Doğu’da Konferans Finali Görebilecek Takımlar

277
Doğu'da Konferans Finali Görebilecek Takımlar
Doğu'da Konferans Finali Görebilecek Takımlar

NBA’de normal sezonun bitimine günler kala özellikle Doğu Konferansı’nda ciddi bir yarış söz konusu. Tabikii de matematiksel olarak play-off’a kalan her takımın final şansı var ancak gerçekçi olarak baktığımızda Doğu Konferansı’nda finaline aday 5 takım sayabiliriz. Bunlar; Cleveland, Boston, Toronto, Washington ve Atlanta.

Cleveland Cavaliers

Geçen senenin şampiyon takımı. Takımın lideri Lebron James iyiden iyiye basketbol olgunluğuna erişmiş, müthiş bir şampiyonluk hırsıyla mücadele eden takımı için adeta gemisinin kaptanı rolüne bürünmüş diyebiliriz. Takımın diğer ana parçaları Kyrie ve Love bu sezon çok formdalar, JR Smith sakatlıktan kurtuldu ve play-off için hazır gözüküyorlar. Özellikle Kevin Love’dan geçen sene beklediği katkıyı alamayan Cavs için bu sezon Love’ın yüksek performansı çok iyi bir haber. Öte yandan uzun süreli alternatif guard arayışından sonra Deron Williams gibi tecrübeli bir isminde kadroya katılması benchi iyiden iyiye güçlendirmiş oldu. Kısaca Cavs için herhangi bir aksilik çıkmadıkça doğu finaline çıkması kesin gözüküyor.

Boston Celtics

Sezon bitimine günler kala Cleveland ile birlikte doğu konferansı birinciliğine göz dikmiş durumdalar. Brad Stevens’ın öğrencileri şu an beklentilerin çok üstündeler. Sezon başında yaptıkları Al Horford hamlesi ve Isaiah Thomas’ın çok formda olması ve koç Stevens etkeniyle ligi konferans 1.’si olarak bitirme noktasına geldiler. Play-off’larda aynı başarıyı gösterip doğu finali görebilirler mi çok emin değilim çünkü normal sezonda yapabilceklerinin en iyisini zaten yaptılar. Bu performansı bir tık daha yukarı çekebileceklerini pek zannetmiyorum. O yüzden play-offlarda ekstra işler yapmaları şart.

Toronto Raptors

Geçen sezon doğu konferansında Cavs ile final oynayan Raptors, Cavs’e direnememişti. Geçen seneden bu yana takımdaki bariz olan tek fark takas döneminde yaptıkları Ibaka hamlesi. Bu hamle Raptors’un tekrardan doğu finali görme ihtimalini artırdı ancak şu an için Cavs’i geçip finallere kalma şansı epey bir düşük gözüküyor.

Washington Wizards

Wastington, Cleveland’dan sonra doğuda bulunan en potansiyelli takım diyebiliriz. John Wall, Bradley Beal, Otto Porter, Markief Morris gibi önemli isimlere sahipler. Wizards cephesinde en büyük zaaf bench olarak gözükmekteydi ancak takas döneminde takıma kattıkları Bogdanovic, Jennigs gibi isimlerle bu sorunu da gidermiş oldular. Doğu konferansında final için Cavs’e ciddi bir rakip olabilecekleri görüşündeyim.

Atlanta Hawks

Normal sezonu Doğu Konferansı’nda 5. sırada bitirecek olmalarına rağmen konferans finali için Hawks ciddi bir aday konumunda. Özellikle Celtics ve 2 kez Cavs’le yaptıkları son 3 maçı kazanarak bu potansiyeli göstermiş oldular. Sezon başında Howard’ın takıma gelmesi ve Howard’ın eski umursamaz hallerini bir kenara bırakıp ciddi bir şekilde takıma katkı vermesi, Tim Hardaway JR nin çıkış yapması, Millsap’in liderliği, Schröder’in deliciliği Atlanta’nın en önemli parçaları haline geldi. Ersan İlyasova takasıyla da benchleri daha da güçlendi. İyi bir potansiyele sahipler ama muhtemelen doğu konferansında final yapmaları için önce Wizards’ı sonra da Cavs’i elemeleri gerekiyor ki bu gerçekten çok zor ama imkansız değil. Sonuç olarak Doğu Konferansında play-off’lar çok sert ve çekişmeli geçeceğe benziyor. Hele ki sezon bitimine doğru üst sıralarda görülen bu kapışma durumun habercisi niteliğinde. Neler olacağını merakla bekliyoruz.

Ragıphan Özturan

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here