Forma Numaralarının Hikayeleri

3897
Forma Numaralarının Hikayeleri

Takım sporlarında, sporcuyla özdeşleşen şeylerin başında forma numaraları gelir. Çünkü oyuncunun adını bilmezken, kendisini tanıyacağımız ve çıkarım yapabileceğimiz en önemli şey budur. Zamanla spor için farklı anlamlar kazanan forma numaraları, sporcular için de hikayesi olan, ilgi çekici şeylerin başında gelmiştir. Bu yazımızda ise bazı oyuncular için önemli hikayeleri olan bu forma numaralarına değineceğiz.

10 – Steve Nash

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Steve Nash, hatırlayacağınız üzere 2013 yılında Phoenix Suns’tan Lakers’a takaslandı. Kendisinin forma numarası olan 13, Wilt Chamberlein’in eski ve emekli numarası olduğundan, yeni bir numara alması lazımdı. Çok iyi bir futbolcu olduğu bilinen Nash, çocukluk aşkı olan bu oyuna paralel bir tercih yaptı ve kimseyi şaşırtmadı. Favori oyuncuları Zidane, Baggio, Messi gibi adamların giydiği, Futbolda anlamı büyük olan 10 numarayı, emekliliğine kadar sırtından çıkarmadı.

0 – Gilbert Arenas

Bir dönemin yıldız oyuncularından, problemli adam Arenas, ilginç bir forma numarası hikayesine sahip. Kolejde basketbol oynarken, o dönemdeki koçu kendisine bir dönem sataşıp, sürekli bir hiç olduğunu (zero), ve NBA’de alacağı dakikalarının toplamının da 0 olduğunu söylemiş. Arenas’ın bir dönem MVP rekabetinde adı geçen bir oyuncu olması, koçunu bir hayli üzmüş olmalı. Bu olaydan sonra nam-ı diğer Agent Zero, önce GSW’da sonra da Washington’da böyle anılan bir oyuncu haline gelmiş.

3 – Dwyane Wade

3 numaralı forma denince, yakın tarihin en etkili oyuncularından akla gelen ilk isim olur Wade. Hem bir kulüp ile, hem bir forma ile özdeşleşen nadide parçalardan olan bu rol model superstarın, bu formayı alma hikayesinin temelinde din olması şaşırtıcı gelebilir. Hristiyanlıktaki kutsal üçleme dedikleri; tanrı, oğul, kutsal ruh, Wade’in 3 numarayı tercih etmesindeki sebepmiş.

35 – Kevin Durant

İnsanların, yaptığı profesyonel tercihlerden ötürü, vefasız, duygusuz gibi yakıştırmalarda bulunduğu Durant, aslında hayatının her alanında sanıldığının aksine fazla duygusal. MVP konuşmasında, annesine ithaf ettiği o birkaç dakika, spor severlerin de duygusallaştığı anlardandı. Buna benzer bir duygusallık da forma numarasında saklı aslında. Babasız büyüyen Durant’in en büyük yol göstericilerinden biri, mentoru ve baba figürü AAU koçu Charles Craig’miş. 35’in anlamı ise Charles Craig’in cinayete kurban gittiği zamanki yaşı olması. Onu yaşatmak için böyle bir şey yapan Durant, bu sene formasını 7 yapsa da, diğer forma numarası ve sayısı, Durant için asla değerinden bir şey kaybetmeyecektir.

3 – Chris Paul

Bir diğer “3” numara ile bu sefer Chris Paul’u görüyoruz. Kendisi Wade’in bir tık altı da olsa bu numarayla özdeşleşmiş oyunculardan. Bunun hikayesi de aileye dayanıyor. Çoğumuz Chris Paul’un dedesinin ölüm haberini aldığı maçta, onun anısı için öldüğündeki yaşı kadar sayı atıp gerisini bıraktığını (60), ve sonra nasıl ağladığını hatırlıyoruzdur. İşte babası ve dedesine olan bağlılığından ötürü, onların basketbol yaşamında giydiği numaralar toplamı olan, 3’ü almak istemiş.(1+2)

37 – Metta World Peace (Ron Artest)

Kendisi NBA’in en çılgın karakterlerinden biridir bilindiği üzere. LA Lakers’a geldiğinde de 37 numarayı giymeye başladı Artest. (Kısa bir dönem 15 numarayı da giydi.) Bunun sebebi ise bir hayli ilginç. Küçükken kendisi büyük bir Michael Jackson hayranı olarak büyümüş. Tabii ki bunda ailesinin payı da çok büyükmüş. Artest de kendisi onurlandırmak için, Michael Jackson’ın Thriller albümünün, Bilboard listesinde 1. kaldığı hafta sayısı olan 37’yi, forma numarası olarak taşımaya karar vermiş.

23 – Michael Jordan

23 numara giyen bir sürü sporcu bulabilirsiniz. Lebron, AD, David Beckham ve hatta Cenk Tosun. Bu numaranın giyilme sebebi olan Jordan’ın, neden bu numarayı seçti diye sorarsanız bunun konusu da çok ilginç. Kendisinin kolejde oynamaya başlayacağı dönemlerde, abisi Larry ile birebir maçlarında asla kazanamıyormuş Jordan. Onun için o dönem de, şu an da Larry hep en iyi oyuncu olmuş. Larry Jordan da kolejde 45 numara giyiyormuş. MJ ise o dönem çok düşünmüş ve “ben onun ancak yarısı kadar iyi olabilirim” cevabını vermiş kendi kendine. Bu yüzden 45’in yarısından biraz fazla olan 23 numarayı seçmiş. Bugün spor tarihinin en popüler, en ünlü numaralarının başında gelir 23. Spor tarihi boyunca, nesilden nesile sürüp giden bir mit olacağına da hiç şüphe yok.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here