Guduric’in Performansı, Eksik Fenerbahçe Beko‘ya Moskova’da Yetmedi (Özet Video)

237
Guduric’in Performansı, Eksik Fenerbahçe Beko‘ya Moskova’da Yetmedi

İki hafta öncesine kadar gösterdiği performansla EuroLeague’in favorileri arasında gösterilen, resmi bahis sitelerinin güncel tahminlerinde 3. sıraya kadar yükselen Fenerbahçe Beko’da bildiğimiz üzere Jan Vesely’nin sakatlığı ve 5 koronavirüs vakası; temsilcimizi play-off’lar öncesi yaralamıştı.

Rus temsilcisi ise bir EuroLeague takımına yakışmayacak şekilde davranarak hem ekstra korona testi zorunluluğu hem de karşılaşma öncesi bildirdiği kadroda yanlış bilgi vermesi ile temsilcimizden büyük tepki almıştı. Hatırlayacağımız üzere 2 gün önce, play-off serisinin ilk maçında çok dar bir rotasyonla oynamasına rağmen Fenerbahçe Beko Son Periyoda kadar bu zorlu karşılaşmayı başabaş götürmeyi başarmıştı. Çok da hak etmediğimiz 16 sayı farkla biten ilk maçın ardından serinin ikinci maçına çıkan sarı lacivertli ekibimiz, maça yine başta koç Kokoskov olmak üzere birçok oyuncusundan yoksun çıktı. İlk maçtan farklı olarak Dyshawn Pierre bu maçta takıma katıldı. Öte yandan ilk maçta defolu pota altı savunmamızı işleyen, 4 numara pozisyonundaki eski Darüşşafalı Will Clyburn‘ün karşısında nasıl bir oyun sergileyeceği hepimiz açısından büyük merak konusuydu.

1. Periyot (CSKA Moskova 23-25 Fenerbahçe Beko)

Maça çok konsantre ve agresif başlayan Fenerbahçe Beko, perdeyi Barthel ve De Colo’nun birebirleri ile gelen sayılarla açtı. Her iki takımın da çok sert savunmalarla başladığı periyotta zamanla skor üretmek kolaylaştı. Bu andan itibaren topu çok güzel paylaşan ve 4/4 gibi muazzam bir üçlük yüzdesi ile çok etkili bir hücum performansı gösteren ev sahibi ekibe karşı temsilcimiz Marko Guduric’in dış atışları ile yanıt vererek takımının skorda tutunmasını sağladı. De Colo’nun burnunun kanaması dolayısı ile kenarda kaldığı ilk çeyrekte genç oyuncu Biberovic’in son saniyelerde bulduğu sayılar, temsilcimizin ilk çeyreği 2 sayı önde kapamasını sağladı.

2. Periyot (CSKA Moskova 50-42 Fenerbahçe Beko)

İkinci çeyreğin ilk 2 dakikası sayısız geçti. İlk çeyreğin aksine 0/4 üçlük isabeti ile hücum ritmini kaybeden ev sahibi ekip, Kurbanov’un zorlama atışları ile skor bulsa da Fenerbahçe Beko önce De Colo’nun üçlüğü ardından Tarık Biberovic’in şık smaç basketi ile periyot ortalarında skor üstünlüğünü korumayı başardı. İkinci çeyrekte bizi en çok şaşırtan ve oyunumuzu bozan faktör, rakibin yıldız pivotu Tornike Shengelia’nın asistleri oldu. Pota altında kendisine gelen yardım savunmasına karşı topu dışarıya çıkararak önce Hackett‘ı, ardından Strielnicks’i bulan Shengelia sayesinde Rus temsilcisi skor sıkıntısını aşarak tekrar öne geçirmeyi başardı.

Lorenzo Brown’un tıpkı ilk maçta olduğu gibi bu çeyrekte de yanlış şut tercihlerini Clyburn’ün üçlüğü ile cezalandıran CSKA Moskova farkı 9 sayıya kadar çıkarmayı başardı. Temsilcimizde Guduric üst üste 5 sayı ile rakibe yanıt vermek istese de Shengelia, pota altında skor üretmeye devam etti. Böylelikle CSKA Moskova, ilk yarıyı 8 sayı farkla önde kapattı.

