Euroleague’in Yeni Formatının Tüm Detayları

47240
Euroleague'in Yeni Formatının Tüm Detayları
Euroleague'in Yeni Formatının Tüm Detayları

Gerçekten de devrim gibi bir karar ile Euroleague formatı değiştirildi. Şimdi Euroleague’in yeni formatının tüm detaylarını ve yeni Euroleague sisteminin getireceklerini inceleyeceğiz. Bildiğiniz gibi Avrupa basketbolunun en önemli organizasyonu olan ve Türk Hava Yolları’nın da sponsoru olduğu Euroleague, 24 takım ile başlıyordu. 2016-2017 sezonundan itibaren Euroelague, 16 takım ile oynananacak.

Dün (10 Kasım 2015) İspanya’nın Barcelona şehrinde Euroleague’in yaptığı toplantıdan tarihi bir karar çıktı. Kulüplerle görüşüp anlaşma sağlayan Euroleague yönetimi IMG şirketi ile yeni Avrupa Ligi sistemi için 10 + 10 yıllık anlaşma imzaladı. Spor, medya ve moda alanında faliyet gösteren global bir şirket olan IMG ile Euroleague organizasyonu beraber yönetecek.

1 Nisan 2017 :

Fenerbahçe’nin, Aanadolu Efes’in ve diğer Euroelague takımlarının son hafta öncesindeki tüm sıralama ve eşleşme ihtimallerini ” Euroleague’deki Tüm İhtimaller ” sayfasında görebilirsiniz.

Euroleague’e Katılacak Takımlar ve Yeni Euroleague Formatı

Yeni formatta Euroleague’e 16 takım katılacak ve bu 16 takımın 11’i A lisansına sahip takımlar olacak. Euroleague A lisansına sahip olan takımlar şöyle:

Türkiye : Anadolu Efes, Fenerbahçe
İspanya : Barcelona Lassa, Real Madrid ve Laboral Kutxa
Yunanistan : Olympiakos ve Panathinaikos
İtalya : EA7 Emporio Armani Milan
İsrail : Maccabi FOX
Rusya : CSKA Moskova
Litvanya : Zalgiris Kaunas

Bu 11 takım her sene doğrudan lige katılacak. Diğer 5 takım ise ULEB Cup şampiyonu, 3 yerel lig şampiyonu ve elemelerden gelecek 1 takım olacak.

Güncelleme 17 Mart 2016 : Euroleague’e katılacak takımlar 2016-2017 : 

1- Anadolu Efes (Türkiye)
2- Fenerbahçe (Türkiye)
3- Barcelona (İspanya) 
4- Baskonia (İspanya)
5- Real Madrid (İspanya) 
6- Olympiacos (Yunanistan)
7- Panathinaikos (Yunanistan)
8- CSKA Moskova (Rusya)
9- Maccabi Tel Aviv (İsrail)
10- Armani Milano (İtalya)
11- Zalgiris Kaunas (Litvanya)
12- Eurocup Şampiyonu (B Lisans)
13- Darüşşafaka Doğuş (Türkiye) (Wild Card)

14- VTB Ligi Şampiyonu (CSKA haricindeki finalist) (B Lisans)
15- Adriyatik Ligi Şampiyonu (B Lisans)
16- Almanya Ligi Şampiyonu (B Lisans) 

Euroleague’e Katılacak Takımlar 2018

Euroleague CEO’su Jordi Bertomeu, yaptığı açıklamasıyla Türk takımlarını üzdü. 23 Aralık 2016 tarihinde yaptığı açıklama ile seneye Euroelague’de sadece 2 Türk takımının olacağını belirtti. Önümüzde sene 2017-2018 Euroleague sezonunda Wild Card uygulamasının olmayacağını belirten Bertomeu, Wild Card yerine İspanya Ligi’nden bir takım alacaklarını belirtti.

Bu sene Eurocup’ta Türk temsilcisi olmadığı için seneye sadece Anadolu Efes ve Fenerbahçe, Euroleague’e katılabilecek.

Bu durumda seneye Euroleague’e katılacak takımlar şöyle

Euroleague’e katılacak takımlar 2017-2018

1- Anadolu Efes (Türkiye)
2- Fenerbahçe (Türkiye)
3- Barcelona (İspanya) 
4- Baskonia (İspanya)
5- Real Madrid (İspanya) 
6- Olympiacos (Yunanistan)
7- Panathinaikos (Yunanistan)
8- CSKA Moskova (Rusya)
9- Maccabi Tel Aviv (İsrail)
10- Armani Milano (İtalya)
11- Zalgiris Kaunas (Litvanya)
12- Eurocup Şampiyonu (B Lisans)
13- İspanya’da en iyi derece elde eden takım

14- VTB Ligi Şampiyonu (CSKA haricindeki finalist) (B Lisans)
15- Adriyatik Ligi Şampiyonu (B Lisans)
16- Almanya Ligi Şampiyonu (B Lisans) 

 

Normal Sezon

16 takımın birbiriyle deplasmanlı lig usulüyle oynacağı maçlar 30 hafta sürecek. Her takım diğer 15 rakibiyle, 15’i evinde, 15’i deplasmanda olmak üzere toplam 30 maç yapacak. 30. maçlar sonunda ilk 8 sırada yer alan takımlar play-off oynamaya hak kazanacak.

