F1’de 2000’li Yılların Kaçan Şampiyonlukları

4798
000li-yillarin-kacan-sampiyonluklari-6

Formula 1 2000’li yıllara; efsaneleşen isimler, dramalar, yükselişler ve düşüşlerle damgasını vurdu. Bazı pilotlar sezonun son yarışında mutlu sona ulaşırken bazı isimler ise hüsrana uğradı. Biz de hüsrana uğrayan isimleri SonPeriyot.com ve NFFormula1 olarak sizler için derledik.

1-Michael Schumacher (2006 Sezonu)

Ferrari ve F1’in efsane pilotu Schumacher, üst üste aldığı 5 şampiyonluğun ardından 2005 senesinde zirvenin en tepesini Renault pilotu Fernando Alonso’ya bırakmıştı. 2006 senesinde şampiyon ünvanını ve 8. şampiyonluğu isteyen Schumacher sezonun Japonya ayağına rakibi Alonso’yla birlikte eşit puanla gelmişti. İşler Schumacher için istediği gibi gidiyordu. Yarışın 32. Turunda lider giderken patlayan motoru, Schumacher’e pahalıya mal oldu. Yarışı kazanan Alonso, Alman rakibiyle puan farkını 1 galibiyet farka çıkarmış oldu.

2000li-yillarin-kacan-sampiyonluklari

Bu Yazı NFFormula 1 Ekibi Tarafından Son Periyot sitesinde yayınlanmıştır.

2-Lewis Hamilton (2007 Sezonu)

Henüz çaylak sezonunda çok büyük işlere imza atan genç Britanya’lı pilot Lewis Hamilton, sezonun son 2 yarışına büyük bir avantajla girdi. Hamilton iki yarıştan 3 puan kazanması halinde şampiyonluğunu ilan edecekti ancak işler bu dakikadan sonra onun için yolunda gitmemeye başladı. Çin GP’de pite girdiği esnada çakıl havuzunda kalan Hamilton, Brezilya’da 7. oldu ve şampiyonluğu 1 puan farkla Kimi Raikkonen’e bıraktı.

2000li-yillarin-kacan-sampiyonluklari-1

3-Felipe Massa (2008 Sezonu)

F1 tarihinde ender görülen bir olayın yaşandığı 2008 senesinde, Massa kendi evi Brezilya GP’yi kazanarak 39 saniyeliğine şampiyon oldu. Evet 39 saniyeliğine. Hamilton bütün yarış boyunca Toro Rosso pilotu Sebastian Vettel’i kovalamış ancak bir türlü şampiyonluğa yetecek 5. sırayı alamamıştı derken 4. sırada yarışı götüren Timo Glock, yarışın son virajında yağmurdan dolayı kontrolünü kaybetmesinin arından Vettel ve Hamiltona geçildi. Ferrari garajında sevincin hakim olduğu saniyelerde aslında Hamilton şampiyon olmuştu.

2000li-yillarin-kacan-sampiyonluklari-2

4-Fernando Alonso (2010 Sezonu)

Sezonun son yarışı Abu Dhabi GP’ye lider gelen Alonso ilk turda Schumacher’in karıştığı kazanın ardından şampiyona 2.si Mark Webber’le birlikte pite girdi. Red Bull, Sebastian Vettel’i pit stoplar sırasında pistte tuttu ve yarışı kazandı. Alonso için 5.lik yeterli olacaktı ancak bütün yarış boyunca kovaladığı Petrov’u geçemedi ve şampiyonluğu bırakmış oldu.

2000li-yillarin-kacan-sampiyonluklari-3

5-Fernando Alonso (2012 Sezonu)

Sezonun son yarışı Brezilya’da, henüz ilk turda rakibi Vettel’in spin atıp son sıraya düşmesiyle şampiyonluğuna kesin gözüyle bakılan Alonso, yarışı 2. sırada bitirdi ancak bu sonuç onun için yeterli olmadı. Vettel’in son sıradan tırmanışı yarış boyunca sürdü ve yarışı 6.bitirdi. Alonso’ya 3 puan fark atarak şampiyonluğunu ilan etti. 

 2000li-yillarin-kacan-sampiyonluklari-4

Bu Yazı NFFormula 1 Ekibi Tarafından Son Periyot sitesinde yayınlanmıştır.

6-Lewis Hamilton (2016 Sezonu)

Hamilton sezonun Malezya ayağında lider götürdüğü yarışta motor arızası yüzünden yarış dışı kaldı ve yarışı takım arkadaşı Rosberg’e bıraktı. Hamilton kalan 5 yarıştan 4 galibiyet çıkarsa da bu ona şampiyonluk için yetmedi ve yılı 2. olarak kapattı.

2000li-yillarin-kacan-sampiyonluklari-5

7-Sebastian Vettel (2018 Sezonu)

Vettel sezon başında aldığı liderliği Almanya GP’ye kadar taşıdı. Almanya GP’de de lider götürdüğü yarışta yağışın başlaması ve pistin kayganlaşmasıyla virajı alamayıp çakıl havuzuna dalan Vettel yarış dışı kaldı. Hamilton yarışı kazanırken genel klasmanda da liderliğe yükseldi ve sezonu şampiyon noktaladı.

000li-yillarin-kacan-sampiyonluklari-6

Bu Yazı NFFormula 1 Ekibi Tarafından SonPeriyot.com sitesinde yayınlanmıştır ve izinsiz kullanılması yasaktır.

Eralp ISSI

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz