Pelikanlar Portland’ı Süpürdü

341
NBA
Pelikanlar Portland’ı Süpürdü

1. Periyot

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

New Orleans-Portland maçı serinin önceki maçlarına benzer bir şekilde başladı. Önceki serilerde gördüğümüz Lillard ve McCollum üzerine yapılan ikili savunma taktiği Portland için büyük sorun yaratıyordu. Lillard bu ikili savunmada verimsiz geçirdiği ilk 3 maçın devamında bu maça da kötü başladı.

Öyle ki Portland hücumlarında Aminu ve Turner, Lillard ve McCollumdan çok top kullandı. New Orleans’ın hücumuna gelirsek ilk periyotta takımca isabetli şutlarla oynayan Pelicans, maçta genel anlamda üstün takımdı. Fakat bu üstünlüğünü skora yansıtmasına Portland izin vermedi. Portland bu sürede bulduğu dengesiz şutlarla skoru tuttu.ilk periyot New Orleans lehine 26/25 bitti.

2. Periyot

İkinci periyot iki takım adına da yavaş başlamış olsa da periyotun devamında oyun sertleşti, gerildi.Skor anlamında ilk periyottan farklı olmasa da oyunun sertliği ve agresifliği ilk periyota göre rahat farkediliyordu. New Orleans hücumlarda daha kendinden emin gözükse de farkı açamadı. Hücumda Anthony Davis ve Jrue Holiday ile etkili olan Pelicans Lillard’a yaptıkları ikili savunma ile Portland’ın en etkili silahını da etkisiz kılmayı başarıyordu. Bu süreçte Portland McCollum ve Aminu’nun dengesiz şutları ile farkı korudu.

Bahsettiğim maç içi gerilme periyotun bitimine 3 dakika kala McCollum ve E’Twaun Moore arasında bir sürtüşmeye yol açtı. Bu sürtüşmeye Jrue Holiday de katılınca maç birden ateşlendi. Anlık tartışma bitince hakemler CJ McCollum’a sportmenlik dışı faul çaldılar. Bunun karşılığında hakemler Moore’a da teknik faul çaldılar.

Periyotun bitimine 0.7 saniye kala Zach Collins ve Rajon Rondo arasında bir tartışma daha yaşandı. Maçın sertliği beraberinde bu sürtüşmeleri yanında getirdi. İki takıma da karşılıklı teknik faul çalındı. İlk yarı sonucu skor New Orleans lehine 56-58 sona erdi.

3. Periyot

Portland ilk periyot sonunda üçlük çizgisi gerisinden toplamda 2/7 isabetle sayı bulmuştu. Bu yüzde kendi oyunlarına göre kötü bir istatistik olmasına rağmen 2. Periyotutan bu periyotun yarısına kadar toplamda 2/11 ile attılar. Bunun yanında oyuna ağırlığını koymuş olan New Orleans bu periyotta yakaladığı 8-0’lık seri ile farkı açtı. Portland mola aldı bu seri sonrası. Mola sonrası daha iyi bir izlenim veren Portland farkı 5’e indirmiş olsa da pota altında Anthony Davis fark yarattı. Anthony Davis ve Holiday’in alev aldığı periyot sonunda fark maçın en büyük farkı olan 13’e ulaştı. Üçüncü periyotta bu farkla beraber sona erdi. (87-100)

4. Periyot

Son periyot iki takım adına da hızlı başladı. Son periyota bütün serinin en oturaklı oyunu ile başlayan Portland, McCollum liderliği ile maça tutunmaya çalıştı. 3. periyot sonunda alev alan Davis ve Holiday ikilisi McCollum’a cevap verdi.

Bu süre zarfında toparlanan Portland, New Orleans’ın kaçırdığı şutlarla beraber açılan farkı 8/8 isabet ile periyotun bitimine 6 dakika kala 1’e indirdi. Öne geçme fırsatı da bulan Portland bu fırsatı kullanamadı. New Orleans mola aldı. Maçın bu dakikasından itibaren Play-Off’lara yakışır bir rekabet düzeyi oldu. New Orleans’ta eli sıcak olan Holiday bu dakikalarda bulduğu kritik şutlarla McCollum’a şans tanımadı. Fark tekrar 5’e yükseldi. Portland mola aldı. Portlan bu dakikalarda Lillard ile 1 üçlük isabeti ve 1 turnike ile farkı 4’e indirdi.

Maçın kırılma anı maçın bitimine 1.18 kala oldu. New Orleans atağını iyi savunan Portland Holiday’i top kaybına zorladı. Potanın altında kalan Holiday duşarı çıkarken hakemler oyunu durdurdu ve Holiday’in çizgiye bastığını söyledi ve topu Portland’a verdi. Fakat itirazlardan sonra kameralara bakan hakemler kararlarını düzelterek New Orleans hücumunun devamına karar verdiler. Bu karardan sonra 24 saniye hücumlarından 5 saniye kalan New Orleans’ta Jrue Holiday Çok kritik ve zor bir orta mesafe şutu soktu.

Portland moladan sonra farkı kapatamayınca. Holiday fişi çeken başka bir şutu ile maçın son sözünü söyledi. New Orleans Pelicans, Portland Trail Blazers’ı 4-0 süpürerek konferans yarı finaline çıkan ilk takım oldu. New Orleans’ın rakibi, Golden State-San Antonio maçının galibi olacak.

MAÇ SONUCU:

Portland:123-New Orleans:131

Portland’ta etkili isimler:

CJ McCollum: 38 sayı

Al-Farouq Aminu: 27 sayı 6 rebound

Damien Lillard: 19 sayı

New Orleans’ta etkili isimler:

Anthony Davis: 47 sayı 11 rebound

Jrue Holiday: 41 sayı 8 asist

Rajon Rondo: 7 sayı 7 rebound 16 asist ile galibiyetin mimarı oldular.

Mehmet Şenel

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here