Cumhurbaşkanlığı Kupası Anadolu Efes’in

681
Cumhurbaşkanlığı Kupası Anadolu Efes'in
Cumhurbaşkanlığı Kupası Anadolu Efes'in

34. Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda önceki sezonun lig şampiyonu Fenerbahçe ile Türkiye Kupası’nın son şampiyonu Anadolu Efes karşı karşıya geldi.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

İki takımın da savunmada sert başladığı çeyrekte özellikle pota altında Ahmet’i çok iyi kullanan Fenerbahçe ilk 4 dakikada 6-2 öne geçti. Çeyrek ortasında hücumların da temposu arttı. Tempodan iyi yararlanan Anadolu Efes, Simon ve Doğuş ile skoru eşitledi (9-9). İlerleyen dakikalarda Moerman ve Doğuş Balbay ile üst üste üçlükler bulan Efes skoru 11-15’e getirdi. Karşılıklı basketlerle geçen son dakikalarda Anadolu Efes çeyreği 15-17 önde kapattı.

İkinci çeyreğin başında da dengeli bir oyun vardı. Buğrahan’ın sayılarıyla farkı korumaya çalışan Anadolu Efes karşısında Ahmet’in pota altındaki başarılı oyunu ilk 3 dakikada Fenerbahçe’yi öne geçirdi(24-23). Dunston ve Beaubois ile hücumu tekrardan toplayan Anadolu Efes yakaladığı 5-0’lık seriyle çeyreğin bitimine 3 dakika kala 24-28 öne geçti. Bu dakikadan sonra ise Fenerbahçe kontrolü ele aldı. Lauvergne ve Kalinic ile 6-0’lık bir seri yakalayan Fenerbahçe üstünlüğü ele aldı ve devreyi de 30-28 önde kapattı.

Üçüncü çeyrek Sloukas’ın üçlüğüyle başladı. Bu basketle birlikte Fenerbahçe skoru 33-28’e getirse de  Anadolu Efes’te ise çeyreğe fırtına gibi başlayan Doğuş ve Moerman’ın sayıları 8-0’lık seriyle maçın skoru 33-37’ye geldi. Fenerbahçe’nin aldığı moladan sonra da Efes’in baskılı oyunu sürdü. Çeyreğin yıldızları Moerman ve Doğuş Fenerbahçe savunmasındaki açıkları iyi değerlendirdi ve farkı 7’ye çıkardı (34-41). Periyodun son dakikalarında Simon’un üçlüğü ile çift hanelere çıkan fark (34-44), Sloukas ile birlikte tekrardan tek hanelere inse de Anadolu Efes final periyoduna 36-44 önde girdi.

Sinan’ın üçlüğü ile çeyreğe başlayan Fenerbahçe, savunmada Simon ve Moerman’ın üçlüklerine engel olamayınca çeyreğin ilk 3 dakikası 41-52 Anadolu Efes’in üstünlüğü ile geçildi. Özellikle Datome’nin hücumda aldığı sorumlulukla birlikte kendine gelen Fenerbahçe, Lauvergne’nin de pota altında etkili olmasıyla farkı 4 sayıya indirdi (48-52). Anadolu Efes ise çabuk reaksiyon gösterdi. Micic’in önderliği ve Fenerbahçe’nin top kayıplarıyla birlikte üst üste sayılar bulan Anadolu Efes skoru 48-58’e getirdi. Fenerbahçe’de de Sloukas’ın etkili oyunuyla maçın bitimine 2 dakika kala fark 6’ya düştü (52-58). İki takımın da müthiş oynadığı son 2 dakikada Fenerbahçe’nin geri dönüş çabalarına izin vermeyen Anadolu Efes maçtan 62-65 galip ayrıldı ve kupanın sahibi oldu.

Anadolu Efes’te Doğuş Balbay 13 sayı, 3 asist, 5 ribaund; Moerman 13 sayı, 9 ribaund; Simon 11 sayı, 4 asis 5 ribaundluk performansları ile öne çıkan oyuncular oldular. Fenerbahçe’de ise Slokuas’ın 24 sayı, 5 asist ve Ahmet’in 10 sayı, 6 ribauntlud performansı galibiyet için yeterli olmadı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here