Doğru Yapılanma Örneği: Cleveland Browns

631
NFL
Doğru Yapılanma Örneği: Cleveland Browns

Bizim okyanusumuz ya da güzel plajlarımız yok. Bizim için sadece futbol var.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Bu, Draft Day filminde Cleveland için söylenen yegane güzellikte bir söz. Onların futbola verdiği değeri açıkça gözler önüne sürüyor. Uzun yıllar önce Clevelandlı insanları bu denli futbola bağlayan şey, o dönemki oynanan iyi oyun ve sonucunda gelen başarılardı. Eğer bir topluma kazanma alışkanlığını verirseniz, onlar için bu sporu hayatları olarak görmesi içten bile olmayacaktır. Lakin 90’lı yıllarda başlayan başarısızlık furyası, Browns’un 16 yıldır playoff yapamaması ile sonuçlanıyor. Eskiden kazanma geleneği olan takım için kaybetmek şu sezona kadar bir gelenekti. Üstelik kaybetmekle kalmayıp, kötü futbol oynayarak, izleyenlere suratlarını ekşiltmeleri için bir sürü sebep veriyorlardı. Browns efsanesi Jim Brown dahi bir demecinde artık maçları takip etmeyi bıraktığını söylemişti. Peki bu sezon ne mi oldu? Eğer bir galibiyetleri olsaydı, bugün sayfada da paylaşıldığı gibi ilk hafta maçında Steelers’a o Field Goal’u atsalardı bugün Ravens ile AFC North’u kazanmak için maça çıkacaklardı. E bazı şeyler hayatta gerçekten şans gerektirir. Bizim inceleyeceğimiz ise bu takımın ne yaparak buralara geldiği olacak.

Doğru Yapılanma – Draftlar


2017 yılına kadar yapılanmalar ve seçimlerle, yavaş yavaş ocağı açıp suyun altını kaynatan Cleveland Browns, bu yıla gelince malzemeleri bulup yemeği yapmaya başladı. 2017’nin ilk hakkı onlarındı ve drafttan, tabiri caizse goril gibi güçlü bir pick yaptılar; Myles Garrett. Kendisi Defensive End ve Linebacker oynayan, güçlü bir fiziğe sahip ama bir o kadar da hızlı bir oyuncu. Texas A&M’den mezun olan Garrett okulunda bir çok rekorunda sahibi. Hatta şu an Browns’ta Pro Bowl seçilen iki oyuncudan biri. Aynı draftta 28. sırayı da alarak oradan da bir Tight End olan David Njoku’yu takıma kattılar. Kendisi de yüksek potansiyelli, oldukça atletik bir oyuncu. Bu 2 ilk tur seçimi, yavaş yavaş Browns’un building konusunda gelecek yıllar için umutlanmasını sağladı. Ama tabii o sezon için değil. Peki 2017 sezonunda yani geçen sezon ne mi oldu? 0-16. Maç kazanamadan rekor kırarak sezona havlu attılar. Sabır gerektiren bu bekleyişe değerli bir parça aslında parçalar gerektiği çok açıktı. Rezil oldukları sezonun bitişinde draftta onlara ses getirecek şeyler lazımdı. İnsanları gerçekten umutlandıracak şeyler. İlk sıra ve 4. sıra 2018 draftında Browns’a aitti ve artık onlara kazanmayı sağlatacak atılımlar burada gelmeliydi ki öyle oldu. 2018 Draftında ilk sıradan Heisman Trophy kazanmış bir oyun kurucu olan Baker Mayfield’ı aldılar. Kendisine özel olarak değineceğiz. Bunla kalmayıp 4. sıradan da potansiyeli çok yüksek olduğu söylenen Cornerback Denzel Ward’u kadrolarına kattılar. Ward All-American olarak Ohio State’ten geldi. Zaten Ohio doğumlu. Yani tam anlamıyla Ohio’nun çocuğu diyebiliriz. Bu sezon da çaylak olarak bir de Pro Bowl’a seçilince şehirdeki herkes kendisini fazla fazla bağırına basacaktır. Browns bunlara ek olarak, 2. turdan Nick Chubb gibi potansiyelli bir RB bulunca tadından yenmez oldu. Gayet tatlı ve rekabetçi bir oyun sergileyecek çekirdiği, son 2 sezonu 1-31 bitirmiş bir takım kurunca herkes neler olacağını beklemeye başladı. Browns taraftarı umutlanmak için, nihayet elle tutulur şeylere de kavuşmuş oldu.


Baker Mayfield Etkisi


Baker Mayfield. Oklahoma’nın Heisman Trophy kazanmış QB’si. Mayfield çok iyi bir yetenek kitine sahip. Geleceğinin parlak olduğu daha Freshman yıllarında Texas Tech’te oynadığından beri söyleniyordu. Yalnız kendisinin hakkında bir şüphe vardı ki o da biraz hırçın bir QB olmasıydı. Hatta şu an oynadığı takımın eyaleti olan Ohio’da, Ohio State maçında sahanın ortasına Oklohoma Sooners bayrağı dikip, taraftarlardan bayağı kötü tepkiler almıştı. Fikrime göre sivri ve hırçın olması sanıldığının aksine eğer dozunda olur ise, onu daha da iyi bir oyuncuya çevirir. Kendisi bu sezon 3.349 yard pas atarak, 24 Touchdown’a öncülük etmiş ve %56.2 QB rating ile iyi seviyede. Oyunu hızlı okuyan bir yapısı olan Baker doğru ve hızlı düşünmede de gayet başarılı. Üstelik takıma da kolay adapte olan Baker Mayfield’ın, elit seviyelere hızlı geleceği ve oralardan kolay kolay inmeyeceğini bu sezon kendini belli etti.

Geçen sezon 0-16 ile bitiren takımın, bu sene başında ilk maçta güçlü ekip Steelers karşısında beraberlik elde etmesi hatta galibiyetin kılpayı kaçması, güzel bir hikayenin başladığının adeta göstergesiydi. Bu sezon takımın çıkışında önemli bir etken olan bir diğer oyuncu takıma bu sezon katılan, eski Dolphins WR’ı Jarvis Landry oldu. Draft günü takasla aldıkları Pro Bowler WR, takımın bir üst noktaya çıkmasında önemli unsurlardan. Bu sezon 7-7-1 giden Browns’a gelecek sezon için takviye olacak bir lineman ve bir WR, onların bir dahaki sezon playoff’a kalmalarını rahatça sağlayabilir.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here