Play-off

Normal sezonu ilk 8 sırada bitiren takımlar sıralamalarına göre 1. ile 8., 2. ile 7., 3. ile 6. ve 4. ile 5. eşleşecek şekilde play-off maçları oynayacak. 5 maç üzerinden ve ilk 4 sıradaki takımların ev sahibi avantajını elinde bulunduracağı play-off serilerinden sonra 3 galibiyete ulaşan takımlar Final Four’a kalacak.

Euroleague Playoff ve Final Four Eşleşmeleri
Euroleague Playoff ve Final Four Eşleşmeleri

Final Four

Euroleague Final Four’undan bir değişiklik yapılmadı. Eskiden olduğu gibi takımların ligi bitirme sıralamalarına göre Final Four eşleşmeleri belirlenecek, kura olmayacak.

Yeni Euroleague ne gibi değişiklikler getirecek?

Yeni haliyle NBA’ye benzeyen benzeyen Euroleague, farklı değişiklikleri de beraberinde getirecek.

* Eski sistemde takımlar, Play-off oynamak için normal sezonda 10 ve Top 16’da da 14 maç olmak üzere toplam 24 maç yapıyordu; yeni Euroleague formatında ise tamamı tek bir ligde olan 30 maç yapacaklar. Yani takımlar 6 maç daha fazla yapacak.

* Takımların çok da önemsemediği eski normal sezon maçlarının aksine tüm maçlar daha da önemli olacak. Çünkü sıralama ve saha avantajı daha önem kazanmış olacak.

* Play-off turunda favori takımların birbiriyle karşılaşma ihitmali biraz daha azaltılmış olacak. Dolayısıyla play-off’larda yaşanabilecek sürprizlerin olma ihtimali biraz daha azalmış olacak. Eski sistemde grupların güç dengeleri ve zorluk dereceleri farklı olabiliyordu ve bir grubun 2. ile diğer 3.’sü eşleşiyordu ama grup 2.’si saha avantajına sahip olmasına rağmen diğer 3.’süne elenebiliyordu ve favori takımlar birbiriyle eşleşebiliyordu. Yeni sistemde tek bir lig olacağı için ve tüm takımlar aynı zorluk derecesine göre sıralanacağı için takımların sıralamaları sonunda favori takımların birbiriyle eşleşme ihtimali biraz daha düşük olacak.

* Bu sene 4 takım ile katıldığımız Euroleague’e artık 4 takım ile katılmamız çok zor. Eğer bir temsilcimiz ULEB şampiyonu olmaz veya elemelerden gelen 1 takımlık kontenjanı alamazsa 3 takımla katılmamız bile çok zor. Euroleague A Lisansı olmayan Fransa, Almanya, Sırbistan, Hırvatistan ve diğer Avrupa ülkeleri takımları için eleme ve ULEB şampiyonluğu hariç sadece 3 kontenjan var. Durum böyle olunca Türkiye’den 3. bir takıma davet gelmesi çok zor, hatta imkansız. Yani eğer bir Türk takımı ULEB şampiyonu olamaz ya da elemelerden gelen 1 takımlık kontenjanı alamazlarsa Türkiye Ligi’ni şampiyon bitirseler dahi Euroleague’e katılmama ihtimalleri var.

* Euroleague’deki yeni format değişikliği ile beraber zamanla NBA’e entegre olabileceği de konuşuluyor. Buna yakın zamanda hiç ihtimal vermesem de, bazı basketbolseverler ileri de NBA’de bir “Avrupa Konferansı” eklenebileceğini düşünüyor.

* Türkiye, İspanya, Yunanistan ve Rusya gibi Avrupa’nın en büyük liglerinden eğer 4 tane A Lisansı olmayan takım şampiyon olursa Euroleague’in bu yeni formatı çok zorlanır ve belki de takım sayısını arttırmak zorunda kalır. Çünkü böyle bir senaryoda Euroleague’e alınmayan takım ve taraftarı çok büyük tepki gösterir. Hatta 4 tane de değil 2 tane farklı şampiyon bile çıksa Fransa, Almanya, Sırbistan ve Hırvatistan şampiyonlarını da düşününce hangi takımların lige alınıp hangi takımların alınmayacağı büyük soru işareti.

* Bu formatın çok uzun süreceğini düşünmüyorum. Bence bir geçiş dönemi olacak ve daha sonra NBA gibi 2 konferans ya da 2 grup oluşturulacak. Her konferansta 12’şer ya da 13’er takım olabilir. Önce tek grupta lig usülü maçlar oynanır sonra eleme usülü playofflar oynanır. 2. kez lig usülü grup çok mantıklı değil.

ULEB Avrupa Kupası da Değişti

ULEB Avrupa Kupası’nda değişikliğe gidildi. ULEB’de 36 olan takım sayısı 24’e düşürüldü. Normal sezon ve Top 16 gruplarından sonra takımlar, 2 maç üzerinden sayı averajlarının da dikkate alındığı eleme sistemiyle çeyrek final ve yarı final maçları oynayacak. Final maçı ise tek maç olacak ve kazanan ULEB şampiyonu olup, bir sonraki sene Euroleague katılım hakkını elde edecek.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here