncı adamı ödülü için bir kez daha aday olucak. Mike Scott,Tyrone Wallace ve Sindarius Thornwell ise benchten kısıtlı süre alan diğer isimler.

Genel olarak toparlamak gerekirse Doc Rivers bu karmaşık kadrodan çok iyi bir çıkartıyor. Tobias Harris kesinlikle geçtiğimiz sezonlara göre çok daha iyi bir durumda ve gelişmesi devam edecektir. Avery Bradley’in iyileşmesini beklemek zorunda olan Clippers guard rotasyonunda sıkıntı yaşayabilir. En büyük tehlike ise Gallinari’nin her an sakatlanabilecek bir oyuncu olması.

Sezona 10-5 ile iyi bir giriş yapan Clippers’ın 5-8 arasında bir noktada playoff yapabileceğini düşünüyorum. Playoff dışında kalırlarsa gerçekten çok şaşırtıcı olur. Okuduğunuz için teşekkürler.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here