Rakibin 17 sayı ve 14 ribaund ile bitirdiği, bizim ise 8 top kaybı yaptığımız ilk yarıda Marko Guduric, 20 sayı atarak tek başına takımı ayakta tutan isim oldu.

3. Periyot (CSKA Moskova 60-55 Fenerbahçe Beko)

Tutuk başladığımız üçüncü çeyrekte temsilcimiz tam 3 dakika boyunca sayı atamadı. Yaptığı agresif savunma ile bizi top kayıplarına zorlayan CSKA Moskova, farkı pota altından bulduğu sayılarla periyodun ortalarına doğru farkı çift hanelere çıkardı. Takım oyunu ve disiplininden uzaklaşan temsilcimiz hücum tercihlerini de bireysel oyunlar üzerinden kurunca periyodun ortalarında top kaybı sayımız 12’ye kadar çıktı. Bu andan itibaren CSKA Moskova‘nın erken faul problemine girmesini üst üste faul çizgisine gelerek iyi değerlendiren temsilcimiz, savunmada da tempoyu artırınca 9-2’lik bir seri yakalayarak farkı 1’e kadar indirmeyi başardı. Bu fırsat anlarında 4 defa serbest atış şansı bulan ve bunlardan hiçbirini atamayan, bunu da kariyerinin en büyük eksikliği olarak gördüğüm Kenan Sipahi‘nin kaçaçn atışları, öne geçme şansımızı da engelledi. Skor olarak uyuduğumuz bu süreçte Semen Antonov ve Will Clyburn ile iki üçlük bulan CSKA Moskova, farkı tekrar artırdı. Bu sayede son çeyreğe 5 sayı önde girdiler.

Son Periyot (CSKA Moskova 78-67 Fenerbahçe Beko)

Karar periyoduna sert savunma ile giren iki takım, defansın aksine hücumda oldukça tutuk başladı. Kötü tercihler ile skor fırsatlarını tepen temsilcimize karşı CSKA Moskova, ilk iki çeyreğin tam tersine ancak bireysel oyunlarla sayılar bulabildi. Skor farkının 6 sayı bandında seyrettiği son çeyreğin ortalarında, rakibin bulduğu art arda hücum ribaundları ve Guduric’in kenarda olması farkın erimemesindeki temel faktör oldu.

Peş peşe üç hücumda zorlama atışlar yapan Barthel ve Brown’a karşı rakip takımda sahneye genç şutör Ivan Ukhov çıktı. Bulduğu iki ceza üçlüğü ile tıpkı ilk maçta olduğu gibi bu maçta da fark yaratan Rus oyuncu, farkın 8 sayı bandında kalmasına neden oldu. Karşılaşmanın en kritik anlarında diğer büyük maçlarda olduğu gibi kötü tercihler yapan Lorenzo Brown, takımımızın skora ortak olmasına engel oldu desek yeridir sanırım. Rakibin ceza şutörü olan genç oyuncu Ukhov, maçın bitimine bir dakika kala bir kez daha sahneye çıktı. Yine zor bir üçlük atarak takımımızın son ümitlerini de yıkan Ukhov, galibiyet 78-67’lik skorla Rus ekibine getirdi.

Seride 2-0 geriye düştüğümüz bu karşılaşma sonunda takımın artı ve eksilerine bakacak olursak:

  • Artı anlamında bugün Guduric’in dışında çok da bariz bir faktör yok diyebiliriz. Brown, De Colo ve Pierre gibi skorerlerimizin suskun kaldığı maçta kaybetmemizin esas nedenini Guduric’in skor anlamında yalnız kalması olarak özetleyebiliriz.
  • Takımın en büyük eksisi, beklendiği üzere Jan Vesely‘nin yerinin doldurulamaması oldu. Özellikle hücum ribaundlarıyla rakibe ikinci ve üçüncü şanslar vermemiz, pahalıya patladı.

Serinin üçüncü maçı 4 gün sonra İstanbul’da oynanacak. Vesely’nin bu maçla birlikte takıma katılması muhtemel. Umarız ki Jan Vesely‘nin takıma katılması ile takımdaki savunma ve hücum dengesi yerine oturur ve seriyi 5. maça taşırız.

CSKA Moskava – Fenerbahçe Beko 2. Maçın Özeti

Akın Taş

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz