En İyi 5 Formula 1 Filmi

4300
en-iyi-5-f1-filmi-6

Tarihin en iyi 5 Formula 1 filmini sizler için derledik.
*Liste sıralaması yazarın kişisel görüşleri doğrultusunda düzenlenmiştir.*

5-) McLaren (2017)

en-iyi-5-f1-filmi-m

Tür: Belgesel/Dram
IMDb: 7.3/10, Rotten Tomatoes: %79
Yönetmen: Bruce Donaldson

   McLaren takımı çok uzun bir süredir F1’in çok önemli ve sevilen bir parçası. Öyle ki turunculu ekip şu an gridde bulunan takımların içerisinde Ferrari’den sonra en uzun süredir yarışan ekip. Listemizin 5 numarasındaki McLaren filminde ise bu köklü ekibin sürücü/kurucusu Bruce McLaren’in hayat hikayesi anlatılıyor. Bruce’un yakınlarıyla yapılan röportajlar ve yarıştığı günlerden alınan görüntülerle anlatım sağlanılan belgesel/filmde o zamanlar motor sporlarında mücadele etmenin nasıl bir delilik olduğu izleyiciye olduğu gibi aktarılıyor.

4-) A Life Of Speed: Juan Manuel Fangio (2020)

A Life Of Speed: Juan Manuel Fangio

Tür: Biyografi
IMDb: 6,8/10 Rotten Tomatoes:
Yönetmen: Francisco Macri

  4 numarada genel manada çok iyi eleştiriler almayan fakat benim çok beğendiğim A Life Of Speed: Juan Manuel Fangio var. Bir Netflix yapımı olan film, 5 kez F1 Dünya Şampiyonu Fangio’nun hayat hikayesini anlatıyor. Birçok F1 efsanesinin röportajını da içeren yapım, 1950’lerde Formula 1’de yarışmanın nasıl bir his olduğunu kullandığı örnekler ve görüntülerle beraber izleyiciye aktarmaya çalışıyor.

3-) Williams (2017)

en-iyi-5-f1-filmi-w

Tür: Biyografi/Belgesel
IMDb: 6,8/10 Rotten Tomatoes:
Yönetmen: Francisco Macri

3 numarada benim kişisel favorim olan Williams filmi var. Belgesel, adından da belli olacak şekilde Williams F1 takımının kurulma ve gelişme aşamalarını anlatıyor. Ama bu belgeseli diğerlerinden ayıran en önemli özellik, diğer belgesellerde bulunması çok zor olan bir şeffaflık içermesi. Williams’ın kurucusu olan Sir Frank Williams’ın eşi Virginia’nın Frank hakkında konuştuğu ses kayıtlarını içeren belgesel, bu sayede Frank’in eşiyle, belki de her şeyden çok sevdiği işiyle ve çocuklarıyla kurduğu bağı pürüzsüz bir şekilde anlatmayı başarmış. Başlarken Williams takımı hakkında alelade birkaç bilgi öğreneceğinizi düşündüğünüz bu film, izlemeyi bitirdiğinizde sizi aile yapıları hakkında çok derin düşüncelere sürükleyebilir.

2-) Rush (2013)

en-iyi-5-f1-filmi-6

Tür: Aksiyon/Drama
IMDb: 8.1/10 Rotten Tomatoes: %88
Yönetmen: Ron Howard

2 numarada F1 tarihinin en büyük rekabetlerinden biri olan Lauda vs. Hunt mücadelesini anlatan Rush filmi var. Belgesel formatını tercih etmeyerek aslında büyük bir risk alınan filmde, ihtiyaç duyulan nostalji hissi ise kıyafetler, mekanlar ve F1 araçlarıyla verilmiş. Oyuncu kadrosunda Chris Hemsworth, Daniel Brühl ve Olivia Wilde gibi isimleri bulunduran Rush, bu anlamda en sinematik F1 konulu filmlerden biri. Sinema ve Formula 1 ikilisinden birine çok yakınsanız ama diğerine o kadar da yakın değilseniz, bu film sizin için bir anahtar olabilir.

1-) Senna (2010)

en-iyi-5-f1-filmi.-bb.jpg

Tür: Biyografi
IMDb: 8.5/10 Rotten Tomatoes: %93
Yönetmen: Asif Kapadia

   Listemizin 1 numarasında, katıldığı yarışlarda da çoğu zaman olduğu gibi yine Senna var. Amy Winehouse ve Diego Maradona hakkında yaptığı belgesellerden sonra artık kendini bir belgeselci olarak kanıtlayan Kapadia’nın yönetmeni olduğu Senna, en basit tabiriyle muhteşem bir yapım. Filmde gerçek görüntülerden başka ek bir görüntü kullanılmaması ve Ayrton’un hayat hikayesinin etkileyiciliği sanki gerçekten orada, Senna’nın yanındaymışsınız gibi hissetmenize olanak sağlıyor. Bu açıdan benzersiz olan belgesel, F1 hayranı olun ya da olmayın; her sinemaseverin hayatında en az bir kere izlemesi gereken bir eser.

Berkin ÖZDAL

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz