Ferrari’nin Kapısından Gridin Sonuna: Robert Kubica

1345
kubica5

-BMW Sauber

BMW’nin Formula 1 serüveni 22 Haziran 2005 tarihinde Sauber takımını satın almasıyla başladı. 2006 yılında Alman Nick Heidfel ve Kanadalı Jacques Villeneuve ikilisiyle başlayan BMW Sauber F1 Team, Villeneuve’ün sezon devam ederken takımdan ayrılmasıyla bu koltuğu yedek pilotları olan Robert Kubica’ya devrettiler.

kubica1.jpg

Robert Kubica, tarihin ilk Polonyalı Formula 1 pilotu olarak, sezonun 13. yarışı olan Macaristan GP’sinde ilk Formula 1 yarışına çıktı. Henüz 3. yarışı olan Monza’da ilk podyumuna 3. sırayı alarak çıktı. 2007 sezonunda 3 defa 4. ve 4 defa 5. olarak BMW Sauber ekibinin markalar klasmanında 2. olmasında büyük pay sahibi oldu. Kanada GP’sinde tüm F1 severlerin yüreklerini ağızlarına getirecek derecede ciddi bir kaza yaptı ancak sadece ayağındaki bir sakatlıkla ucuz atlattı.

kubica2

Bu kaza bir sonraki yarış olan Amerika GP’sini kaçırmasına sebep olsa da, Fransa GP’si ile geri döndü ve bu yarışta 4. Olarak sükse yaptı. 2008 sezonunda tam 7 defa podyuma çıkarken adını yarış kazananlar listesine, bir önceki sene ölümden döndüğü Kanada’da yazdırmayı başardı. Sürücüler klasmanında Hamilton ve Massa’nın ardından 3. Oldu.

2009 sezonuna BMW Sauber ekibi kötü bir başlangıç yaptı. Kubica çoğu zaman kendini ilk 10’a girebilme mücadelesinde buldu. Brezilya GP’sindeki 2.’liği, BMW Sauber ekibinin son podyumu olarak kayıtlara geçti. 2009 sezonu BMW Sauber-Kubica ortaklığının son yılı oldu ve Kubica 2010 yılında Alonso’dan boşalan Renault koltuğuna oturdu. 

-Renault

kubica3

2010 sezonuna çaylak Vitaly Petrov ile takım arkadaşı oldu. Bu sezonda 3 podyum elde etti. 2010 yılında adı çok defa Ferrari ile anıldı. O zamanlar 25 yaşında olan pilot 2018 de verdiği bir röportajda 2012 yılı için dönemin Ferrari patronu Stefano Domenicali ile kontrat imzaladığını yıllar sonra itiraf etti. 2010 yılında çıkan bu dedikoduları iki tarafta teyit etmemişti.

-Kaza

Kubica’nın kariyerindeki dönüm noktası ise 2011 sezonunun hemen öncesinde geçirdiği Rally kazasıydı. Bu kaza onu 2011 senesinden mahrum bıraktı. Onun yerine fabrika takımı olarak son yılını geçiren Renault, eski takım arkadaşı NickHeidfeld ve BrunoSenna ile doldurdu. 2012 sezonunda Lotus Renault ismini alan takım Kubica yerine Formula 1’e geri dönen Kimi Raikkonen ile anlaştı.

Kubica’nın sağ elini kullanamayacağı veya felç kalacağı bile düşünülmüştü…

-Williams

kubica4


Ancak Kubica 2018 yılında Williams takımının yedek pilotluğunu yaparak F1’e geri döndü. 2019 yılında çaylak George Russel ile takım arkadaşı oldu ve yeniden griddeki yerini aldı. Tarihinin en kötü sezonlarından birini geçiren Kubica her hafta sonu Russel’ın gerisinde kalıyordu. İki aracın arasında çok fark olduğunu söyleyen Kubica, olaylı Almanya GP’sinde takıma sezonun tek puanını getirmeyi başardı. 2020 sezonunda ise Alfa Romeo Sauber takımında yedek pilot olarak bulundu. Kimi zaman antrenman turlarına katıldı ve göze çarpan turlar atmayı başardı. Aynı zamanda DTM’de de yarışan Kubica, podyuma çıkma başarısı gösterdi.

Yiğit Mustafa Sevengin


NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz